Mitä eroa on kahdessa samanmerkkisessä 1000 cc pyörässä, molemmissa kuulemma sama kone, mutta toisessa 150 hv toisessa 100 hv. Myyjä puhuu tehosta ja väännöstä, mutta pitäisi päästä kokeilemaan kunnolla. Jos ostan pyörän, jonka haluan lähtevän kevyesti, pehmeästi ja ripeästi, enkä kaipaa 150-300 km nopeuksia, ilmeisesti toi 100 hv versio olisi sopivampi. Mutta miten toi 150 hv sitten eroaa. Se ilmeisesti lähtee keulimaan jos täysillä antaa hanaa. Vai onko kyse ajoasennosta yms. jutuista. Siis eikö 150 hv pyörässä ei ole sitten sitä vääntöä, vai onko siinä?
Mitä eroa
tehovääntö
3135
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
http://www.poikkimakiracing.fi/kuvat/tehokayra.jpg
-kuvasta näkee kolmet eri käyrät. Alhaalla kuvassa, eli x-akselilla, eli vaaka-akselilla näkyy konnen kierrosluvut. Oikealla ja vasemmalla kuvasta ilmenee koneen teho hevosvoimina (hv tai kW) ja vääntönä (Nm).
-Käyrästöä ei tarvinne sen kummemmin selitellä. Kun käyrä on korkeimmillaan, niin tehoa löytyy eniten. Joko hevosvoimina tai vääntönä.
-Esimerkiksi traktoreissa ei ole kovinkaan tehokkaat moottorit (hv), mutta sitäkin enemmän vääntöä eli jaksaa kiivetä vaikka pystysuoraa kalliota ylös.
-Voi kokeilla myös katsoa wikipediasta hakusanalla teho, vääntö tms..
Yleensä jos puhutaan samankokoisesta moottorista niin pienempitehoinen vääntää paremmin. Samoin jos puhutaan samoista teholukemista suurempi moottori vääntää paremmin.
Jos litratehoa kasvatetaan niin yleensä vääntö ja teho siirtyvät korkeammille kierroksille.
Nämä on perustotuuksia joita voidaan kuitenkin muokatajonkinverran moottorin ohjauselektroniikalla.
Eli sun tapauksessa ehkä se satanen ois parempi. Nykypyörät ei kuitenkan lähde kaasulla keulimaan vaikka tehoja ois enemmän. Pyörä nousee vain jos sitä haluaa ja yrittää. Moottoripyörävalmistajilla on vastuita tuotteistaan etteivät ole vaarallisia.
keulii haluamattakin...kolmosella sellasii kaljapullon korkusii menee mielinmäärin.
eikä tarvi kun kääntää kahvaa.
eikä ole alustasta kiinni kun on öölinssit eessä ja takana.