Nyt pitäisi ostaa HYVÄ ja HALPA kännykkä mökille missä on voimakas ja selkeä puheääni, jota voi käyttää kuulolaitteen kanssa tai ilman, niin että kuulee.
Kuulolaitteessani ei ole T-asentoa, joten joudun käyttämään kännykkää kuulolaitteen normaaliasennolla.
Semmoinenkin käy missä on erittäin kova tuleva puheääni, jolla voi siis puhua ilman kuulolaitetta TAI sitten sellainen millä voi puhua kuulolaitteen kanssa, edellyttäen että puhelimessa on selkeä/hyvä ääni.
Mitä puhelinta te olette käyttäneet ja tonenneet sen olevan hyvä. Vanhanmallinenkin käy jos on selkeä puheääni
Mikä kännykkä kuulolaitteen kanssa
10
5696
Vastaukset
- lkjhgfdspoiu
Mulla on Eriksonin puhelin tai oli, niin se oli ainakin huono. Nokia parempi mutta niissäkin on eroja
- oiuytr
Eikö täällä tosiaan ole kukaan joka puhuu perinteisellä tavalla kännykällä, niin että kuulolaite on korvassa. Tarkoitan sillä sitä ettei käytetä mitään silmukkaa vaan pidetään kännykän kovaääninen kuulolaitteen mikrofonin kohdalla.
Jos nyt kuitenkin täällä on joku sellainen niin kertokaa mikä puhelin teillä on ja oletteko tyytyväisiä puhelimen ääneen. Tai jos tiedätte hyvän kännykän missä on selkeä ääni kuulolaitteen kanssa, eikä tule häiriöitä.
Toisekseen kysyn että onko tämä ainoa foorumi Suomessa joka on tarkoitettu huonokuuloisille. En ole ainakaan löytänyt muuta, jos on niin missä?- kännykkä käytössä
Nokian kännykkä on, sellainen jossa sivussa on
tulevan äänen voimakkuuden säätö.Kuulen
sillä hyvin ilman kuulolaitetta.(mallia en muista)
Huonokuuloisille on joku foorumi
keskustelua kuuloasioista, mut sinne pitää kirjautua
ja minulla hukkui salasana, enkä ole senjälkeen käyttänyt
ko foorumia. Siellä oli paljonkin keskustelua erilaisista
kännyköistä sun muista vempaimista huonokuuloisille. - oiuyt
kännykkä käytössä kirjoitti:
Nokian kännykkä on, sellainen jossa sivussa on
tulevan äänen voimakkuuden säätö.Kuulen
sillä hyvin ilman kuulolaitetta.(mallia en muista)
Huonokuuloisille on joku foorumi
keskustelua kuuloasioista, mut sinne pitää kirjautua
ja minulla hukkui salasana, enkä ole senjälkeen käyttänyt
ko foorumia. Siellä oli paljonkin keskustelua erilaisista
kännyköistä sun muista vempaimista huonokuuloisille.Et viitti laittaa linkkiä sinne foorumin sivuille niin voisin kirjautua sinne ja kysellä asioita?
Mites se N-puhelin kuuluu kuulolaitteen kautta, saako puheesta selvää? - vielä toistaiseksi
oiuyt kirjoitti:
Et viitti laittaa linkkiä sinne foorumin sivuille niin voisin kirjautua sinne ja kysellä asioita?
Mites se N-puhelin kuuluu kuulolaitteen kautta, saako puheesta selvää?siis minulla on kuulolaite vas.korvassa ja oikealla kuulen
puhelimessa vielä. Hassua etä 30 vuotta sitten kuulon
huononeminen tuli ilmi etten kuullut hyvin
puhelimessa. Nyt taas kuulen vielä puhelimessa, mutta
en saa muuten kanssakäymisessä selvää kaikkien puheesta.
Ja kuulo huonentuu kokoa ajan.
Laita googleen keku ja koeta sitä kautta päästä mainitulle
foorumille. Hyvää jatkoa.
- kovaäänisen puhelimen
En tahdo kuulla kunnolla omalla puhelimellani vaikka volumi on täysillä. Olen yrittänyt etsiä nokian sivuilta tietoa missä puhelimessa olisi voimakas puheääni mutta eipä nuo sitä kovin paljoa mainosta. Tietäiskö täällä joku.
PS. Mulla ei ole kuulolaitetta- on kuulolaite
ja kuulen Nokian puhelimella aivan hyvin. Puhelinta ei kannata pitää aivan korvassa kiinni. Kun pitää puhelinta vähän irti korvasta, niin silloin se ei riko ääntä. T-asento on induktiosilmukkaa varten.
- jolla ei
ole kuulolaitetta, niin suosittelisin sitä, jos se vain on mahdollista. Nykyisin kuulolaitteet on todella hyviä ja halutessasi myös huomaamattomia. Vain pieni laita korvakäytässä.
- !!!!!!!!!!!!!!!!!!
jolla ei kirjoitti:
ole kuulolaitetta, niin suosittelisin sitä, jos se vain on mahdollista. Nykyisin kuulolaitteet on todella hyviä ja halutessasi myös huomaamattomia. Vain pieni laita korvakäytässä.
Sori, mutta etsin täältä puhelinta, en kuulolaitetta!!
- Ukkeli74
Sonyn älypuhelimet iso suositus, kuulolaitetta ei tarvi puhelun aikana on iso helpotus kun nokian kans tarvi mutta Sonyn kans saa ottaa kuulolaitteen kokonaan pois ja eikä tarvi olla puhelin ees korvalla niin kuulee selvästi
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1069616
- 494711
Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle
Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘1021976Taas ryssittiin oikein kunnolla
r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html421961- 241660
Vanha Suola janottaa Iivarilla
Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia131401Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin
Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,401329Rakastuminenhan on psykoosi
Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk54937Känniläiset veneessä?
Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v30913Olisinko mä voinut käsittää sut väärin
Nyt mä kelaan päässäni kaikkea meidän välillä tapahtunutta. Jos mä sit kuitenkin tulkitsin sut väärin? Se, miten sä käyt31912