PegPerego-Akkujeeppi

Perheenpää

Sain sukulaisilta heidän muksuiltaan jääneen PegPerego-akkujeepin. Akku oli tietysti kypsä ja ulkoasu vähän nukkavieru, mutta elvytin sen omille lapsille. Auton oma akku olisi maksanut jotain 80-90 euroa, joten hain Biltemasta kaksinkertaisella kapasiteetilla varustetun moottoripyörän akun puolta halvemmalla ja tein johdot itse. Auto toimii muuten hienosti, mutta toinen vipu kojelaudasta oli rikki eikä samanlaista tunnu löytyvän mistään. Siinä on siis kaksi vipua, oikeanpuoleisesta auto vaihtaa suuntaa mutta tämä vasen vei mysteerin mukanaan hautaan.

Eli mitä siitä vasemmasta piti tapahtua, lieneekö se ollut nopeuden säätö tai joku "Turbo Boost"?

Auto tuntuu kuitenkin kulkevan ihan ripeästi näinkin, ja hauskaa tuntuu ohjaamossa olevan äänestä päätellen. Askarruttaa vaan että mikä sen toisen kytkimen tehtävä on ollut. Nyt auto kulkee lähes kaksi tuntia eikä vielä toistaiseksi ole savua noussut mistään.

2

1145

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tuo auto,

      mutta ei vasemmalla puolella ole mitään vipua. Siinä on sellainen radiopuhelimen tapainen, josta kuuluu sireenin ääntä ja jokunen sana jotain poliisin puhetta.

    • K-terde

      Minä kanssa siskontytöiltä pelastin kahdeksan vuotta pihalla kesät talvet seisseen Peg Perego Gaucho-akku jeepin. Akut Biltemasta, moottorit akkuporakoneesta, ohjauselektroniikka itsetehtynä. Maalaus auton väreillä ja nykymodernisointi, eli LED-valot joka nurkkaan ja kaariin. MP3 soitin vahvistimineen ja kaiuttimineen vielä hansikaslokeroon ja mieluisa on ollut menopeli.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat

      Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude
      Maailman menoa
      233
      15161
    2. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      124
      10127
    3. Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat

      Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h
      Maailman menoa
      108
      9361
    4. Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta

      Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump
      Maailman menoa
      23
      7089
    5. 182
      6527
    6. Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija

      https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua
      Maailman menoa
      173
      6207
    7. Ohhoh. Kokoomusvirkamiehen mukaan Suomessa ei ole työttömyyskriisiä

      Kun kokoomuksen johtama hallitus epäonnistuu täydellisesti talouspolitiikassaan, niin aikaisemmin erittäin pahaksi määri
      Maailman menoa
      33
      5612
    8. Polttomoottoriauto tulessa parkkihallissa Tampereella

      Pystyy näkemättä jo sanomaan, koska sähköautoissa ei ole palavia nesteitä lainkaan. Ihme ettei polttomoottoriautoja ole
      Maailman menoa
      46
      4786
    9. IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!

      "Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti
      Maailman menoa
      145
      1680
    10. Jos mä joisin

      Itteni känniin nyt, voi olla että mä tunnustaisin sulle kuinka ihastunut oon ollu suhun viimeiset 2 vuotta. Eikä mua pys
      Ikävä
      25
      1546
    Aihe