Liisa Sulkakoski on historian ensimmäinen EU-ehdokas valitsijayhdistyksen kautta. Koska melkein kaikki mediat ovat jättäneet valitsijayhdistyksemme huomioimatta ja haastatellet poliittisiin EU-vaaleihin liittyviin ohjelmiin kaikkien puolueiden jäseniä, mutta ei meidän valitsijayhdistyksen ehdokasta, teemme täten asiasta kantelun oikeuskanslerille ja toivomme pikaista käsittelyä asiassa, jotta demokratia toteutuisi ja Suomen lakia noudatettaisiin.
EU-vaaleissa lain mukaan valitsijayhdistys on "rinnastettavissa puolueeseen", joten valitsijayhdistystä pitää kohdella tasapuolisesti samalla tavalla kuin kaikkia puolueitakin. Nyt demokratia ja laki eivät toteudu meidän kohdalla, joten siksi toivomme pikaista käsittelyä asiaan. Kantelun teemme näin ollen monesta eri mediasta, eli kaikista niistä, jotka ovat selkeästi EU-vaaleihin liityen haastatelleet kaikkia puolueita, mutta eivät meidän valitsijayhdistystä. Esimerkkinä mainitsen Ylen Radio Ykkösen ykkösaamu-ohjelman 08.45-09.00, jotka haastattelevat kaikkia eri puolueita aamuisin, mutta jättivät valitsijayhdityskemme huomioimatta, eivätkä omien sanojensa mukaan aio meitä huomioida jatkossakaan ja antaa meille omaa puheenvuoroa.
Tässä video aiheesta:
http://www.youtube.com/watch?v=XgJyEktW0kg
Kantelu Ylen toiminnasta
Liisa Sulkakosken valitsija...
29612
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 29
Vanhimmat
Ja minä olen kampnajoinnistanne taas tätä mieltä: http://keskustelu.suomi24.fi/terveys_show.fcgi?category=97&conference=4500000000000402&posting=22000000044036137 Erityisesti haluan vielä moittia Liisan vaalikampanjaa siitä, että blogissa retostellaan mauttomia ylisanoja käyttäen suloisten lapsukaisten potilastapauksilla ja annetaan ihmisille ikäviä ja asiattomia vihjailuja siitä, miten huonosti kaikki muut hoitavat potilaitaan paitsi tietysti Liisa itse. Ja sama räikeää kaksinaismoralisointia nähtiin viimeksi Liisan suhtautumisessa rokotuksiin. Liisa antaa blogissaan inhottavan epämääräisiä vihjailua, joista ihmiset vaan hämmentyvät entisestään. Toivon todella, että kun eurovaalit ovat ohitse, kupla puhkeaa ja hypetys laantuu, ja Liisakin painuu homeopatioineen taas unholaan.
Skeptikot eivät lepää edes yöllä
Olet siis ykkösluokan luuseri. Ja sellaiseksi myös taidat jäädä.
Ei mediaa kiinnosta yhden asian liikkeet eikä varsinkaan, jos se asia on vaihtoehtoiset hoitomuodot. Kyse on kuitenkin niin marginaalisesta ilmiöstä, ettei se ylitä uutiskynnystä kuin korkeintaan joskus ajoittain naistenlehtien hyvinvointipalstalla. Ei siis mikään ihme, ettei media halua haaskata aikaa kanssanne. Suurin ongelmanne vain tuntuu olevan, ettette itse ole ymmärtäneet asianne merkityksettömyyttä muulle maailmalle, ja kyllähän se näköjään kalvaa niin, että pitää alkaa pellelemään kaiken maailman kanteluilla, jotka eivät tule johtamaan yhtään mihinkään. Tuhlaatte vain omaanne ja muiden aikaa.
yhtäkään ehdokasta edes listalle. Vain 1200 jäsentä. Kannattaisi siis olla hipi hiljaa.
Skeptikot sentään ovat onnistuneet perustamaan toimivan yhdistyksen, joka julkaisee omaa lehteä ja ymmärtää keskittyä omaan toiminta-ajatukseensa eikä lähde sillä politikoimaan. Ja sitä paitsi yhdistykseen ulkopuolella on huomattava määrä freelance-skepoja vaikuttamassa yhteiskunnan eri portailla. Ei siis ole tarvetta politikointiin, on tehokkaampiakin tapoja vaikuttaa asioiden kulkuun.
Millaisia tehokkaampia keinoja teikällä on tarjottavana?
Aika suurella osalla ehdokkaista on melko rationaalinen maailmankuva. Vain pieni osa kuvittelee yliluonnollisten olioiden vaikuttavan ihmisten paranemiseen. Tosin sekavia hörhöjä on myös puolueiden listoilla. Vaaleista menee läpi yksi ehdokas, joka kuvittelee ravistetulla vedellä olevan terveysvaikutuksia. Liisa ei pysty hajottamaan riittävästi hörhöpetterien kannattajakuntaa.
Skepot mm. estävät hörhöjen pääsyn tiedeyhteisöihin ja savustavat ulos sellaiset tiedeyhteisön jäsenet, joilla nuppi on mennyt sekaisin. Esim. Rauni-Leena Luukkanen-Kilde "jäi eläkkeelle" auto-onnettomuuden jälkeen. Tosiasiallinen syy oli tietysti hänen ufo-paljastuksensa. Epäilemättä onnettomuuden jälkeen häneen istutettiin mikrosiru, jotta hänen ajatuksiaan voidaan lukea ja toimiaan kontrolloida. Niinpä viranomaiset antoivat hänelle toimintakäskyn muuttaa Norjaan pois jaloista pyörimästä. En tiedä, onko Sulkakoskelle jo myös istutettu siru päähän tai mitä muita suunnitelmia viranomaisilla on hänen varalleen, mutta tuskin Liisa enää pitkään saa jatkaa toimintaansa nykyisessä mittakaavassaan. Sitten on vielä yhteiskunnan kaikki muut osa-alueet, jotka ovat skepojen hallinnassa, mutta se on jo oma lukunsa se.
Toisinajattelijoihin kohdistuvat juonet ovat välillä perkeleellisiä. Tässä surullinen esimerkki: http://www.niksula.hut.fi/~suomi/homokaasu.html
Joo,kun ei huolita, siinäpä se.
"Skeptikot sentään ovat onnistuneet perustamaan toimivan yhdistyksen"
Rajatiedon yhdistyksiä on 346:
http://www.ultra-lehti.com/hakemistot/hak-rajatiedonyht.html
"joka julkaisee omaa lehteä"
Rajatiedon lehtiä on useita, tässä muutama:
http://www.ultra-lehti.com/
http://www.minaolen.com/frameset.html
http://www.lehtiapaja.fi/Karprint/Sielunpeili/
http://www.nic.fi/~starseed/kulta-aika/index.html
"Ei siis ole tarvetta politikointiin, on tehokkaampiakin tapoja vaikuttaa asioiden kulkuun."
Kuten Wikipedian väärentäminen. Aamulehti 18.5. sivu 18, paljastetaan skepojen Wikipedian väärentäminen
" Aamulehti 18.5. sivu 18, paljastetaan skepojen Wikipedian väärentäminen"
Tuo on totta, tuli juttu luettua ja toisessa ketjussa on pari lainausta artikkelista:
"Aamulehti 18.5.-09 sivulla B18:
"Skeptikot sotkevat Wikipediaa
Wikipediaa saastutetaan. Outo kultti levittää omaa uskomustietoaan tieteen nimissä. Olkaa varovaisia."
Näin siis eilinen Aamulehti skeptikoista ja lisää samasta artikkelista:
"Skeptikko kieltää ennenkuin tutkii"
"Skeptikoilla on samanlainen oikeus kritisoida kuin muillakin, mutta he eivät voi vilauttaa tieteen korttia""
" Aamulehti 18.5. sivu 18, paljastetaan skepojen Wikipedian väärentäminen"
Tässä tuo artikkeli kokonaisuudessaan:
" Viikon lehti
Skeptikot sotkevat Wikipediaa
Kari Salminen
Kirjoittaja on turkulainen vapaa toimittaja
Wikipediaa saastutetaan. Outo kultti levittää omaa uskomustietoaan tieteen nimissä. Olkaa varovaisia.
"Muokkaa rohkeasti.", kehottaa Skeptikko-lehti (2/2009) ja antaa ohjeita, kuinka vapaata tietosanakirjaa muutetaan mieleiseksi. Atk-alan mies Markku Javanainen kirjoittaa: "Mielestäni Suomen skeptikoiden kannattaisi keskittää voimavaransa Wikipedian artikkelien muokkaamiseen. Skeptikoilla ei ole mitään erityistä intressiristiriitaa Wikipedian yleisten periaatteiden suhteen toisin kuin tieteellistä ajattelua karsastavilla ryhmillä."
Vaan kun on. Skeptikoilla on puoliuskonnollinen missio: kaiken uskon vastustaminen tieteen nimissä. Skeptikko kieltää ennen kuin tutkii, ja kun se tutkii, hokemat kuten "aivot", "kokeellisuus", "evolutiivinen" ja "geenitutkimus" korvaavat tiedon.
Taikausko, paranormaali, yliluonnollinen, ihme, vitalismi, uskomuslääkintä, akupunktio ja kiropraktiikka ovat - vain muutamia mainitakseni - Wikipedian hakusanoja, joiden alta ei löydy puolueetonta historiallista esittelyä vaan skeptikkojen johtopäätöksiä. Monin paikoin ainoa kirjallinen lähde on Risto Selinin Ihmeellinen maailma - skeptikon tietosanakirja, jolla ei ole minkäänlaista tieteellistä asemaa.
Skeptikkojen Wiki-hyökkäyksen seurauksena taikauskoa väitetään luonnonvastaiseksi, vaikka se on virallisen uskonopin vastaista. Tiede ei edes tunne taikauskoa, ellei puhuta käsitteestä ja sen historiasta.
Hälyttävintä vääristelyä löytyy kohdasta Uskonto, jonka päättävä "uskonto tieteen näkökulmasta" kuittaa alan mittavat saavutukset kognitiivisella uskontotieteellä ja geenitutkimuksella. Teksti on huuhaa-palkinnon arvoinen. Myös naistutkimus, queer-teoria ja postmodernismi ovat saaneet asiantuntemattomuudesta kielivät loppukaneetit.
Skeptikoilla on samanlainen oikeus kritisoida kuin muillakin, mutta he eivät voi vilauttaa tieteen korttia. Järjestöä johtaa insinööri (Risto Laine). Skeptikko-lehden päätoimittaja on rakennusmestari (Risto K. Järvinen). Ahkerin kirjoittaja on ylioppilas (Jussi K. Niemelä). Ihan arvostettavia titteleitä, mutta ne eivät pätevöitä uskomusoppien ja humanististen alojen tieteelliseen kommentointiin. Kuten skeptikot itse sanovat: tiedeyhteisö kyllä korjaa virheet. "
http://www.aamulehti.fi/verkkolehti/a/2009/05/18/8820954.htm
YLE teki jo pariinkin otteeseen sen virheen, että päästi Liisan studioon höpöttelemään omiaan. Kaiken huippu oli se Voimalan ohjelma, missä valheellisesti tuotiin omia bisnestuttavia kertomaan "tehokkaista hoidoista". Näin Liisa lunasti itselleen porttikiellon YLElle ja myös muihin medioihin. Itse saatte Liisa ja vaalikampanja ihmiset itseänne kiitellä. Ja kansa kiittää myös YLEä oikeasta päätöksestä.
ymmärretäänkin paremmin kuin Suomessa.
psykologian opetus on vajavaista.
http://www.mediuutiset.fi/keskustelutjamielipiteet/blogit/article286778.ece
niin... Savimajoissahan ei muuta ole tarjollakaan kuin poppamiesten hoitoja... Paras kai sitten on paikallisten "ymmärtää" niitä! Kehitysmaissa kansanparannus on yhä voimissaan, kun niistä puuttuu kunnollinen julkinen terveydenhoito.
Länsimaissa new age-porukka on taas lanseerannut rajatiedon ystäville ja rikkaille kotirouville eksoottiset, itäisiin uskontoihin pohjautuvat perinnehoidot, joihin tämä porukka herkästi hullaantuu, kun kiireinen johtaja-aviomies ei ehdi tarpeeksi huomioida kotirouva-vaimoaan. Myös koulutetumpaa porukkaa on narautettu mukaan pseudotieteellisyydellä ja eksotiikalla.
esitystesi tueksi, vai ihan omasta päästäsikö satuja latelet?
Ihan kehittyneissäkin maissa, jopa alan asiantuntijatkin ovat tavallisten kansalaisten ja rikkaiden kotirouvien lisäksi käyneet vaihtoehtoisissa hoidoissa.
Että se siitä!
Palstoilla???
Minkä alan asiantuntijat? Rajatiedon? ;)
Martti Ahtisaari on mm. käyttänyt vaihtoehtohoitoja. Ilmankos hän on saanut sen rauhanpalkinnon;-)
Taisi saada myös tekonivelet polviinsa. Ehkäpä pääsy eroon jatkuvista artroosikivuista teki hänet leppeäksi rauhanneuvottelijaksi?
Eikö Sulkakoskellekin laitettu joku tekonivel? Eikä kyseessä ollut varmaankaan mikään homeopaattinen metalli-muoviyhdistelmä.
ja vaihtoehtohoitoja toimimasta yhdessä, kuten muuallakin maailmassa, paitsi ihmisien rajoittunut mieli.
Homeopaattien ja muiden uskomushörhöjen mielestä heidän hoitonsa ovat täysin ylivoimaisia. Siitä huolimatta kun oikea sairaus iskee, juostaan kipin kapin lääkärin vastaanotolle. Tunnen henkilökohtaisesti kolme homeopatiaa aktiivisesti käyttävää henkilöä, yksi heistä ilmoittaa jopa olevansa eläkkeellä oleva homeopaatti. Heistä kaikki käyttävät lääkkeitä, mm. verenpainetautiin, vaihdevuosivaivoihin ja paniikkihäiriöön.
Kuten Myllykangas sen sanoi, ei ole mitään syytä tuoda uskomushoitoja lääketieteen yhteyteen. Tyhjä ei tuo mitään lisää.
> Ahneiden pidot
http://www.mediuutiset.fi/kirjat/article284264.ece
Missä viipyy skepo/lobbarin arvio ja arvostelu Myllykankaan kirjasta,
Ahneiden pidot?
Onhan Myllykankaan näkemykset olleet kovin käytettyjä ja lainattuja skepon esityksissä.
Kotirouvilla on aikaa perehtyä muuhunkin kuin suppeaan uraan. Heillä on aikaa huomioida.
Koulutettuja akateemisia naisia kiinnostavat myös vaihtoehtohoidot. Valitettavasti heillä ei ole niin paljon aikaa kuin kotihengettärillä perehtyä asiaan.
Kiireinen ei ehdi kuin matkia muita. Siinä jämähtää paikalleen.
Virallista terveydenhoitoa puolustellaan kiihkeästi, myös sen käsittämätöntä ylilääkitsemistä. Majalin Pierre: Oletteko koskaan ajatelleet, että jos hulluuteen osallistuu tarpeeksi monta, niin siitä tulee aivan normaalia.
arvostamansa Myllykankaan kirjasta!
http://www.mediuutiset.fi/kirjat/article284264.ece