Meillä oli tänään palaveri.

Sossun esimies oli päättänyt jo kaikki asiat etukäteen. Siinä kuunneltiin lapsen mielipidettä ja minun mielipidettä, mutta niistä ei välitetty pätkääkään. Turha palaveri. Sossun esimies olisi voinut lähettää minulle palaverin tulokset sähköpostilla ja olisimme välttyneet kokoustamisen vaivalta.

Sijaishuolto oli tyytyväinen sossun esimiehen päätöksiin ja sähläsi ja haukkui minua sen kun ehti.

Unohtui jälleen kaikki se positivinen, mitä olen tehnyt.

Tuli hirveät haukut siitä, että olin ollut sairaana ja lapsi oli laittanut ruuat valmiiksi yhtenä viikonloppuna kaksi kertaa.
8199
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

koska jos saan flunssan, niin astmaatikolla se on sellaista luokkaa, että kuume voi nousta äkkiä yli 39. Silloin en varmasti pysty ihmeemmin laittamaan ruokaa toisille tai edes itse syömään. En tajua, mitä pitäisi tehdä, jos lapsi olisi huostassa ja lomalla luonani... Ei siinä kunnossa paljon lähdetä mihinkään päivystyspolille saamaan paperia sossua ja jotain hiton haukkuvaa sijaria varten. Ei taitaisi olla hyväksyttävää sekään, että tilaa lääkäriambulanssin toteamaan tilanteen ja antamaan lausunnon.

Silloin kun lapsi oli pieni, sai olla aina varautunut, että kotona oli sellaista ruokaa, jota oli helppo lapselle vaikka lämmittää - jos jaksoi lämmittää. Nuo ovat kyllä niitä tilanteita, johon lapsiperheet tarvitsisivat kodinhoitoapua, mutta eihän sitä ole ollut toistakymmeneen vuoteen tarjolla.

Tuota sijareiden taholta tulevaa haukkumista on tosi vaikea ymmärtää. Taitavat olla aika lasta omivaa sorttia ilmeisesti. Voin kuvitella - jos ovat naapuripalstalaisia - mitä liioiteltua soopaa siellä tuollaisista tilanteista valehdellaan.

Äänestä
  • vaan menin vain huonompaan ja huonompaan kuntoon. Kerroin tästä myös sijaishuollolle. Vihdoin sitten lääkäri hokas mikä on vikana ja sain lääkityksen. Olin kuitenkin sairastanut jo niin pitkään, että kunto on nollassa. No sijaishuollolle tämä tarkoitti, että en kykene huolehtimaan lapsestani.

    Lapsi joutui yhtenä viikonloppuna laittamaan meidän ruuat, mikä oli hirvittävää sijaishuollon mielestä.

    Sitten minulla ja lapsella oli ollut iso riita, josta lapsi oli mennyt kertomaan sijaishuoltoon. Tämähän oli hirveä katastrofi, hyvä kun eivät laittaneet tapaamisoikeuden rajoitusta päälle.

    Äänestä

Joo kyllähän ne hetken kuuntelevat tai ainakin näyttävät siltä mutteivat tosissaan.
Kaikki palaverit ovat täysin turhia ellet ota lakimiestä mukaan.

Lähes jokakerralla saa vain kuunnella pelkkää negatiivista tekstiä vaikka itse tietää että hyvin on mennyt lapsen kanssa.

On kyllä outo tämä lastensuojelu tässä maassa kun niin pienistä asioista sossu märisee. Kertokaas muuten mitä tarkoitetaan kun viranomaistahot toteavat etten anna "sylihoitoa" lapselleni? kyseessä siis kymmenvuotias lapsi.

Äänestä
  • kun olen sairaana.

    Äänestä

tuollaisista asioista vanhempaa syyllistetään!

Onhan joka ainut vanhempi joskus sairas!
Miksi kotilomalla ei saisi olla riitaa lapsen kanssa?
Aivan väärää ja älytöntä asennoitumista sijaishuollosta tuollainen!

Äänestä

ettei "pysty" ruokaakaan laittamaan. Mikähän "sairaus" oli kyseessä. Minulla on ollut influenssa, kuumetta 39,9 astetta ja pakosta olen joutunut istumaan tietokoneen ääressä ja tekemään töitä. Jonkun ruuan taikominen oli siinä tilanteessa pienin murhe.

Äänestä
  • ne laitetaan ihan itse. Meillä ei ainakaan syödä valmisaterioita, vaan ne laitetaan salaatteineen päivineen ihan itse kuten myös jälkiruuat.

    Äänestä

  • kannattaa olla ihan vain hissukseen, koska siinä alkaa olla jo sydänkohtauksen vaara. Näin olen asian ymmärtänyt.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


v-ttaa ni p-sti kirjoitti:

Sossun esimies oli päättänyt jo kaikki asiat etukäteen. Siinä kuunneltiin lapsen mielipidettä ja minun mielipidettä, mutta niistä ei välitetty pätkääkään. Turha palaveri. Sossun esimies olisi voinut lähettää minulle palaverin tulokset sähköpostilla ja olisimme välttyneet kokoustamisen vaivalta.

Sijaishuolto oli tyytyväinen sossun esimiehen päätöksiin ja sähläsi ja haukkui minua sen kun ehti.

Unohtui jälleen kaikki se positivinen, mitä olen tehnyt.

Tuli hirveät haukut siitä, että olin ollut sairaana ja lapsi oli laittanut ruuat valmiiksi yhtenä viikonloppuna kaksi kertaa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu