pot odds

soighossoso

miten tulee kun on laskettu pot odsit ja winning odsit niin se luku paljo oot valmis maksamaan nähdäksesi seuraavan kortin ja vastapainoksi paljon pitää puskea esim kun on flopattu kaksi paria ja laittaa vihun värin vedolle

2

466

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Yritin aikani laskea pot-oddseja, mutta totesin, ettei sellainen pokeri ole minua varten. Mutta tilanteessa, jossa itselläni on flopilta kaksi paria, riippuu jatko todella paljon vihusta ja stäkeistä. Nyrkkisääntönä sanoisin, että puolen potillisen ja potillisen välillä mennään...

    • Aamuluento

      Lyömällä sinun pitää huolehtia siitä, että vastustajalle ei jää riittävää pottikerrointa. Värin veto flopin jälkeen osuu seuraavalla kortilla 19,1 %:n (9/47) todennäköisyydellä. Tässä tapauksessa raja on 5,24 (1/0,191). Jos lyöt puolet potista, vastustajalle muodostuu mahdollisuus voittaa 1,0 0,5 0,5 = 2,0 ja hänen pitää tällöin maksaa 0,5. Hänen pottikertoimensa on siten 4. Osuessaan kerran viidestä hän voittaa nettona 1,5. Hän häviää neljä kertaa viidestä ja menettää näillä kerroilla nettona 4*0,5 = 2,0. Puoli pottia on siis mukava lyönti värinvetoa vastaan. Tilanne on suurin piirtein samanlainen turnilla. Todennäköisyys osua on 19,6 % ja sitä vastaava rajakerroin on 5,10.

      Jos kuitenkin stäkit ovat pienet suhteessa pottiin, tilannetta joutuu flopilla tarkastelemaan all in -valossa. Samalla lyönnillä ostetaan siis kaksi korttia. Tällöin laskemme tilanteen toisin päin. Mietimme ensiksi, millä todennäköisyydellä veto ei osu: (1-0,191) * (1-0,196) = 65 %. Veto siis osuu 35 %:n todennäköisyydellä. Rajakerroin on 2,86. Potin kokoinen lyönti antaisi vastustajalle kertoimen 3. Tästä syystä lyönnin pitää olla pottia suurempi. Esimerkiksi 1,3 * potti antaa vastustajalle kertoimen 2,77. Tällä kertoimella maksaminen ei ole vastustajalle kannattavaa, mutta on syytä huomata, että tappiollisuus on marginaalista.

      Tilanne tietysti muuttuu, jos vastustajalla on värin vedon lisäksi pari. Silloin pitäisi lyödä enemmän, koska hänen outtiensa määrä kasvaa, jolloin myös hänen voittotodennäköisyytensä nousee.

      Edellä rajakerroin vastaa winning oddseja (vastustajan voittotodennäköisyyden käänteisluku). Sinun tulee siis lyödä siten, että tarjoat vastustajalle pottikertoimeksi pienemmän arvon kuin rajakerroin. Implarit, bluffit ja semibluffit ovat sitten asia erikseen.

      Jos asiaa ajatellaan toisinpäin, siis maksajana, on tietysti huolehdittava siitä, että pottikerroin on korkeampi kuin rajakerroin. Jos siis olet flopilla värinvedolla eikä all in -maksu tule kysymykseen, sinun pitää saada yli viiden kerroin. Jos vastustaja lyö kolmasosan potista, maksusi jälkeen potissa om viisi kolmasosaa, jolloin pottikertoimesi on 5. Maksu on tällöin marginaalisesti tappiollinen. All in -maksu on kuitenkin kannattava hieman yli potin kokoisena tai pienempänä.

      Tarkastelen kertoimia yleensä eurooppalaisten vedonlyöntikertoimien muodossa. Minusta tämä on parempi tapa kuin ilmoittaa tapahtuma suhdelukuna.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 6 kW saunan lämmityksestä kohta 10 euron lisämaksu / kerta

      Kokoomuslainen sähköyhtiöiden hallitsema Energiavirasto ehdottaa 5 kW:n rajaa, jonka ylittämisestä tulee lisämaksu. Tark
      Maailman menoa
      241
      7437
    2. Duunarit hylkäsivät vasemmistoliiton, siitä tuli feministinaisten puolue

      Pääluottamusmies Jari Myllykoski liittyi vasemmistoliittoon, koska se oli duunarien puolue. Sitä samaa puoluetta ei enää
      Maailman menoa
      139
      3871
    3. Oppiiko vasemmistolaiset valehtelun jo kotonaan?

      Sillä vasemmistolaiset/äärivasemmistolaiset valehtelee ja keksii asioita omasta päästään todella paljon. Esim. joku vas
      Maailman menoa
      117
      2168
    4. Olenko mies sinun mielestä outo?

      Saat vastata rehellisesti.
      Ikävä
      40
      1438
    5. Olen väsynyt tähän

      En osaa lopettaa ja koen huonoa omaatuntoa tästä. Kaikki on muutenkin turhaa ja tekemisesi sattuvat. Tunteita on vain hy
      Ikävä
      26
      1437
    6. Millasia unelmia sulla on?

      onko unelmia...?
      Ikävä
      33
      1362
    7. Minneapolisin tapauksesta hyvä video

      Runoilijan auto oli poikittain tiellä ja kun poliisit lähestyivät sitä, runotyttö painoi reippaadti kaasua. Auto syöksäh
      Maailman menoa
      341
      1190
    8. Miksi et voi tutustua minuun irl?

      Vastaa yleisellä tasolla/ympäripyöreästi, jos pelkäät tunnistamisia.
      Ikävä
      141
      992
    9. Milloin palaat

      Odotan niin kauan kun vaan jaksan toivoa. Tiedät että sua jäi joku ikävöimään. ❤️
      Ikävä
      23
      938
    10. Tiesitkö? Uusi Bachelor on raivannut tietään määrätietoisesti somessa, myös Böckermanin ex-rakas!

      Arttu Kilpeläinen tuli julkisuuteen Pernilla Böckermanin rakkaana. Pariskunta päätyi eroon v. 2024. Ex-poliisi Kilpelä
      Suomalaiset julkkikset
      7
      907
    Aihe