Täällä palstalla on nyt vatvottu kovasti tuota salmonella-juttua. Suomalaiset terveysviranomaiset suosittelevat, että salaattia ei kannattaisi syödä ravintoloissa. Olen noudattanut tätä neuvoa, vaikka salaatti kyllä maistuisi. Turkissa olen käynyt 12 kertaa ja reissannut muutenkin siellä sun täällä maailmalla. Monet seurueessani salaattia syöneet ovat saaneet kunnon turistiripulin, ei kuitenkaan salmonellaa. Mieheni, lapseni ja minä emme koskaan syö salaattia ravintoloissa, emmekä kukaan ole saaneet mitään vatsaongelmia. Emme edes Egyptissä.
En tiedä, onko meille kehittynyt "rautavatsat", vai mistä johtuu, mutta uskoisin sen olevan tuon salaatittomuuden.
Salaattiainekset pestään (jos pestään) hanaveden alla, ja näin pöpöt jäävät niihin.
Jospa tästä olisi vinkiksi Turkkiin matkustaville.
En tiedä, onko meille kehittynyt "rautavatsat", vai mistä johtuu, mutta uskoisin sen olevan tuon salaatittomuuden.
Salaattiainekset pestään (jos pestään) hanaveden alla, ja näin pöpöt jäävät niihin.
Jospa tästä olisi vinkiksi Turkkiin matkustaville.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Minä olen myös Turkissa matkannut monia monia kertoja ja olen syönyt aina kaikkea jäätelöstä majoneesiin ja katukebabista salaattiin. Katson vain aina, että paikka on suht siisti ja DESINFIOIN käteni huolella ennen jokaista ruokailua ja aina rahan käsittelyn jälkeen. Uskoisin tämän olevan se poppakonsti, jolla välttyy usealta taudilta.
en voi sanoa samaa aloittajan kanssa. Olen käynyt useasti Turkissa ja myös muualla, esim. Brasilia talvella, ja aina olen syönyt salaatteja yllin kyllin (katson kyllä että en ovat suht tuoreita). Pari viikkoa sitten Turkissa tuli syötyä isot annokset salaatteja joka ruokailulla, eikä minkäänlaista vatsanväännettä ole tullut missään. Itse käytän vain käsidesiä, olen todennut maitohappobakteeritkin aivan hyödyttömiksi, ainakin itseni kohdalla!
EIkä vatsavaivoja ole koskaan tullut. Käsien pesun kun muistaa, niin siinä nokko hygieniaa. Itsehän ne pöpöt yleensä sinne suuhunsa laittaa.