Viimeaikaisia tapahtumia seuranneena, heräsi seuraavanlainen kysymys. Jos/kun on paljon apua tarvitseva vammainen, vanhus, siis ihan mikä vamma vaan, niin kumpaan on toden näköisempään kuolla, sosiaalipalvelun riittämättömään apuun, vai jonkun sairaanhoitajan piikittämänä??? Toisaalta, jos vammainen haluaa hengen itseltään, kannattaa vissiin mennä johokin laitokseen, vaikkapa kuntoutumaan, siellä vois osua kohdalle sisar hento musta.
Kysymys
Grippled
8498
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Kaikki on nykyään vaarallista. Psyykkisiä sairauksia on niin monella. Lähes kaikilla kai jo kohta. Ehkä kaikkein vaarallisin vaihtoehto on ottaa terve poika/tyttö/mies/naisystävä. Jompi kumpi käy jomman kumman kimppuun ennemmin tai myöhemmin mikäli tämän sivun juttuja on uskominen
Vammautunut omaiseni joutui lonkka- ja ristisekläkuvaukseen Lapin keskussairaalaan.
Erittäin ylimieliseti käyttäytynyt röntgenhoitaja yritti suorittaa kuvauksen ilman kivessuojia.
Onneksi keskustelimme asiasta etukäteen joten suojien käyttöpakko tiedettiin ja osattiin vaatia.
Todennäköisesti röntgenhoitajalla oli tarkoitus säteilyttää kuvattavan kivekset tahallaan syöpäriskin lisäämiseksi.
Kyseinen tahallisen hoitovirheen aiheuttaja olisi saatava muihin tehtäviin jossa hän ei voisi vaarantaa potilasturvallisuutta.
Väitteesi on sen verran kova, että toivon sinun ottaneen tapauksen jälkeen yhteyttä viranomaisiin.
Potilasasiamieheen tai poliisiin.
Muuten ei kannata moisia juttuja levitellä tänä hysteerisenä aikana.
jos kyseessä oli normaali luukuvaus tai esimerkiksi TT-tutkimus, niin ei sillä tutkimuksella tahallaan aiheuteta mitään syöpää. ja jos kyseessä oli vanhempi ihminen, kelleen ei käytetä kivessuojia.
Vammainen ihminen siis altistetaan syövälle tahallaan.
Onko säteilyttämismääräykset annettu natsityyliin jostakin.
Lonkkakuvaus ionisoivilla laitteilla on syövälle altistavaa.
Piikitätö tappavia annoksia insuliinia?
Ennen kuin rupeat syyttelemään, kannattaisi varmaan asiasta tietää enemmän. Ensinnäkin, nykylaitteet ovat sen verran kehittyneitä, että säteilyannokset ovat hyvin pieniä ja lisäksi sironta rajoittuu noin 5-10 senttiin kuvausalueelta, joten monessa tapauksessa lyijysuoja on ihan oikeasti turha. Toiseksi, ymmärrän kyllä lyijysuojan tärkeyden, mutta toisinaan ne ovat kuvissa tiellä eikä sitä aina saa aseteltua siten, että kohde näkyy, mutta mitään tärkeää ei peity. Pitää siis priorisoida: Otetaan mieluummin yksi kuva onnistuen ilman suojaa kuin vaikka kolme erillistä kuvaa suojaa jatkuvasti liikutellen. Kolmanneksi, jotta me altistaisimme ketään tahallisesti syövälle, tulisi säteilyä antaa huomattavasti enemmän kerralla ja pitkäkestoisesti, se ei kuulu työnkuvaamme eikä kukaan sellaista tahallisesti tee. Ja ei, en myöskään piikitä tappavia annoksia insuliinia. Ymmärrän tuohtumuksesi, koska varmasti olet joutunut kohtaaman epäluuloja ja huonoa kohtelua omaisesi vammaisuuden takia, se on todella ikävää, mutta vaikka meidän hoitajienkin joukosta löytyy mustia lampaita, kuten miltä tahansa alalta, emme me ketään yritä altistaa syövälle. Mikäli et tiennyt, röntgenhoitajat antavat myös sädehoitoa eli osallistuvat syövän parantamiseen. Maailmassa on ihan tarpeeksi syöpäpotilaita ilman, että olisimme lisää sairautta tahallisesti aiheuttamassa.
riittämätön apu nyt kuitenkin vielä ainakin sentään tappaa ennemmin, kuin "sisar hento musta".
Hoitajia on pilvin pimein sairaaloissa, terveyskeskuksissa ja muissa hoitolaitoksissa, mutta lähes kaikkí kuitenkin ovat ehdottomasti alalla silkasta työn ja hoitamisvietin yhdistämishalusta.
Insuliini sun muut tappajat saavat ihan kohtuuttomasti julkisuutta siihen nähden, että hoidon tai avun puute kuitenkin tekee jatkuvasti paljon traagisempia tapauksia joka puolella. Näitä insuliinijuttuja nyt on vain nämä muutamat.
Tietenkään heidän tekojaan ei tule hyväksyä, eikä millään tavoin hissutella, muttei kuitenkaa missään tapauksessa pelotellakkaan näillä "hennoilla mustilla sisarilla" julkisuudessa niillä retostellen!!
kirjailija jakaisi "unipillereitä" sairaille 70 v täyttäneille. Varmaan moni vammainen olisi valmis moisen pillerin ottamaan jos tarjolla olisi... hyvät unet