Tuli varattua loppukesäksi matka Turkkiin useamman vuoden tauon jälkeen. Matkat on aina olleet mukavia, mutta matkan lopuksi lentokentällä notkuminen on ollut kyllä KALLISTA. Muistaakseni lentokentän hinnat olivat jopa suomeen verrattuna tuplat tuolloin ja kuitenkin siellä joutuu useamman tunnin olemaan niin yleensä vähintään lapset haluavat jotain purtavaa ja juotavaa. Ajattelin vaan että voisiko joku tänä tai viime vuonna vierallut kertoa että onko kentän hintataso edelleen älytön vai ovatko tajunneet korjata sitä? Varmasti kenttämyynti tuottaisikin enemmän järkevämmällä hinnoittelulla sillä moni (lapseton) jättää suosiolla ostokset tekemättä.
Antalyan lentokenttä
8
1137
Vastaukset
- käynyt
Vuosi sitten tuli tuo sama jälleen todettua. Aivan käsittämättömiä hintoja kiskovat. Esim. 1 hengelle tavallinen (pieni) hampurilainen, pienet ranskikset ja juoma 20e. Meillä oli mukana omia eväitä kentälle paluumatkalla, onneksi, koska lentokin oli 2 h myöhässä ja kuljetus Alanyasta vie oman aikansa. Eli ei kannata nälkäisenä mennä sinne kentälle.
- 123+456
pari viikkoa sitten olivat aivan kohtuulliset (Suomen tasoa). Halventuneet huomattavasti eli ovat nyt järkevällä tasolla.
- toista mieltä
itse olin viimeksi nyt pääsiäisenä siellä ja tätä ennen viime syksynä ja minusta ovat edelleen kalliita. En ole ainakaan kummallakaan kerralla raaskinut maksaa hampurilaisista niitä kiskurihintoja. Ei ne ateriat ihan silti 20 e maksanut, mutta suomeen verrattuna oli edelleen kalliita. Liekö sitten hinnat olleet pari viikkoa sitten halvempia....tai sitten olen sua köyhempi, kun ne hinnat hirvitti ainakin mua.
- kyllä
Tuplaburgeri,ranskalaiset,limu 8,45e luottokortin mukaan viime heinäkuussa.
- kotimatkalaiset
hampurilaiset kahdelle maksoivat vajaat 5e limsa vähän arvokkaampi toblerone noin 3 TL, ei minusta sikakalliita mikään.. eli hinnat pudonneet varmaan noista sinun muistikuvista.
- reissualkaaihanpian
Nyt varmaan löytyy jo tietoa tämän kesän matkaajilta tästä kentän hintatasosta?
Mitä maksoi syöminen ja minkä hintainen oli kentän tax free myymälä verrattuna Finskin hintoihin tuliaisviinaksissa? - mabouskan
reissualkaaihanpian kirjoitti:
Nyt varmaan löytyy jo tietoa tämän kesän matkaajilta tästä kentän hintatasosta?
Mitä maksoi syöminen ja minkä hintainen oli kentän tax free myymälä verrattuna Finskin hintoihin tuliaisviinaksissa?maksoi 2kpl marlboro 40 euroa muutama pvä sitten ja istanbulin sabihan kentällä sai saman 2kpl 36 eurolla. Ikävä kyllä muista en tiedä.
- Anonyymi
Nyt heinäkuun alussa 2025 Mc Donald'sin Spicy chicken -ateria ranskalaisilla ja limulla
maksoi 19,25€.
Muutenkin joka paikassa Turkin Alanyassa, jossa ei olla yli 10 vuoteen käytykään, oli paljon jatkuvaa rahastusta. Tätähän turismi on ja on sitä toki muuallakin, mutta ei kaikkialla ihan näin räikeästi. Nyt päätettiin, että tässä oli loppuelämän Turkin lomat.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mikä se Mira Luodin ohjelma oli?
Ja onnistuiko hiljaiseksi maksaminen sittenkään, jos myöhemmin sanoo, että tuollaista tapahtunut? Ihmiset alkaa pohtiin2599036IL - Kansanedustaja tehnyt ITSEMURHAN eduskuntatalossa!!
"IL:n tiedot: Kansanedustaja tehnyt itsemurhan Eduskuntatalossa Iltalehden tietojen mukaan kansanedustaja on tehnyt its3126279Verinen koira
Mikä juttu on tämä Karhumäellä pyörinyt verinen koira? Oliko hyökännyt jonkun kimppuun?661370Mira Luoti, Vain Elämää
kausi 8. mukana aluksi mm. Terhi Kokkonen ja Mira Luoti. taustalla myös Danny ja Kashmir. paljonko 1+1 olikaan?61311- 1091111
Eemeli Peltonen teki itsemurhan eduskuntatalossa
Kevyet mullat sitten vaan. Ei mulla muuta.79985Mira Luoti koki seksivvaltaa sarjan kuvauksissa. Otti hyssyttelyrahat mutta nyt julkistaa asian?
Kun hyvin tietää että helppo päätellä mikä ohjelma kyseessä. Ja jos koki oikein "väkivaltaa" eli raisk, niin edesvastuut60877Mopokeulija
Poliisit saisivat käydä noukkimassa sinipuseroisen keulijan tuota pikaa. Koulureppu selässä yhdellä pyörälla S-Marketin43788MUISTATTEKO SEN?
Karhean tummansövyisen raastavsn huudon : RYKIKÄÄ! NIITÄ RAATOJA@ RÄKIKÄÄ NIITÄ EAATOJA!btämän paeoni aina toivotti rakk311703Sonnisen turha valitus selvästä asiasta !
Nyt tuli sellainen valitus jossa ei järjen häivää, Sonninen ja koko hallinto munaa itsensä. Hänestä on tulossa pilkunnus23696