Isäni on myymässä palaa tontistaan ja yllättäen ostajan puolelta kysytäänkin minun ja veljeni suostumusta tonttikauppaan..siis miksi? Äidin kuoleman jälkeen käsitin isän puheista, että kaikki kuuluu hänelle, koska omaisuus oli hänen nimissään heidän avioliittonsa aikana. Mitään avio-ehtoa ei tosin ollut.
Isä on "hieman" epävakaa luonne, joten hänen kanssaan en uskalla asiasta keskustella.
Toivottavasti joku antaisi vähän valaistusta asiaan..
Isä on "hieman" epävakaa luonne, joten hänen kanssaan en uskalla asiasta keskustella.
Toivottavasti joku antaisi vähän valaistusta asiaan..
Vastaukset 4
Vanhimmat
Avioliittolain mukaan puoliso tarvitsee yhteisenä kotina olevan asunnon - vaikka sen yksin omistaisi - luovuttamiseen toisen puolison suostumuksen. Puolison kuoltua lupa tarvitaan - jos ositusta ei ole toimitettu - hänen oikeudenomistajiltaan.
Ilmeisesti kysymys on omakotitontin osan myymisestä. Ostajien kannalta on varminta, että myymiseen on puolisovainajan perillisten lupa. Muutoin voi lainhuudon saamisessa olla ongelma.
äitisi jälkeen. Tuliko teille äitinne kuoleman jälkeen perintöveroja maksuun? Jos tuli, niin silloin kotinne on kuolinpesä ja isänne ei voi myydä tai hävittää mitään suurempaa ilman teidän lupaa pesästä.
Isä voi omaa omaisuuttaan "myydä tai hävittää" vapaasti ilman puolison kuolinpesän osakkaiden lupaa. Ainoa poikkeus koskee yhteisenä kotina ollutta asuntoa ja siinä ollutta koti-irtaimistoa; näiden osalta puolison perillisten lupa tarvitaan.
>>silloin kotinne on kuolinpesä
kaiken sileäksi, kysymättä perillisiltä lupaa, vaikka toisella on avio-oikeus omaisuuteen, jos ei ole ollut avioehtoa tai testamenttia. Taitaa tämä "oikeus" koskea vain rikasta puolisota, vähempi arvoinen joutaa roskakoppaan.
Eikö omaisuus pidä eritellä perinnön jaossa, lesken ja kuolleen omaisuuteen? Rikkaampi voi vedota siihen ettei maksa tasinkoa roskakopan perillisille (vaikka ne olisi omia lapsia), mutta rikkaalla leskellä on oikeus puoleen roskakopan jälkeen jääneestä omaisuudesta, eikä roskakopan lapset voi sitä kieltää, niin kuin leski voi kieltää tasingon maksamisen.