Tietyökarttaa kesä 2009 Autobaanoille?

Onko Saksan telle saatavissa samankaltaista tietyökarttaa kuin suomessa on julkaistu tielaitoksen toimesta? Eli matkaa suunnitteleva voisi etukäteen tarkistaa millä tieosuuksilla tehdään tietöitä missäkin kuussa?

Tarkoituksena on kuun vaihteessa ajaa saksan halki ja olisi hyvä ottaa tietyöt huomioon.
5717
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Siellä on myös ruuhkaennusteet.

Äänestä

kävin juuri Saksassa autolla ja tuo tieto olisi ollut ehdottoman tärkeää.
Tyhmä kun olin ja en muistanut noita tutkia etukäteen.

Välttäkää Hampuri - Bremen väliä, ainakin ruuhka-aikaan.
Siellä on pitkät tietyöt, itsekin olin 11 km pitkässä "Stau":ssa. ja aikaa kului.

Saksalaiset rakensivat paljon moottoriteitä viime laman aikana ja nyt tämän laman aikana korjaavat paljon vanhoja pätkiä.

Äänestä
  • Navigaattori on ehdoton ja etenkin jos siinä on vielä sellainen toiminto, joka etsii uuden reitin, kun alkuperäinen alkaa hidastua/jonoutua.

    Tämä maksaa itsensä nopeasti takaisin.

    Äänestä

  • vähän kirjoitti:

    Navigaattori on ehdoton ja etenkin jos siinä on vielä sellainen toiminto, joka etsii uuden reitin, kun alkuperäinen alkaa hidastua/jonoutua.

    Tämä maksaa itsensä nopeasti takaisin.

    En usko, että Saksan ruuhkia pystyy kovinkaan paljon kiertämään. Tietöitä oli tänä kesänä hyvin runsaasti sekä itäisellä että läntisellä puolella. Tietöiden lisäksi ruuhkiin vaikuttaa erittäin suuresti ajankohta sekä muut sattumat tiellä. Yleensä nopeampi reitti etelä-pohjoissuunnalla on itäisen Saksan puolella. Sellä liikenne on hiljaisempi. Kannattaa loppumatka ajaa Regensburgin kautta kulkevaa tietä. Reitti on läntistä tylsempi ja menee melkein koko matkan metsän ja peltojen keskellä, mutta on vähäisemmän asutuksen vuoksi selvästi hiljaisempi.
    Suurin merkitys ruuhkiin etenkin viikonloppuina ja lomien aikana on suurilla liikennemäärillä ja ennusteet kannattaa tutkia etukäteen, sillä niissä seisotaan ja madellaan tosi pitkään. Jos ruuhkia on mahdollista kiertää, niin sen osaavat ruuhka-aikaan tehdä saksalaisen vielä paremmin. Pikkutiet ovat hitaita, mutta jos ei ole kiire minnekkään, voi tietysti ajella pieniä teitä huviksensa kaikessa rauhassa.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Tarmozzzz kirjoitti:

Onko Saksan telle saatavissa samankaltaista tietyökarttaa kuin suomessa on julkaistu tielaitoksen toimesta? Eli matkaa suunnitteleva voisi etukäteen tarkistaa millä tieosuuksilla tehdään tietöitä missäkin kuussa?

Tarkoituksena on kuun vaihteessa ajaa saksan halki ja olisi hyvä ottaa tietyöt huomioon.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu