Kiusataanko Kokkolassa

Niin, Kokkolassa esintyy koulukiusaamista prosenteissa enemmän kuin on koiria Kokkolassa. Eikö olisi meidän vanhempien aika tehdä jotain jotta lapset saisivat elää ilman traumoja elämänsä?
5686
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

yksikin prosentti on liikaa. eipä siihen oiken mikään auta. nollatoleransseista jaksetaan vaan jauhaa ja itsemurhat senkuin lisääntyy. ja nää pahimmat kiusaajat on yleensä niitä rikkaitten pentuja, mitä ei koskaan saada kuriin sen takia, ku jos valitus tehään, niin opettaja ei edes uskalla kiusaajien vanhemmille mainita mitään oman asemansa vuoksi. itekki oon ollu kiusattu enemmän tai vähemmän sillon ku kouluissa viel istuin, ni huomasin sen et jos joittenki alkoholisoituneiden tai muuten vaa huonosti voivien lapset kiusas vaikkapa mua, niin niil oli sentään jonkun verran "sympatiaa" siin hommas, ku kuiteski varmaan pohjimmiltaan tajusitvat et se on väärin ja niin pois päin.

Äänestä
  • kyllä Kokkolassa kiusataan ihan kaikenikäisiä ihmisiä

    Äänestä

  • karitsavuori kirjoitti:

    kyllä Kokkolassa kiusataan ihan kaikenikäisiä ihmisiä

    tullaan aina kiusaamaan. ikävä tosiasia. sit ku sivullinen menee väliin estää naperoiden joukkokiusaamista, niin jo tulee syyte väkivallankäytöstä ja järjestetään "uhreille" kriisiapua. on se niin perkeleen väärin :)!

    Äänestä

  • kiusataan ja kirjoitti:

    tullaan aina kiusaamaan. ikävä tosiasia. sit ku sivullinen menee väliin estää naperoiden joukkokiusaamista, niin jo tulee syyte väkivallankäytöstä ja järjestetään "uhreille" kriisiapua. on se niin perkeleen väärin :)!

    Voijjaanhan met kaikki alakaa kiusaahan toisiamma.Alethan heti tänään eikä vasta huomenna!Äläkä väitä,että mää oon...ite oot!

    Äänestä

Ajatuksesi on tärkeä ja hyvä! Olisi mielenkiintoista lukea millaisilla teoilla me itsekukin saisimme muutettua yhteiskuntamme turvallisemmaksi, tukea-antavammaksi, rohkaisevammaksi ja levollisemmaksi paikasi, siis sellaiseksi paikaksi, jossa me ja meidän lapsemme voivat elää ihan tavallista, turvallista ja riittävän hyvää elämää.

Haastan lukijoita luoviin talkoisiin: miten uudistamme ihmisyyttämme päivä päivältä itsessämme ja toisissamme niin, että meidän kaikkien on täällä turvallista ja toimivaa elää ja olla.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Lapsien puolesta kirjoitti:

Niin, Kokkolassa esintyy koulukiusaamista prosenteissa enemmän kuin on koiria Kokkolassa. Eikö olisi meidän vanhempien aika tehdä jotain jotta lapset saisivat elää ilman traumoja elämänsä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu