SilverFast SE

Mitä ainutlaatuista Silverfast -ohjelmalla on skannauksessa ja käykö se myös diojen skannaukseen?

Kerran kokeilin ja jos alkaa skannata satoja kuvia, niin aika aikaa vievältä ja hankalalta vaikutti.

Epsonin (3200) omat sohtat tosi käteviä
51831
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Toi Epsonin mukana tuleva Silver Fast on sikäli leluohjelma, että sillä voi skannata vain 8 bittisiä kuvia.

Minä käytän Epsonin omaa ohjelmaa, jolla skannaan kuvat aina 16-bittisenä, jolloin informaatiota tulee huomattavasti enemmän kuvan jälkikäsittelyä varten.

Äänestä
  • Tietysti skannaan 16 bit./ värikavanva =48 bittisenä. Silver Fastilla saa vain 3x8=24 bittisenä. Lisähinnalla sais ilmeisesti paremman Silverin, jolloin bittisyvyyttä löytyis tarpeeksi.

    Äänestä

  • HMJ kirjoitti:

    Tietysti skannaan 16 bit./ värikavanva =48 bittisenä. Silver Fastilla saa vain 3x8=24 bittisenä. Lisähinnalla sais ilmeisesti paremman Silverin, jolloin bittisyvyyttä löytyis tarpeeksi.

    ... joo, vähän arveluttavalta vaikutti Silvesfast ensikokeilemalla; ja ei ole oikein aikaa rassautua sen kanssa, kun on paljon matskua skannattavana.

    Taidan pitäytyä ihan Epsonin vakio-ohjelmissa.

    Äänestä

  • Mihin muotoon tallennat scannauksesi, onko TIFF sopivin?

    Kun käytän Epsonin automaattista scannausta ja valitsen tallennusmuodoksi esim. Tiffin, niin oletan kaikki olevan oikein ja kunnossa...?

    Äänestä

  • KSi kirjoitti:

    Mihin muotoon tallennat scannauksesi, onko TIFF sopivin?

    Kun käytän Epsonin automaattista scannausta ja valitsen tallennusmuodoksi esim. Tiffin, niin oletan kaikki olevan oikein ja kunnossa...?

    Tiffiksi tallentelen.Kuvia en yleensä koneella säilyttele, vaan poltan CD:lle. Skannaan pääasiassa 6x7 negaa, ja 40x50 cm kuvat 48-bittisenä vievät tilaa pitkälti yli 100 megaa, usein käsittelen kuvat ja poltan ne CD:lle 24-bittisenä tilan säästämiseksi.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


KSi kirjoitti:

Mitä ainutlaatuista Silverfast -ohjelmalla on skannauksessa ja käykö se myös diojen skannaukseen?

Kerran kokeilin ja jos alkaa skannata satoja kuvia, niin aika aikaa vievältä ja hankalalta vaikutti.

Epsonin (3200) omat sohtat tosi käteviä

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu