Virkarikoksista tutkinta / rangaistukset..

Viranhaltijat, lähinnä sosiaaliviranomaiset rikkovat toimeentulotukilakeja luodakseen kuntiin säästöjä. Allekirjoita adressi että virkarikokset viimeinkin tutkittaisiin ja että niistä langetettaisiin myös rangaistuksia. Näin toimien ko. rikokset vähenisivät.


http://www.adressi.org/Virkarikoksettutkittavarangaistava

3

171

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Lapsilleen ei saa soitta

      Tuo on vielä pientä verrattuna siihen, miten sossut rikkoo jopa ihmisoikeuksia vastaan esim. lastensuojelussa. Oikeuden edes puhua puhelimessa omien lastensa kanssa ja tavata omia synnyttämiään lapsia voi menettää:
      Henkilö, jolla ei ole yhtään rikosta rikosrekisterissä ei todistettavasti alkoholi ongelmaa, koska kukaan ei ole koskaan nähnyt häntä humalassa ja hän juonut 1-2 lasia viiniä seurassa eikä koskaan väkeviä. Terveyshistorian mukaan henkilö ei ole koskaan ollut psykologilla ennen kuin lastensuojelu pakotti hänet käymään psykologeilla ja psykiatrilla, josta hän sai pitkällisten tutkimusten ja persoonallisuustestien jälkeen erittäin terveen paperit ja selvityksen, ettei ole mitään estettä, ettei hän voisi toimia lasten huoltajana. Kaiken lisäksi tämä henkilö on joka vuosi ansainnut vieraan palveluksessa kasvatusalalla enemmän kuin sosiaalityöntekijä ja hänellä on tilava omistusasunto. Sossujen mukaan hän on kuitenkin ex- puolison kertoman mukaan vaarallinen lapsille ja siksi sossujen mukaan hän ei saa edes soittaa lapsilleen.

      Tämä henkilö muuten saattaa huomenna opettaa tai hoitaa sinun lastasi samaisella Helsingin kaupungilla. Rikosrekisterihän on puhdas ja työntekijänä hän on tunnetusti taitava ja ahkera.

      Tämä on vain lastensuojelun ja ex-miehen toimesta lasten tilanteen "rauhoittamista" useiden kuukausien ajaksi, että lapset sopeutuisivat asumaan valehtelevalla isällään! Sossu ei vaadi todisteita ja esittää totena kuulemiaan kertomuksia jopa oikeuteen. Siitä virkarikos -?

      • Von Lagerbom

        Minullakin. Lapsi vietiin perättömien lastensuojeluilmoitusten siivittämänä. Näitä ilmoituksia ei koskaan edes tutkittu, ja lapsen oma äiti toimitti hänet huostaanotettavaksi. Sosiaalitoimi on tehtaillut tässä vuosien varrella täysin perätöntä tietoa sisältäviä lausuntojakin, vaan eipä tunnu heitä saavan vastuuseen teoistaan. Tässä myös yksi syy, miksi kerää nimiä adressiin. Toinen on se, että olen jo likemmäs 20 vuotta avustanut lähimmäisiäni toieentulotukiasioissa ja nähnyt millaista vääryyttä sosiaalitoimessa harrastetaan. Kun lait ovat laaditut, pitäisi sosiaalitoimenkin niitä noudattaa..


      • Kaiken Kokenut
        Von Lagerbom kirjoitti:

        Minullakin. Lapsi vietiin perättömien lastensuojeluilmoitusten siivittämänä. Näitä ilmoituksia ei koskaan edes tutkittu, ja lapsen oma äiti toimitti hänet huostaanotettavaksi. Sosiaalitoimi on tehtaillut tässä vuosien varrella täysin perätöntä tietoa sisältäviä lausuntojakin, vaan eipä tunnu heitä saavan vastuuseen teoistaan. Tässä myös yksi syy, miksi kerää nimiä adressiin. Toinen on se, että olen jo likemmäs 20 vuotta avustanut lähimmäisiäni toieentulotukiasioissa ja nähnyt millaista vääryyttä sosiaalitoimessa harrastetaan. Kun lait ovat laaditut, pitäisi sosiaalitoimenkin niitä noudattaa..

        On kummallista, ettei edes eduskunta halua puuttua tähän ! Nimittäin jo 2006 Niko Linsa toimitti valtioneuvostoon Kimmo Sasille adressin Lasten ja Miesten Syrjinnän Lopettamiseksi Huoltajuusasioissa. Jo tuolloin Sasi totesi sosiaaliviranomaisilla olevan "asennevamman"; valitettavasti tuo asennevamma on rantautunut myös eduskuntaan, sillä 1.1. 2008 astui voimaan Laki Eräiden Naisjärjestöjen Valtionavusta !

        Jopa EIT seuloo sinne lähetetyt jutut virkarikoksin tapahtuneista mieshuoltajinen kyykytyksistä !

        Ja "oikeusasiamies" suojelee valtioneuvostoa ja virkarikollisia ... tämä selviää päätöksestä 876/2/05; ettei poliisilla ole oikeutta suorittaa esitutkintaa ja että hallintomenettelyssä saatuja todisteita ei "itsekriminointisuojan" takia voida käyttää.

        Ja oikeusministeriö oli tapauksessa vain huolissaan (om114/911/06) vain valtakunnasyyttäjänviraston 8 kk diariinkirjaamisajasta !

        Mutta nyt kaikki ovat huolissaan poliisin tietovuodoista ( 22.5. yle) ... ilmeisesti, ettei virakarikostutkinnoista ja niiden esitutkintojen lopettamisesta vuoda mitään ulos ?

        Lähdesuoja halutaan murtaa; ettei lehdistö enää levittele tietoja virkarikoksista ?

        Oikeusasiamieskin on jo muutaman käräjätuomarin joutunut laittamaan syytteeseen juttujen julkitulon jälkeen !

        Ihmisoikeuksia virka-asioissa rikotaan "oikeusministeriön"; "oikeuskanslerinviraston" ja "oikeusasiamiehentoimiston" antamalla "luvalla" eoa 876/2/05 "poliisilla ei ole oikeutta suorittaa esitutkintaa" !

        Noista tapauksia eivät pöydilleen halunneet edes Euroopan oikeusasiamies tai Euroopan Parlamentti ! Voimmekin siis kokemuksen syvällä rintaäänellä todeta virkarikosten sanktioiden poistuneen Euroopanlaajuisella "viranomais-" ja "tuomioistuin-yhteistyöllä"!

        Ja Suomen eduskunta varmisti hallituksen ministereiden ja presidentin "aseman" He 55/2007 mukaisella rikoslain muutoksella (ettei missään tapauksessa käy niin, että Suomen oikeuslaitos ei ole tuomiovoipa ja asia sirtyy kansainvälisen rikostuomioistuimen ratkaistavaksi ) ... kuitenkin tuossa EOA 876/2/05 tapauksessa toimittiin TAKAUTUVASTI !

        Kuka siis voi saattaa virkavastuun voimaan, jos eduskunta on kimpassa vastapuolella ?

        Tässä taustatietoa OKV 17.3. 2008 : Asia LaVM 1/2008 He 55/2007 vp koskien lähetän arvioitavaksenne seuraavanlaisen jääviystarkastelun.

        Tapauksen EIT XXXXX/06 mukana on mm. seuraavaa aineistoa XXXXX ...


        Edellämainituin syin ilmoitan, että Teidän tulisi tarkastella yllämainittujen henkilöiden mahdollinen jääviyskysymys koskien lainsäädännön muutosta heitä mahdollisesti koskevan asian käsittellyssä ns. akuutissa tilanteessa.

        Tuon tapauksen jälkeen EIT pääti kaiken hallussaan olevan aineiston tuhota seulomalla sen pois käsittelystä ja OKV katsoi "ei anna aihetta " !

        Samat herrat, joiden johtamia yrityksiä ja laitoksia koskevaa aineistoa oli viranomaiskäsittelyssä lainsäädännöllä poistivat kaikkien toimivaltuudet edes tutkia niitä ?

        Ja tietenkin tuota jääviyskysymystä; josta oli tietoja sekä "oikeusministeriön"; valtakunnasyyttäjänviraston ja EIT:n pöydillä ei koskaan edes tutkittu !

        Suurin jarru virkarikostutkinnassa siis on eduskunnan suorittama TAKAUTUVA lainsäädäntötyö "omien perseiden pelastamiseksi" !

        Siksi Suomalaiset miehet eivät näissä asioissa saa ihmisoikeuksia vielä 10 vuoteen ?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ketä tietää

      Missä ammuttiin pyssyllä.
      Kotka
      66
      6411
    2. Ei tunnu, että välität yhtään

      Tuntuu, että et edes muista minua koko ihmistä. 😢
      Ikävä
      71
      5838
    3. Vimpelin liikuntahallilla tulipalo?

      Katsoin, että liikuntahallista tuloo mustaa savua. Sitten ovet pärähti hajalle, ja sisältä tuli aikamoinen lieska. Toise
      Vimpeli
      136
      5105
    4. Onko kaipaamallasi

      Naisella silikonit 🤔
      Ikävä
      62
      4035
    5. Näytitpä taas niin hyvältä!

      Nautit tilanteesta täysin rinnoin. Sinä olet kuin
      Tunteet
      14
      3895
    6. Veikeä Satu

      Tuu jutteleen, kaipaan sua. Oot kuuma nainen.
      Ikävä
      38
      3319
    7. Oletko nyt

      Onnellinen mies naisesi kanssa?
      Ikävä
      72
      3100
    8. Rakastatko?

      Ala kertomaan se ja heti
      Ikävä
      64
      2957
    9. Mikä haluat olla kaivatullesi?

      1. Kaveri 2. Ystävä 3. Panokaveri 4.puoliso 5 jokin muu
      Ikävä
      80
      2732
    10. Kosiako meinasit?

      Voi sua rakas ❤️
      Ikävä
      49
      2037
    Aihe