lapsianne hoitoon vieville, nykyinen sossujen huostahulluus on laskeutunut näidenkin kilttien hoitotätien ylle, ei voi enää tietää mitkä tahot ilmoittelee lastensuojeluun ja jo likaiset vaatteet lapsella saattaa antaa syyn ilmoittaa lastensuojelulle että kotiolot epäilyttävät. olkaa tarkkoja.
VAROITUKSEN
SANA TEILLE
5532
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
No ei kai kukaan kunnolla lapsistaan huolehtiva laita lastaan hoitoon jatkuvasti paskasissa vaatteissa??? Kyllä silloin on jotain kyllä vialla jos näin on! Joskushan sitä voi vahingossa aamukiireessä mennä suttuinen paita päälle, mutta ei varmasti kukaan hoitajista yhden kerran vuoksi mihinkään ryhdy ilmoitusta tekemään. Ja mitä ilmeisemmin lapsen käytöksessä on myös jotain mikä herättää epäilyjä.. Toisekseen, eikö ole hyvä että lasten hyvinvointiin puututaan mahdollisimman aikaisin? Valitettavan moni lapsi joutuu elämään liian huonoissa oloissa. Kirjoituksestasi päätellen, sinulle on käynyt niin..
ilmoitti mm lastensuojeluun, neuvolaan jne minun tietämättäni. Lapsi ei ollut syönyt hyvin, niin tämä hoitotäti epäili, että minulla ei yksinhuoltajana riitä rahat ruokaan.
Siinähän sitten selviteltiin asiaa.
Paljastuikin, että tämä ihana täti oli pahoinpidellyt lapsia kotonaan. ja kun oma lapseni oli muita isompi, kertoi siitä minulle kotona, niin oli hoitotädin mielestä sitten ookoo vierittää huomio ihan muualle, kuin hänen tapaansa "hoitaa" lapsia.
Missäpäin puututaan toisten asioihin,ei ainakaan Pk-seudulla,vaikka lapset olisivat likaisia neuvolassa puututa asiaan lainkaan.
Lastensuojelulaki 13.4.2007/417 velvoittaa mm. sosiaali- ja terveydenhuollon ammattilaiset "viipymättä ilmoittamaan salassapitosäännösten estämättä kunnan sosiaalihuollosta vastaavalle toimielimelle, jos he tehtävässään ovat saaneet tietää lapsesta, jonka hoidon ja huolenpidon tarve, kehitystä vaarantavat olosuhteet tai oma käyttäytyminen edellyttää lastensuojelutarpeen selvittämistä."
"Myös muu kuin 1 momentissa tarkoitettu henkilö voi tehdä tälläisen ilmoituksen häntä mahdollisesti koskevien salassapitosäännösten estämättä."
(http://www.finlex.fi/fi/laki/ajantasa/2007/20070417?search[type]=pika&search[pika]=lastensuojelu ilmoitus)
Lasten hyvinvoinnista _huolestuneen_ on siis tehtävä ilmoitus, jotta lastensuojelun ammattilaiset _selvittävät_ onko huolelle aihetta. Ilmoittajan ei tarvitse tietää, onko perheellä todella tarvetta lastensuojelun asiakkuuteen, hänen tehtävänään on vain saattaa asia ammattilaisten harkinnan alle.
Niille perheille, joista ilmoitus tehdään turhaan (näinkin aina välillä tapahtuu), haluan sanoa, että on parempi selvittää asiaa silloin kun ongelmaa ei ole, kun jättää asia selvittämättä silloin kun tarvetta lastensuojelulle olisi. Lastensuojeluilmoituksen tekeminen on välittämistä!
Mukavaa kevättä kaikille! Pidetään huolta lapsista!
T. näiden lasten kanssa tulevaisuudessa työskentelevä
vai välittämistä se onkin?