Hei! Nyt taisi löytyä oikea palsta....Kerkesin jo kirjoittaa myös tuonne toiseen....Toivottavasti täällä joku osaa vastata.
Tilasin itselleni ensimmäisen digikameran Olymous FE 330 eli ihan peruskamera. Nyt olen opetellut sitä käyttämään ja ihan hyvältä vaikuttaa. Ongelmani on se etten tiedä minkä valitsen otettavien kuvien suhteeksi?
Valikossa on seuraavat
1M postikorttikokoisten tulostamiseen
2M A5 koon tulostamiseen
3M A4 tai 8x"11
5M A4 koon tulostamiseen
8M A3 tulostamiseen
Kamera on 8.0 megapikselin kamera
Kysyin tätä valokuvaus liikeestä ja he sanoivat, että 8M antaa parhaan kuvalaadun ja jos haluaa suurennoksia. Eli se olisi paras. Mutta sitten otin kuvia tällä asetuksella ja ne olivat liian suuria lähetettäväksi sähköpostilla vaikka oli pakattu.
Tarkoituksena on teettää ihan normaalin kokoisia valokuvia. Mikä näistä olisi paras vaihtoehto ja ettei kuvanlaatu kärsi. Itse olin huomaavinani, että 8M lähikuvat olivat hieman epätarkempia kun 1M otetut? Eli 1M olisi ollut tarkempi. Mutta miten se vaikuttaa kuvien teettämiseen. Eli siis perusvalokuvia on tarkoitus teettää. (10x13 taitaa olla normi)
Mikä siis peruskuvaamiseen olisi ihanteellinen ja paras myös teettämisen suhteen? Eli mikä olisi peruskuvaamiseen paras vaihtoehto 1M, 2M 3M, 5M vai 8M?
Voiko kuvaussuhdettä myös vaihdella esim. otan peruskuvia 1M ja sitten haluan kuvata jotain mitä suurennan 8M?
Ja kiitos sille joka osaa auttaa ja vastata. kiitos.
Ps. miten muuten akut kestää yleensä. Tänään olen rämpännyt kameraa ja akku kesti noin 7 tuntia. Vasta yhdesti on tosin ladattu.
Millä kuvaan?
1
537
Vastaukset
- kuvata
aina sillä suurimmalla mahdollisella resoluutiolla, eli tuolla 8 megan asetuksella. Kuvankäsittelyohjelmalla niitä voi sitten pienennellä tarpeen mukaan. Jos tulee tilanne, että pienellä resolla on tullut otettua kuva, jota haluaisi suurentaa niin se ei oikein tahdo kunnolla onnistua, koska silloin puuttuvia pikseleitä joudutaan nyhjäisemään tyhjästä..
Kuvien teettämisen kannalta myös parasta kuvata suurimmalla, eli tarkimmalla resolla.
Akut kestää sen minkä kestää, itellä 2500mAh:n akut SP-560:ssa, niillä saa 200-500 kuvaa otettua.
Ja pientä nippelitietoa tuosta resoluutiosta.. Kamerasi pienin resoluutio on 640x480 pikseliä, eli tallentaa 307200 pikseliä, siis noin 0,3 megaa.
Suurin taas on 3264x2448 pikseliä, eli kuvapisteitä tallentuu noin 8 miljoonaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Medvedev: Suomi tuhoutuu ydinsodassa ensimmäisenä
Venäjän ydinaseilla on lyhyin matka Suomeen, joten ydinsodassa Suomi tuhoutuu heti sodan alkuminuuteilla, muilla mailla6122226- 1081098
Hotellille löytyi ostaja....
Tämän päivän Kainuun Sanomissa oli uutinen, että pesänhoitajan mukaan Hotelli Kainuu myydään ensiviikolla. Hieno homma,251075Saana airola ja. muusikko spekulaatiota
Saara airolan kirja muusikko mies. Oisko redrama tai lauri tähkä? Saana oli 13 v vuonna 2014 Tekoäly sanoo : tähkä Julki4927Onko se loukkaavaa
Kun joka kerta tuijotan sun peppua. En mahda sille mitään, että se vangitsee katseeni. Pohdin vain että ei minusta ole k101855- 85843
Onko kaivattusi seinäruusu?
Kun hän saapuu paikalle, huomaako kukaan, vai kääntyvätkö päät? Onko se hyvä vai huono juttu? Oletko sinä huomattu vai50759Jos saisit palata takaisin johonkin vuoteen
Mikä vuosi se olisi? Ja mitä siinä hetkessä tapahtuisi?89752- 63725
- 65573