HARMAA RAKENNUS yrittäjä
ihmettelen kovasti tässä asiaa, joka tuli eteen vuoden alussa kun töiden lisääntyessä kumppanin kanssa päätimme perustaa kommandiitti yhtiön,koska olimme molemmat toimineet rakennus alalla yli 20v toiminimellä tai muiden töissä, ajattelimme että olisi nyt mahdollisuus vaikka työllistää muutama lisä työntekijäkin
mutta ongelma ilmeni yrityksen tilin avauksessa ,koska osakkailla on maksuhäiriö merkintä.
edes pelkän tilin avaus ei onnistu,ilman minkäänlaista maksu korttia
olemme kyllä toimineet ja ottaneet urakoita siitä huolimatta.se ei ole ongelma
mutta en oikein pysty ymmärtämään miten ajatellaan yrittäjän pystyvän toimimaan ilman
pankki tiliä kun se ensin joidenkin(pankit ja päättäjät) halusta on pakotettu tarvitsemaan
onko tämä suoraa vittuilua vai oikeasti tarpeellista että estetään ihmisiä YRITTÄMÄSTÄ REHELLISESTI
pitäisikö tähän asiaan jonkun puuttua
t.tuleva HARMAA YRITTÄJÄ (työt jatkuvat,mutta onhan ainakin yritetty toimia virallisesti)
harmaa yrittäjä
rahat käteen
3555
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
TODISTE 100 % REHELLISYYDESTÄ??????????
Me veronmaksajat pelastimme Suomen pankit 90-luvulla, ja osalla meistä on vieläkin maksuhäiriömerkintöjä juuri noiden pankkien lyhytnäköisen voitontavoittelun ja sikailun takia. Vähintä mitä nämä miljardeja omineet pankit voisivat auttajilleen tehdä, on lopettaa vittuilu ja kyykytys. Siitähän tässä "asiakkaiden segmentoinnissa" on kyse. Vakuutusyhtiöthän ovat harjoittaneet aivan samaa politiikka, mutta siihen on nyt toivottavasti tulossa lakimuutos. Vakuutusyhtiöt olisivat siten pian pakotettuja myöntämään vapaaehtoisia vakuutuksia myös maksuhäiriöisille. Pankit ja vakuutusyhtiöt ovat täysin laillistettuja rosvoja. Ne saavat rauhassa rahastaa ja rosvota tavallisilta ihmisiltä, kun osaavat toimia juuri ja juuri lain harmaata aluetta noudattaen. Maahan pitäisi ehdottomasti saada ns. kansan pankki, samanlainen jollainen postipankki aikoinaan alunperin oli. Valtion omistama, ja myös tavallisia pienituloisia ihmisiä palveleva. Tai sitten vaihtoehtoisesti lakia pitäisi muuttaa niin, että palkat maksetaan kaikille työntekijöille suoraan käteen, eikä kenenkään olisi enää pakko avata pankkitiliä.
ei maksuhäiriö merkintä estä tilin avaamista yritykselle..
jotain talousrötöksiä aiemmin jos ei tiliä voi avata?
itselläkin oli maksuhäiriö merkintä ja ei se estänyt tilien avaamista yritykselle...luottokorttia ne ei myönnä mutta automaattikortti sekä normaali yritystili.
missä pankissa oikein kävitte asioimassa?
sampo pankissa ainakin onnistuu tilin avaus.