harmaapapukaija

....

meille on nyt 4 neitokakadua ja yksi seeprapeippo samassa häkissä:) ihme vaan mutta ne kaikki ovat kavereita.
voisiko samaan häkkiin hommata harmaapaukaijan, vai pitääkö sillä olla oma häkki ? vastausta nopeasti :)

4

783

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • -M-

      No ei todellakaan noin suurella kokoerolla lintuja samaan häkkiin (jos se ei ole kymmenien neliöiden kokoinen lentohäkki ja sittenkin varauksella). Seepriskin on riskillä liikenteessä jos joku neitsikka sattuukin joku päivä pahalle päälle.

      • Kinnda

        juu ei jos haluat pitää lintusi elossa, harmaa kun ei ole neitsikka tai peippo;)..
        joten kehoittaisin harkitsemaan SEKÄ lukemaan ennen ajatustA..


    • JaninaJ

      En pidä ylipäätään hyvänä ajatuksena että minkään erilajin edustajat olisivat samassa häkissä, saatika sitten noin eri luontoiset, kokoiset ja hyvin todennäköisesti toisiaan inhoavat lajit.

      Kannattaisi myös lukea hieman enemmän harmaista ennen kuin kyseisen linnun hankkisit, tieto taito osaltasi mitä todennäköisesti on hyvin vähäistä. Harmaat kun ovat hyvin itsetietoisia lintuja joidenka kanssa ammattitaitoisen lintuharrastajan on vaikea elää, saatika sitten aloittelijan tai pienempien lintujen omistajan.

      Kysymyksiä sinun kannattaa esittää, oli ne sitten kuinka tähtitiedettä mielestäsi tai utopistisia/idioottimaisia, se on parempi saada niihin vastaus kuin se että vuoden päästä olet tappamassa (mielikuvallisesti) lintuasi kun tämä käy päällesi, huutaa ja tuhoaa kokoajan sekä yrittää raiskata sut yms. Harmaa on yksi vaativimmista papukaijoista jonka kanssa on hyvin vaativaa elää ja tulla toimeen. Kaveriani lainaten "Rakastan ensimmäistä kertaa 2,5 vuoteen lintuani". Ja tuota kesti vajaat 3 päivää ja se tapahtui sen jälkeen kun lintuun saatiin jonkinmoinen yhteys positiivisen koulutuksen myötä.

      Itse astelisin sinuna sivuille www.kaijuli.fi ja sieltä keskustelu foorumille esittämään kysymyksiä, sieltä saa neuvoja ja aina vastauksen.

      Tämä saattaa kuulostaa nyt kärkkäältä tekstiltä mitä sanon, mutta tiedän mitä eläminen suuren papukaijan kanssa on sekä tuskaillut vierestä niin monia tilanteita kun lintuja on otettu ilman kunnon harkinta-aikaa.. Itse harkitsin amatsoniani lähemmäksi 5 vuotta vaikka vauvasta saakka lintujen kanssa olenkin ollut tekemisissä, 14 vuotta niistä papukaijojen kanssa. Ja amatsoni on mielestäni hieman helpompi kuin harmaat!

      Pointsit sulle siitä että edes kysyt asiasta! Hienoa! Jollakin edes jonkin verran järkeä, hienoa!

    • 2harmaata

      Mietipäs sitä jos harmaa purisi pikku tirpoilta jalat poikki! Sillä nokalla katkeaa isompikin oksa niin pienten jalat saattaisi irrota kokonaan. erilajit eri häkkeihin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Perintovero 100 prosenttiin, työeläkkeet ja maataloustuet pois

      Noilla eväillä lähden tasapainottamaan valtiontaloutta ja korjaamaan työntekijöiden palkkakuoppaa nostamatta työnantajie
      Maailman menoa
      165
      5491
    2. Seksuuaalivinksataneiden toimintaa rahoitetaan valtion varoilla.

      Setan toimintaa rahoitetaan valtionavustuksilla, joilla mm kierretään kouluissa haalimassa alaikäisiä mukaan perverssii
      Maailman menoa
      86
      4905
    3. Riikka runnoo: polttoöljyn hinta nousi maaliskuussa 40 prosenttia

      Onko irvistelijällä sakset hävinneet, vai miksei osaa leikata polttoaineiden hintaa kansalaisten kukkarolle sopivalle ta
      Maailman menoa
      35
      3775
    4. Purra ryöväsi Marinin Itä.-Suomelle neuvottelemat EU-rahat

      Perust vihaavat suomalaisia, mutta eritoten itäsuomalaisia. "Osa kaksikäyttörahoista on alun perin Itä- ja Pohjois-Suom
      Maailman menoa
      26
      3143
    5. Miksi persut hyökkäävät jatkuvasti henkilöitä päin?

      Miksei persut yritä lainkaan korjata asioita, vaan koko ajan haukkuvat henkilöitä? Ei tuollaisilla turvanpieksäjillä ole
      Maailman menoa
      49
      3038
    6. Demariskandaali! Eveliina Heinäluoma (sdp) kahmii kaikki Hitas asunnot itselleen!

      Heinäluoma on ostanut useita yhteiskunnan tukemia, hintasäännösteltyjä asuntoja itselleen! Ei ihme, että Hitas on ollut
      Maailman menoa
      158
      2816
    7. Seida Sohrabi: Suomi ei ole rasistinen maa

      Seidalta taas täyttä asiaa. Miksi punavihreät naiset eivät pysty samaan - no se ideologia estää. "Meillä on valitettava
      Maailman menoa
      27
      2656
    8. Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!

      Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten
      Maailman menoa
      86
      2653
    9. Demarien sanoin kuvaamaton ahneus - Eveliina Heinäluoma vain yksi esimerkki

      Mutta näin se on demari-eliitissä aina ollut, käytännössä siis nämä eliittiin kuuluvat ovat puhtaasti porvareita - Marin
      Maailman menoa
      71
      2366
    10. Ranskan vasemmistojohtaja tunnustaa, että väestö on vaihtumassa

      ja se on vaan hyvä asia hänen mielestään. Kyseessä siis Ranskan vasemmistojohtaja Jean-Luc Mélenchon jonka puheet järkyt
      Maailman menoa
      65
      2009
    Aihe