Filmtownin työehdot?

Yksi äiti

Hei,

Ovatko Filmtownin työehdot todella vieläkin niin huonot kuin tänään kuulin? Tyttäreni kävi työhaastattelussa, jossa kerrottiin, ettei työstä makseta lauantai- tai iltalisiä, perehdytys työhön hoidetaan siten, että 2 viikkoa pitäisi harjoitella ilmaiseksi ja palkkakin taisi olla aluksi vain 6,40 €? Voiko tuo olla edes työsopimuslain mukaista?

8

1198

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • myrsky xxx

      Filmtownissa ei ole myyjiä vaan asiakaspalvelijoita joten asiakaspalvelutyö palsta olisi oikea paikka keskustella asiasta.

      Kysymyksiä joihin kaipaa faktatietoa täällä ei kannata esittää koska tämä on mielipidefoorumi ei faktafoorumi.

      Parhaiten oikean tiedon löydät kun googletat alan työehtosopimuksen ja luet työehtosopimuksesta.

      Mielipiteeni on asiasta kuitenkin seuraava: Ei vaikuta että palkka olisi tes:n mukainen. Periaatteessahan yrityksillä toki on myös ihmisiä tekemässä palkatonta harjoittelua mutta siihen ei riitä pelkästään yrityksen ja työntekijän välinen sopimus vaan käytännössä aina palkattomassa harjoittelussa on myös kolmas sopimusosapuoli eli esim koulu, te-keskus yms. Eli käytännössä palkaton harjoittelu voi olla osana jotain koulutusta yms. mutta itsenäisesti yritykset eivät tällaisia voi järjestää.

      • mulqqu

        ei Filmtown ole saanut minulta ikinä ropoakaan asiakkaana, eikä tule koskaan saamaankaan.


    • filmi...

      No eipä ole pahemmin siellä palkka noussut kun reilu 10 vuotta sitten
      palkka oli siellä aika tarkalleen sama. Sitten jännittävä kysymys:

      Otapa selvää kuka omistaa ko. firman. Nimittäin 10 vuotta sitten
      sitä eivät tienneet edes viranomaiset

    • ehdot

      Leffavuokraushan nimenomaan on ilta ja viikonlopputyötä pääasiassa
      eikä sillä alalla mitään ilta-eikä viikonloppulisiä ole koska se ei ole mitään
      epätyypillistä työtä sille alalle.
      Edes sunnuntailisää ei tarvitse maksaa koska alalla ei ole yleissitovaa TESsiä lainkaan.

      Ilmainen harjoittelu kyllä on ihan lainvastaista eli kyllä työstä kuuluu palkka maksaa.
      Ja palkat on alalla aina olleet heikot. Tosin kovin pieneltä tuo tuntuu kun muistan
      kun vuonna 1996 Makuuni maksoi 32 markkaa eli noin 5,20e tunnilta.
      Kuuluisi tänä päivänä olla jo kympin luokkaa.

      • Filkkarilainen

        FilmTownissa maksetaan kyllä iltalisää ja sunnuntaityöstä maksetaan tuplapalkka. Ja vaikka ne palkat eivät mitään kummoisia vieläkään ole niin on ne nyt paremmat kuin silloin kymmenen vuotta sitten Makuunissa. Vasta viime kesänä tuli palkkoihin korotus.
        Ja kyllä se taitaa olla tuo Makuuni jonka omistusjärjestelyissä on ollut menneinä vuosina epäselvyyttä. Ovatpa entiset omistajat olleet jopa vankilassa talousrikosten vuoksi.


      • Blow/you
        Filkkarilainen kirjoitti:

        FilmTownissa maksetaan kyllä iltalisää ja sunnuntaityöstä maksetaan tuplapalkka. Ja vaikka ne palkat eivät mitään kummoisia vieläkään ole niin on ne nyt paremmat kuin silloin kymmenen vuotta sitten Makuunissa. Vasta viime kesänä tuli palkkoihin korotus.
        Ja kyllä se taitaa olla tuo Makuuni jonka omistusjärjestelyissä on ollut menneinä vuosina epäselvyyttä. Ovatpa entiset omistajat olleet jopa vankilassa talousrikosten vuoksi.

        Makuuni maksaa TES:in mukaista liksaa Filmtown ei.


    • Pitäkööt tunkkinsa..

      Kyllä Filmtownkin maksaa oman TESsinsä mukaista palkkaa. Kyseessähän on se videovuokrausalan tes, jos on tehty työnantajapuolen takamusten turvaamiseksi. Palkka on noussut nyt hiukan, mutta edelleen aloiuspalkka on alle 7€. Olin Filkkarilla töissä noin 8 kk ja irtisanoin itseni heti, kun sain muita töitä. Lomarahat, jotka sain irtisanouduttuani, olivat olemattomat, ilmeisesti siitä syystä että työsopimuksessa ei ole määritelty vähimmäistuntimäärää, joten saivat toimistolla päättää vapaasti kumman säännön (väh. 35h/kk tai väh. 14pv./kk.) mukaan lomapäiviä kertyy. Olin siinä vaiheessa niin väsynyt firman kanssa riitelemiseen, että annoin asian vain olla. Edelleen siellä täytyy palkatta tehdä sielläkin töitä vähintää 15 tuntia jotta oppii hommat. Ja vaikka on tästä valitettu, eivät aio muuttaa käytäntöään liian nopean työntekijävaihtuvuuden vuoksi. Sen 8 kk aikana meidän liikkeestä taisi koko henkilökunta vaihtua. Asiat voisivat toki tässäkin muuttua jos ymmärtäisivät maksaa älyllistä palkkaa ja pitää toiminnan läpinäkyvänä.
      Jos ei tällaisista asioista välitä, vaan haluaa vain rahat tilille ajallaan, on valmis tekemään pitkää iltaa ja joskus jopa 12h päiviä (ilman ylityökorvausta, sillä tässä firmassa ei tehdä ylitöitä vaan kaikki vuorot ovat ennalta sovittuja vaikka saisit tiedon vuoron venymisestä samana päivänä....) ja palkka kyllä riittää opiskelijalle lisätienestiksi, voi Filmtown olla hyväkin työpaikka, sitä en kiellä. Mutta en ole kyllä takaisin kaivannut.

    • Anonyymi

      Mä (oon yli 30) hain just Filmtowniin työkkärin sivuilla olevan ilmoituksen johdosta. Oon toisessa firmassa duunissa kaupan alan TES:illä (palkka noin 11,90e/h lisät) ja määräaikaisuuden loppumisen takia haen uutta työpaikkaa.
      Filmtownilta tuli oikeastaan bumerangina hylkyvastaus "valintamme ei osunut sinuun", vaikka työpaikkailmoitus roikkuu yhä te-toimiston sivuilla ties kuinka monetta päivää. Taidan olla heille liian kallis ja vanha, suosivat näköjään noin tai alle parikymppisiä, olisiko halpuussyistä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      98
      6278
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      350
      5764
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      60
      2763
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      107
      2198
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      107
      1888
    6. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      125
      1744
    7. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      19
      1633
    8. Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan

      Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju
      Kotimaiset julkkisjuorut
      181
      1290
    9. On todella hassua

      Ajatella että pitäisit erityisen kuumana tai seksikkäänä?
      Ikävä
      73
      1197
    10. Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan

      Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään
      Maailman menoa
      33
      1088
    Aihe