Kuinka nopeasti vastaavat?
Minkälaista kirjallisuutta julkaisevat?
Myllylahti?
Allu:::
6661
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Dekkareitahan niillä on, etkö ole lukenut?
Ei kauhean hyviä. Itse oeln ajatellut, että sinne vain äärimmäisessä hädässä. No ehkä joudun vielä laskemaan vaatimustasoani.
Myllylahti kustantaa, uransa alussa firmalla oli hyvin huono maine kirjakauppojen ja kriitikoiden silmissä. Mutta pikku hiljaa maine on parantunut, osa kirjailijoista on päässyt liiton jäseniksi, saanut palkintoehdokkuuksia ja palkintoja.
Dekkari on yksi brändi heillä.
Toki monenlaista kustantavat, hyvin epätasaista.
En ehkä itse tarjoaisi käsikirjoitustani ekana heille. En ole erityisemmin pitänyt heidän tyylistään tehdä kansia, painojäljestä jne. Kuitenkin, tunnen ihmisiä, jota siellä julkaisevat ja he ovat kehuneet, että kustannussopimus on tavallinen ja toimiva, toimittajat ihan ok.
Mietiskele.
Myllylahden maine on ennallaan alan ihmisten silmissä. Mitä palkintoja myllylahtelaiset ovat saaneet? Tai edes mitä ehdokkuuksia? En ole huomannutkaan.
Kustantaja ei ole brändi. On täysin yhdentekevää, kuka julkaisee.
Kukaan ei osta kiloa Otavan kirjoja.
Iso talo toimii portfolioperiaatteella: kun julkaisee paljon, on todennäköistä, että edes yksi naula vetää.
Kustantaminen tai kirjoittaminen ei ole kovin hyvin kannattavaa. Jos henkilökemia toimii, niin valitse sellainen kustannusyhtiö. Ktaso kuitenkin verkosta, ettei firmalla ole tuomioita palkkojen tai palkkioiden maksamatta jättämisestä. Jos on, niin älä k....kaan siihen suuntaan. Osa alan yrittäjistä on ymmärtänyt termin "kustantaja" kantasanan väärin.
Pieni kustantaja voi olla parempi maksaja ja ainakin jokainen kirjailija on heille tärkeämpi. WSOYllä olet vain osa riski-portfoliota.
myllylahden kirjailijat eivät ole saaneet mitään palkintoja piiritason paremmalta puolelta. ehdokkuudeksi ei lasketa sitä että lähettää kirjan mukaan johonkin kilpailuun.
Helsingin Sanomien esikoiskirjakisan palkintoehdokkaana:
http://www2.hs.fi/extrat/kulttuuri/kirjallisuuspalkinto05/2005_hautamaki.html
Pitää myös muistaa, että on monia muitakin (Karisto, Nemo, Like, Sammakko) kustannusliikkeitä, jotka eivät pääse kirjallisuuspalkintoehdokkuuksille. Kyse on yleisestä arvotuksesta, joka raadeissa on. Myös tässä kökössä Suomikaksneljä-raadissa.
Jos kirjailijanalku kirjoitat siksi, että haluat palkintoja, rahaa ja mainetta, hamuat väärää pihlajanmarjaa. Ryhdy ekonomiksi, mene kauppakorkeaan, pyri lääkikiseen (jos rahkeet riittävät) ja tienaa hyvin.