Mitenhän terveellistä tuo voikukkien syöminen on?Voisiko kyse olla jostain vitamiinin puutoksesta?
Kaverin 10kk ikäinen koira napsii niitä mielellään,eikä kuitenkaan voi niistä pahoin vaan tuntuu niistä kovasti pitävän.
Oma koirani 1.8v,matki tänään ja pisteli kilpaa voikukkia tämän toisen kanssa...ja oksensi sitten n.10min päästä.
Pohdimme mistä voisi tämän 10kk.ikäisen koiruuden voikukka mieltymys johtua ja onko voikukat koiralle haitallisia?
Koira syö voikukkia.
14
7183
Vastaukset
- vai tietystä paikasta,
koska silloin niissä voi olla esim. tietty haju, joka vetää puoleensa?
- koirakaveri
Syö kaikkialta.Varsin huvittavan näköistä lenkillä kun ohikulkiessaan napsii pientareelta kukan sieltä toisen täältä,kukan varsi/lehdet ei kelpaa.
Mietimme onko voikukat jotenkin makeita?Hyvän makuisilta vaikuttavat,eikä ainakaan vatsan putsaukselta vaikuta kun ei oksenna.
Omani kyllä okseni voikukat pois. - voikukkia
koirakaveri kirjoitti:
Syö kaikkialta.Varsin huvittavan näköistä lenkillä kun ohikulkiessaan napsii pientareelta kukan sieltä toisen täältä,kukan varsi/lehdet ei kelpaa.
Mietimme onko voikukat jotenkin makeita?Hyvän makuisilta vaikuttavat,eikä ainakaan vatsan putsaukselta vaikuta kun ei oksenna.
Omani kyllä okseni voikukat pois.Meidänkin koira 1 v 2kk syö voikukkia. Viime vuonna ollessaan pentu söi tyyliin kaikki kukat nurmelta (ainoastaan kukkivat eikä muuta)... Ajattelin jo että vaihe on mennyt ohi, mutta sitten viime viikolla maisteli taas kukkaa ja niitten syöminen alkoi taas... Nyt syö paljon vähemmän niitä eikä koko ajan, vaan joksus silloin tällöin. Ei ole koskaan oksentanut niitä paitsi kerran pentuna kun söi myös keppejä ja muuta "herkkua". En tiedä mistä johtuu, mutta hauskalta näyttää kun koira ohimennen välillä napaa kukan suuhunsa ikään kuin kukka häiritsisi tai olisi tiellä...
- koiranomistaja...
Ihminenkin voi syödä salaatin asemesta voikukkaa. Ei ole myöskään koiralle myrkyllistä, joskin suuri annos rehua voi oksettaa. Eiköhän se koira kohta huomaa, ettei se ole kaniini :)
- Koirakaveri
omistaja kertoi tosin että koira napsii mielellään myös Narsisseja ja muutkin pihakukat(myös sisäkukat) kelpaa.Taitaa olla pentu"höpsötystä" ja iän karttuessa kukkahimotkin katoaa :D
Itse vähän huolestuin kun ei tietoa miten suuret määrät voikukkaa voi vaikuttaa koiran terveyteen,pentu kun vielä on.
Olimme taas lenkillä ja kävelimme pikkutietä jossa kasvoi ruohoa ajotien keskellä.Tuli pitkä pätkä ruohoa jossa kasvoi paljon voikukkaa.Ystäväni totesi että,jaahas seisova pöytä on katettu hänen koiralleen! :D
Ja niinhän hänen koiruus sitten napsi kulkiessaan hyvällä ruokahalulla kukkia.
Omani napsas yhden ja taisi muistaa että voi niistä pahoin viimeksi ja kukat saivat olla rauhassa. - on voikukkia syöty
Koirakaveri kirjoitti:
omistaja kertoi tosin että koira napsii mielellään myös Narsisseja ja muutkin pihakukat(myös sisäkukat) kelpaa.Taitaa olla pentu"höpsötystä" ja iän karttuessa kukkahimotkin katoaa :D
Itse vähän huolestuin kun ei tietoa miten suuret määrät voikukkaa voi vaikuttaa koiran terveyteen,pentu kun vielä on.
Olimme taas lenkillä ja kävelimme pikkutietä jossa kasvoi ruohoa ajotien keskellä.Tuli pitkä pätkä ruohoa jossa kasvoi paljon voikukkaa.Ystäväni totesi että,jaahas seisova pöytä on katettu hänen koiralleen! :D
Ja niinhän hänen koiruus sitten napsi kulkiessaan hyvällä ruokahalulla kukkia.
Omani napsas yhden ja taisi muistaa että voi niistä pahoin viimeksi ja kukat saivat olla rauhassa.Ja keväällä on riemuisaa aikaa koiralle, kun ne alkavat nostamaan päätään. Koiramme myöskin syö muita kasviksia mielellään, mutta voikukka on kaikkein mieluisin. Ja vain tietynikäinen kelpaa, jos on varaa valita. Ei ole mennyt ohin, ja koira voi hyvin. Ikinä ei niistä tule pahoinvointia. Eläinlääkärin kommentti oli, että ehkä se vaan tykkää niistä. Koiramme myöskin kärkkyy kurkkuja, varastaa mielellään tomaatteja, ja ruoanlaittoaikaan kyttää vieressä kasvisten perkeitä. Ehkä on kehittymässä kasvissyöjäkoirat ;)
Vahtii mehukasta voikukkapaikkaa kuin monet koirat luitaan. Eli herkkua on. Ja tosiaan koira on nyt yli yhdeksän vuotias, ja aina on niitä syönyt. Ruohonleikkuun jälkeen ei tykkää. Ja etsii niitä epätoivoisesti. Paikalla ei ole merkitystä, syö pihoista ja pientareilta, aina yhtä onnellisena. Rouske vaan joskus kuuluu.
- koirasta.
pennusta asti ei koskaan syönyt voikukkia vain tavallisia ruohoa jossa samaa ruohoa syödä.Olin opettanut koirille ettei syödä sitä,mutta ei auttanut.Katson koko ajan ja selvitän miksi syövät sitä.Käsittäkseni niin,että esim.koiralla on pahoinvointia siksi syö ruohoa sitten oksentaa pois ja koirilla paremmin olo kuin vatsassa olisi sopimaton jotakin tai bakteerista pois.En ole kuullutkaan että olisi haitallisia koiralle voikukista tai ruohosta.Minulla koiran kirjasta tietoja,että ruohon syöminen syy:eräät koirat syövät ruohoa mielellään.Ruoho,juurekset,juuret ja marjat eivät kuitenkaan sula hyvin koiran elimistössä,ja koiran pitäisi syödä niitä vain poikkeustapauksissa.
- BaronKorf
Ei liene kovin vaarallista tuo ruohonsyönti. Meidän 12-v. pieni koira on syönyt ruohoa koko ikänsä eikä ole siitä sen kummempaa oiretta saanut, ei edes oksentanut. Mihin lie menee ne rehut? Hauska vain katsoa kun se kesäisin vetää tienposkessa ruohoa napaansa kuin pieni karvainen hevonen.
- samat oireet.
BaronKorf kirjoitti:
Ei liene kovin vaarallista tuo ruohonsyönti. Meidän 12-v. pieni koira on syönyt ruohoa koko ikänsä eikä ole siitä sen kummempaa oiretta saanut, ei edes oksentanut. Mihin lie menee ne rehut? Hauska vain katsoa kun se kesäisin vetää tienposkessa ruohoa napaansa kuin pieni karvainen hevonen.
Vaikka koirasi ei edes oksentanut kun voi olla koirallasi kestää vatsassa paremmin.Eivät ruohoja ole myrkyllisiä sitä ei ole kovin vaarallista koirille.Mielestäni se on luonnollista koirille ruohonsyönti kun ei kukaan ole ainoa.
- voikukkia
ja myös muita kukkia sekä ruohoa yms. Voikukat kyllä herkkua. Nyt on pari päivää ollut ripulilla, sitä ennen päivän oksenteli. En tiedä johtuuko siitä, mietin vaan kun en muutakaan syytä keksi. Tuolla rodulla kuulemma ripuli on harvinaista.
- juuret
Tutun koira kaivaa kesäisin voikukat ylös maasta ja napsii juuret suuhunsa :D ! Makuelämykset on monet..
- Mäykkymamma
Meidän kohta 10kk mäykky popsii myös voikukkia. Vauhdissa ohi juosten nappaa kukan nupun suuhun, ja tosiaan vain voikukkia. Myös varret kelpaa. Välillä löytyy myös sellaista herkkua kuin ruohonleikkuun jäljiltä olevia ruohotuppoja, nam! Nyt on sitte pari päivää tässä kakonut ja ykäillyt kun varmaan ne voikukan haituvat ärsyttää mahaa :D No, tyhmästä päästä kärsii koko ruumis...
- Anonyymi
Koirat syövät esim ruohoa, siksi että niiden vatsa puhdistuu sen jälkeen koska ne olsentavat. Koirat varmaankin syövät voikukkia samalla tarkoituksella. Minun koirani ainakin napsii niitä mielellään.
- Anonyymi
Hyvin vanha viestiketju, mutta kirjoitan silti jos olisi hyötyä jollekin. Voikukat ovat hyvin terveellisiä sisältää valtavan määrän erilaisia vitamiinia. Laitan listan mitä. Koko kasvi juuria myöten on syötävää. Ennen kukintoa vitamiinit on juurissa. Kukkien puhjettua juuri muuttuu puisemman makuiseksi ja ja vitamiinit siirtyvät kukintoihin.
Voikukka sisältää vitamiineja ja mineraaleja:
A-vitamiini
Tiamiini (B1)
Riboflatiivi (B2)
Niasiini (B3)
Bantoteenihappo(B5)
(B6)
Folaatti (B9)
Koliini
C-vitamiini
E-vitamiini
K-vitamiini
Kalsium
Rauta
Mangnesium
Mangaani
Fosfori
Kalium
Natrium
Sinkki
Voikukka on diureettisia vaikutuksia, että voi olla useammin virtsahätä ja kannattaa olla vettä tarjolla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!
"Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti26645698Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.
KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!4511376Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %
Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy22210983Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta
Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump399800Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.
IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla908628Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija
https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua2796680Kalja-Kristus Kutsuu Luokseen
Nyt on Oikea Hetki Ottaa Ryppyys Vastaan! Lue Pelastusryyppy ja tee Promillista elämäsi Herra! Pelastusryyppy on teksti23335Persut on SYYLLISIÄ KAIKKEEN NEGATIIVISEEN SUOMESSA
, ne haluaa neuvostoliiton putinin kanssa takaisin, shit voi valvoa kaikkea ja kaikkia, no tietty makeeta mannaa itselle42890Perussuomalaisiin minä luotan
Bensaa raaskii taas tankata ja ensi vuonna laskee ruoan verotus. Nämä muutokset parantavat pienituloisten asemaa.232852Jos mä joisin
Itteni känniin nyt, voi olla että mä tunnustaisin sulle kuinka ihastunut oon ollu suhun viimeiset 2 vuotta. Eikä mua pys442360