"harvesteri" metsienmiehet -sarjassa

jo on laitos

Kattelin tuossa pari edellistä Metsienmiehet -jaksoa ja suorastaan nauratti se yhen firman harvesteri. Ylpeinä esittelivät sitä vielä mutta minusta se oli kyllä harvesterin irvikuva! Siis niin kankea ja alkeellinen kapine että. Saattaa olla tornin kallistus kyllä joo, mutta miksei hakkuupää pyöri tai miksei se karsi ja katko? Entäs miksi ei ole jatkopuomia? Peräti ne Luston metsämuseossa olevat suomen ensimmäiset kaatokoneetkin ovat ominaisuuksiltaan tehokkaampia.

4

1168

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • noin on

      Rakentavat lelunsa kaivinkoneen alustoille ja tosiaan koko prosessi on siellä vähän toisenlainen. Puutkin on tosin vähän toisenlaisia.

      • harvesteri

        Kyseessä on feller-buncher eli kaato-kasauskone. Ohjelman suomentaja on kääntänyt tämän virheellisesti tai laiskuuttaan harvesteriksi.


    • kaikki muita paremmin?

      vähänkuin leikkimistä olis viedä suomalaiset metsäkoneet läntiseen maailmaan ihan oikeesti isojen puiden luo jotka vielä sijaitsevat vuoren rinteellä! mitenhän ne on kehittyneetkään maailman mahdiksi kun eivät osaa puitansakaan korjata...l.

      • ..miten asia on

        Eipä sekään "harvesteri" kovin mäkisessä maastossa pysty toimiaan eikä sen kaatokourakaan ollut yhtään kotimaista isointa kouraa suurempi. Saattaa ne jenkit osata sen vuorenrinteellä kaatamisen, se niiden juontomenetelmä on järkevä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jos yhdistät nimikirjaimet

      Jos yhdistät sinun ja kaivattusi ensimmäisten nimien alkukirjaimet mitkä nimikirjaimet tulee? Sinun ensin ja sitten häne
      Ikävä
      107
      6894
    2. Oletko katkera kun

      Et saanut kaivattuasi
      Ikävä
      95
      4421
    3. Mies vinkkinä sulle

      Jos pyytäisit kahville tai ihan mihin vaan, niin lähtisin varmasti välittämättä muista
      Ikävä
      48
      3786
    4. Kyllä se taitaa olla nyt näin

      Minusta tuntuu et joku lyö nyt kapuloita rattaisiin että meidän välit menisi lopullisesti. Sinä halusit että tämä menee
      Ikävä
      48
      3502
    5. Paljon niitä puheita

      susta liikkuu. 🤮
      Tunteet
      51
      3478
    6. Mitä haluat sanoa tällä hetkellä

      Hänelle 🫶 ⬇️
      Ikävä
      187
      3419
    7. Odotan että sanot

      Sitten siinä että haluaisit vielä jutella kahdestaan kanssani ja sitten kerrot hellästi että sinulla on ollut vaikea san
      Ikävä
      24
      2939
    8. Nainen vinkkinä sulle!

      Jos laitat selvän tunnisteen niin kutsun sinut n*ssittavaksi.
      Tunteet
      67
      2644
    9. Vietetään yö yhdessä

      Rakastellaan koko yö
      Ikävä
      46
      2491
    10. Hei seksikäs

      Upottava katse sinulla ja tiedät sen.
      Ikävä
      13
      1844
    Aihe