Parisuhteessa...

Tasa-arvosta on puhuttu vuosia sekä pehmoisistä ja läpäpäpä......

Uutisvuodossa kerrottiin jonkun julkaisun otsikosta:
Pehmomies tappaa intohimon

ja tänä aamuna Aamu-TV:ssä oli Ihan perheestä otsikkona:
Tasa-arvo myrkyttää parisuhteen

En tosin ehtinyt katsoa sitä mutta ihmettelin, että ollaanko taas kääntämässä parisuhteen laivaa johonkin uuteen suuntaan? Pitäiskö vaimot ajaa taas nyrkin ja hellan väliin vai mistä on kyse vai onko mistään.

Siitä olen kyllä varma, että ihmisen miljoonia vuosia vanhat vietit yrittää sopeutua nykyaikaan.
5238
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

aikoja sitten että työttömöt psykologit ja teosofian maisterit keksii näitä vastakkainasetteluja saadaakseen duunia ja näkyvyyttä ja päästäkseen mukaan kriisiryhmiin, mieluummin ulkomaan keikalle.
Suomessa tasa-arvo on aina toteutunut. Muuten tämä kansa olisi kuollut sukupuuttoon, ajat sitten.
Ja elämän periaate on vahva mies ja suloinen vaimo. Siitä sitä pentuja sikiää.
Jakkupukuinen muija on enemmistölle kauhistus, niin miehille kuin naisillekin.

Äänestä

Jotenkin tuntuu, että miehet haluisi olla juuri niitä pompottajia. Kun me naiset ollaan vahvoja, se käy kummasti miehen egolle. Ei saataisi tienata enemmän, kuin miehet ja miksiköhän? Minkä takia naisen olisi oltava nyrkin takana? Naisilla on perheessä iso duuni, kun monesti nainen on lasten kanssa kotona, kun lapset on pieniä. Tuo on ärsyttävää, että TV-lähtee tuolle linjalle. Meitä on montaa erilaista suhdetta ja vain pieni osa tulee kuulluksi. Pehmomies on ok ja antaa namiii seksyy, ei se ole kiinni miehen tyylistä alkuunkaan. Ei uskota tilastoja, nautitaan elämästä niiin paljon kuin suinkin osataan = )

Äänestä
  • Pidemmittä puheitta: vakka kantensa valitsee. Ja jos halutaan onnistua suhteessa niin on aivan sama onko jompikumpi pehmo taikka kovis taikka mitä vaan kunhan keskinäinen kunnioitus ja yhteinen päämäärä löytyy. Kyse on jokaisen henk.koht.tarpeista jotka sopiva henkilö täyttää. Muotivirtauksista ei tarvii näissä asioissa välittää-ne tulee ja menee mutta ihmisen luonto on ja pysyy.
    Ai niin-siitä onnellisuudesta vielä; se pitää löytää pienistä muruista jotka kantaa eteenpäin. Eletään ja nautitaan vaikka seuraamalla mullasta nousevia kukkia joka kevät uudestaan ja uudestaan ja kuunnellaan linnun laulua, tsirp tsirp!

    Äänestä

Anteeksi pyynnön velkaa, sillä eilisellä kommentillani.. Iso Anteeks!!!
Mulla oli tarkoitus jatkaakkin sitä, mut tuli vieraita ja piti sulkee kone, joten hätäpäissäni laitoin sen yksistään tulemaan.. Sehän on näköjään poistettukki täältä.. Mut,,, "Vahva mies ei kus.. vastatuuleen", oli lainaukseni yhdestä kirjan nimestä, joka tuli mieleeni,, tähän yhteyteen, jostain kumman syystä. Ajattelin sen niin, että vahva mies jaksaa olla naisensa kanssa ilman naisen pistämistä hellan ja nyrkin väliin. Vahva mies pystyy arvostamaan omaa naistaan ja olemaan hellä sekä kannustava. Näin toteutuu parien välille se "tasa-arvoisuus."

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


PekkaOrvokki kirjoitti:

Tasa-arvosta on puhuttu vuosia sekä pehmoisistä ja läpäpäpä......

Uutisvuodossa kerrottiin jonkun julkaisun otsikosta:
Pehmomies tappaa intohimon

ja tänä aamuna Aamu-TV:ssä oli Ihan perheestä otsikkona:
Tasa-arvo myrkyttää parisuhteen

En tosin ehtinyt katsoa sitä mutta ihmettelin, että ollaanko taas kääntämässä parisuhteen laivaa johonkin uuteen suuntaan? Pitäiskö vaimot ajaa taas nyrkin ja hellan väliin vai mistä on kyse vai onko mistään.

Siitä olen kyllä varma, että ihmisen miljoonia vuosia vanhat vietit yrittää sopeutua nykyaikaan.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu