Tarkoitus olisi lähteä Ahvenanmaalle heti juhannuksen jälkeen moottoripyörällä. Nyt tiedustelisin onko kukaan ajanut sinne noilla saaristolautoilla? Suunnitelmissa olisi lähteä matkaan Kustavista. haluaisin vähän tietoa reiteistä ja yöpymispaikoista.
Ahvenanmaalle
4
1865
Vastaukset
- Shadow
Paikka mistä lautta lähtee on Vuosnainen, joka on Kustavin jälkeen. Lähde ajoissa liikkeelle, koska Kustavin ja Vuosnaisten välissä on lossi, joka ajaa aikataulun mukaan. Ettet myöhästy.
Kun tulet Vuosnaisiin, aja huoleti autojonojen ohi siten että lautan henkilöstö näkee sinut, koska motoristit otetaan ensimmäiseksi sisään. Osta lippu suoraan Hummelvikiin, ellet ole yötä Brändössä. Hinta n. 40€.
Tämä lautta pysähtyy Brändön saaren pohjoiskärkeen Åvaan, josta on ajettava saaren läpi Torsholmaan, josta lähtee seuraava lautta. Varo ettet jää jalkoihin, kun autoilijat saattavat kaahailla, koska joillakin on ryysispaikat seuraavaan lauttaan.
Takaisin kannattaa tulla eteläistä reittiä joka lähtee Maarianhaminan itäpuolelta Långnäsistä ja päätesatama on Galtby Korppoossa. samay kuviot täälläkin. Tällä reitillä ei ole lautan vaihtoa.
Oheisesta linkistä löydät majoituspaikkoja koko Suomesta.
Hyvää matkaa vaan.
http://www.02.fi/majoitus-opas/- kyydisäistuja
Kiitos sinulle noista tiedoista. Meillä oli tarkoitus lähteäkin Kustavista ja yöpyä jossain noissa saarissa enne Ahvenanmaata. Olen nettiä selannut ja tulostanut erinäisiä sivuja. Onko niin että pitää tosiaan sieellä Brändössä yöpyä että pääsee lautoilla ilmaiseksi? Eikö mikään muu paikka käy? Näin ne kyllä opastavat noilla sivuiilakin, että yöpyminen Brändössä. Tästä paluureitistä keskustelimmekin että ajamme pois toista reitttiä.
Kiitos vielä kerran tiedoista. - Shadow
kyydisäistuja kirjoitti:
Kiitos sinulle noista tiedoista. Meillä oli tarkoitus lähteäkin Kustavista ja yöpyä jossain noissa saarissa enne Ahvenanmaata. Olen nettiä selannut ja tulostanut erinäisiä sivuja. Onko niin että pitää tosiaan sieellä Brändössä yöpyä että pääsee lautoilla ilmaiseksi? Eikö mikään muu paikka käy? Näin ne kyllä opastavat noilla sivuiilakin, että yöpyminen Brändössä. Tästä paluureitistä keskustelimmekin että ajamme pois toista reitttiä.
Kiitos vielä kerran tiedoista.Kyllä sinun pitää olla Brändössä yötä, jotta lauttamaksu on halvempi. Ei ilmaiseksi pääse käsittääkseni. Mutta maksaahan se yöpyminenkin, joten tuleeko säästöä?
Suurin syy näitten lauttamatkojen korkeaan hintaan on se että paikkakuntalaisille riittäisi paikkoja, koska Viking Line ja Silja Line ja joku muu ajaa muutenkin sinne. Tarkoitus on ohjata enimmäkseen turistit näille, joka on ihan ymmärrettävää.
Eteläisellä reitillä sama juttu; pitäisi olla yötä Kökarissa.
Vuosnaisissa kannattaa mennä syömään ravintolaan Boris & Maris. Hyvä ruoka ja muutenkin erikoinen paikka. - kyydissäistuja
Shadow kirjoitti:
Kyllä sinun pitää olla Brändössä yötä, jotta lauttamaksu on halvempi. Ei ilmaiseksi pääse käsittääkseni. Mutta maksaahan se yöpyminenkin, joten tuleeko säästöä?
Suurin syy näitten lauttamatkojen korkeaan hintaan on se että paikkakuntalaisille riittäisi paikkoja, koska Viking Line ja Silja Line ja joku muu ajaa muutenkin sinne. Tarkoitus on ohjata enimmäkseen turistit näille, joka on ihan ymmärrettävää.
Eteläisellä reitillä sama juttu; pitäisi olla yötä Kökarissa.
Vuosnaisissa kannattaa mennä syömään ravintolaan Boris & Maris. Hyvä ruoka ja muutenkin erikoinen paikka.No en minä sillä nyt noista lauttamaksuista haua valitta että se olisi kynnys maksaa niistä. Tottakait kaikki maksaa tänäpäivänä ja jos reissuun lähtee, ei pidä ollenkaan lähteä sillä mielellä että "kaikki maksaa." Olemme Mikkelistä asti tulossa joten mietimme sitäkin että yöpyisimme maissa jossakin ja sitten vasta seuraavana päivänä jatkaisimme saristoon. Tämä yöpymisjuttu meille vaan tuli sen takia mielen että näkisimme vähän maisemia ja saaristoa,jos viipyisimme siellä yön yli. Erääksi vaihtoehdoksi mietin tuota Kumlingea. Siellä visiin on joku ravintolakin josta saisimme ruokaa. Kun on moottoripyörällä liikkeellä, ei viitsi ruokatarvikkeita juurikaan mukanaan kuljetella. Mieluummin menee valmiiseen pöytään. Laitan mieleeni tuon ruokapaikan Vuosnaisissa. Kiitos taas noista tiedoista sinulle.
Ketjusta on poistettu 22 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sanna Marin kysyi hämmästyneenä: Onko Suomessa jäänmurtajia?
Nettilehden toimittaja kysyi Sanna Marinilta suoraan, että sovittiinko nuo jäänmurtajien kaupat jo 2019, jolloin Marin k713849- 1013475
SDP haluaa 40 000 nettomaahanmuuttajaa
SDP:n Suunnanmuutos-vaihtoehtobudjetissa, käy ilmi, että demarit itse asiassa vaativat räjähdysmäistä ”työperäisen” maah773310Mikä tuota vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?
Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki jankata yhdestä asia362618- 1141522
Nyt meni lopulliset lämmöt.
Alan käyttäytymään yhtä kylmästi miehiä kohtaan kuin mua kohtaan on käyttäydytty ja vain käytetty viimeiset pari vuotta361496Meitä ei tule
Koska periaatteemme ovat rakkautta vahvempia. Tämä on siis koettelemus, jonka tarkoitus on vahvistaa meitä yksilöinä 😌221104Onko erityinen paikka jossa haluaisit nyt olla
Onko joku spesiaali lempipaikka missä mieluiten olisit?421100Sulla on avaimet ja keinot
Jos haluat jatkaa tutustumista. Itse olen niin jäässä etten pysty tekemään enää mitään. Pidempi keppi johon on helpompi181066Itseään kannattaa tarkastella realistisesti ja
miettiä mihin ne rahkeet oikeesti riittää. Tyhmempikin ymmärtää että varakas ylemmän tason mies ei kelpuuta sellaista ku1181006