Lähes kaikilla voidevalmistajilla on jokin pohjustusparafiini/voide. Esim. Startilla on Base Wax niminen pohjustusvoide jolla sukset pohjustetaan. Pohjustusvoiteen päälle vedetään sitten luistovoide.
Pohjustusvoiteena voi käyttää myös pehmeää plussa-/nollakelin luistovoidetta. Pohjustusvoide kuulu olla pehmeää ja tarkoitus on että se imeytyy hyvin pohjan huokosiin ja muodostaa kestävän pinnan luistovoiteille.
Voitelussa rauta ei saa olla liian kuuma. Voide ei saa kärytä. Liian kuuma rauta tekee pahaa suksille ja voiteelle.
Pitää muistaa että voitelu tehdään myös suojatakseen suksen pohjia. Suksille tulee huomattavasti lisää käyttöikää jos aina käytetään voiteita. Kun suksi viedään kesäsäilöön, kannattaa sukset voidella pohjustusvoiteella eikä siklata vaan jättää voide pohjiin.
Vanhojen voiteitten poistamiseen voidaan käyttää luistopintojen poistoainetta tai sitten se voidaan tehdä kuumavahauksella. Imeytä kuumalla raudalla reilu kerros pohjustusvoidetta ja poista vaha heti lämpimänä esim. kankaalla. Kun vaha on nestemäistä, siirtyvät moskat vanhan mukana kankaaseen.
Suksien ensivoitelu on tärkeää
laskija
2
1090
Vastaukset
- kunniaan!
Oikeassa olet! Pysyy sukset paljon paremmassa kunnossa ja on HUOMATTAVASTI parempi laskea!
On hölmöyttä laskea voitelemattomilla suksilla! - Anonyymi
Kiitos
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 925308
- 564141
- 252239
Etsin vastaantulevista sua
Nyt kun sua ei oo, ikävöin sua niin v*tusti. 😔Jokaisesta etsin samoja piirteitä, samantyyppistä olemusta, samanlaista s282088Kaikesta muusta
Mulla on hyvä fiilis. Mä selviän tästä ja sit musta tulee parempi ihminenkin. Ainut, mitä mun pitää nyt välttää on se ko161815- 151474
Ajatteletko koskaan
Yhteisiä työvuosia ja millaista silloin oli? Haluaisin palata niihin vuosiin 🥹321293Tekis mieli lähestyä sua
Mutta pelkään että peräännyt ja en haluis häiritä sua... En tiedä mitä tekisin olet ihana salaa sua rakastan...💗201076- 211010
T, miten mun pitäis toimia
Olen niin toivottoman ihastunut suhun...ollut jo liian,monta,vuotta. Lähestynkö viestillä? Miten? Sun katse...mä en kest431001