Dreeveri näyttelyyn

Tietoa?

Hei! Olemme menossa näyttelyyn meidän reilu 2v:aan dreeverin kanssa ja se on meille kaikille ensimmäinen näyttely.Osaako joku sanoa onko siellä jotain mitä erityisesti pitäisi osata niin voitaisiin vähän harjotella?:)

3

2105

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • menijälle

      Olis hyvä, jos kävisit reenaamassa. Koirayhdistykset kautta maan järjestävät näitä harjoituksia. Ota selvää oman alueesi tilanteesta.

      Mutta kehässä liikkuminen ripeällä ravilla pää pystyssä koko ajan ohjaajan vasemmalla puolella. Paikallaan seisotettaessa koiran rintamasuunta tuomariin takajalat taakse hieman "venytettynä" pois rungon alta.
      Koiran pitää antaa mitata säkäkorkeus ja pituus sekä tunnustella itseään joka puolelta ja tarkistaa hampaat.

      • harmaa parta

        Siinä tuli paljon tärkeitä asioita. Yleensä hyvä suhtautuminen ihmisiin ja toisiin koiriin, antaa mitata itsensä ja näyttää hampaansa sekä muutenkin käsitellä itseään. Tietenkin sopivä näyttelykunto: ei liian lihava eikä liian laiha, karva kiiltää ja on muutenkin tiptop-kunnossa.


      • Mukava harrastus
        harmaa parta kirjoitti:

        Siinä tuli paljon tärkeitä asioita. Yleensä hyvä suhtautuminen ihmisiin ja toisiin koiriin, antaa mitata itsensä ja näyttää hampaansa sekä muutenkin käsitellä itseään. Tietenkin sopivä näyttelykunto: ei liian lihava eikä liian laiha, karva kiiltää ja on muutenkin tiptop-kunnossa.

        Ei kannata ottaa paineita kehässä käymisestä. Metsästyskoirilla hieman nenämaassa kulkemista annetaan anteeksi. Kunhan tuomari saa nähtyä liikkeet ja rakenteen seistessä. Näyttelyt on ihan hauska harrastus ja voin luvata, että kehässä on aivan varmasti koiria jotka eivät seiso kuin tatti tai kulje pää ylhäällä. (nämä tietenkin olisi toivottavaa) Mutta iloisella mielellä tutustumaan uusiin ihmisiin ja katsomaan mitä tuomarit tykkää omasta koirasta. Vaaleanpunaisen nauhan jos saa niin sitten mennään uudelleen kehään. Tuomarille voi myös sanoa olevansa ensimmäistä kertaa ja pyytää neuvomaan. Ihmisiä ne hekin ovat


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ootko nainen noin mustis musta

      Onhan se toki imartelevaa kun olet kaunis ja kaikkea muutakin, mutta ehkä vähän kummallista, kun ei varsinaisesti olla t
      Ikävä
      74
      5168
    2. Sen kerran kun siellä käyn

      Voisit olla paikalla💚💛☘️
      Ikävä
      33
      2881
    3. Kumpa tietäisin. Miehelle.

      Vieläkö toivot jotain viestiä, vai suutuitko taas...kun...🤔
      Ikävä
      40
      2584
    4. Ajattelen sinua tänäkin iltana

      Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin
      Ikävä
      26
      1993
    5. Kauan säkin jaksoit

      Minun perässä juosta. Kunnes pahoitit mielen. Kuinka monta anteeksipyyntöä olet vailla? 🧐
      Ikävä
      40
      1942
    6. Miksi kaipaat

      Ja olet elämässäni vielä kaiken tämän jälkeen? Eikö kaikki ole jo selvää välillämme?
      Ikävä
      29
      1779
    7. Sä olet nainen kuuluisa..

      ..etkä mitenkään hyvällä tavalla.
      Suhteet
      95
      1772
    8. Joel Harkimo ja Janni Hussi eroavat

      Tämä on ilon päivä 😊
      Kotimaiset julkkisjuorut
      167
      1647
    9. Mietin tässä T....

      Oletko jo kesälomalla.?Keli on ihanaa, ja sinä nautit veneilystä.... Edelleen käyt mielessä.... En ole unohtanut sinua..
      Suhteet
      24
      1388
    10. Miehelle...

      Oliko kaikki mökötus sen arvoista? Ei mukavalta tuntunut, kun aloit hiljaisesti osoittaa mieltä ja kohtelit välinpitämät
      Ikävä
      94
      1220
    Aihe