Rusinat

koulutuksessa

Eiväthän rusinat ole haitallisia koirille? Koirani pitää niistä ja käytän niitä koulutuksessa namina.

6

1482

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ovat koirallle kielletty

      eli en itse kyllä syöttäisi rusinoitakaan. Onhan niissä esim. makeutta aikalailla, miten lie sulavat mahassa kun ovat "kuivattuja". Tuskin muutama haittaa silloin tällöin, mutta en antaisi yhtään enempää.

    • joku vain

      "Rusinat/viinirypäleet. Näiden on todettu joissain tutkimuksissa aiheuttavan koirille munuaisvaurioita ja jopa kuolemaan johtaneita myrkytyksiä."

      http://www.bedlington.kotisivukone.com/21

      En tiedä tuon yllä olevan jutun kirjoittajan asiantuntevuutta. Joten ehkäpä joku eläinlääkäri osaisi antaa vakuuttavampaa tietoa. Mutta minä en antaisi koiralle rusinoita.

      • listaa

        kun kattoo niin taitaa koiraparat kuolla nälkään, kunnei mitään sais syöttää...


      • joku vain
        listaa kirjoitti:

        kun kattoo niin taitaa koiraparat kuolla nälkään, kunnei mitään sais syöttää...

        Katoppa koiran suuhun, että minkälaiseen ravinnon syömiseen ne hampaat kelpaavat...!


    • zirikit

      Ei missään nimessä saa syöttää rusinoita koirille, kuten ei suklaatakaan! Käytä mieluummin muita koulutuspaloja. Myöskin suolaisia makupaloja tulee välttää. Hyvä koulutuspala on esim. koirakeksit, mutta pieninä paloina. Itse esim. olen tehnyt lihapullia, jotka eivät sisällä mausteita ja suolaa, eli ne voi vaikka kiehauttaa vedessä. Niitä ei voi paljon tehdä kerralla. teet normaalin lihapullan ja pilkot sen pienemmäksi. Sitten on noita boilereita, kiehauta, ja tee niistä pilkkomalla makupaloja. loput voi aina pakastaa, eli tee vaikka annospusseja. Eläinkaupassa on sopivia koulutusmakupaloja tarjolla. Muista, että käytät kouluttaessa vain niitä herkkumakupaloja, älä anna muulloin. Kun palkkaat koiran hyvästä käytöksestä tai tekee tempun oikein, anna makupala ja sano hyvä. jatkossa voi sitten vähentää makupaloja ja riittää kehuminen makupalojen sijaan. Kun koulutat, älä huomioi virheitä, käytä positiivista koulutusta, aina kun koira tekee oikein, palkkaa ja kehu. kun koira tekee väärin, älä huomioi. Näitä konsteja olen käyttänyt jo 4 omalla koiralleni, isolle ja pienelle... ja toimii.

    • Hindhof's Great Arnol

      ei ne koirat kuole mihinkään rusinoihin, jos antaa välillä vain. Kyllä oma 12 v. Arnol-seefferini on moneen kertaan syönyt xylitolpurukumeja, karkkeja, sipsejä sun muita, kun on niitä vahingossa koiran saataville jääny, mutta ei se ole ensimmästäkään kertaa kuollut vielä :D

      Toki ei nämä ihmisten ruoat mitään koirien ruokia ole, mutta tuskin pari rusinaa haittaa (rusina koiralle on vähän sama asia kuin suklaa ihmiselle, eli epäterveellistä tosin).

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin kaivattusi

      Ja sinun juttusi kaatui?
      Ikävä
      193
      8696
    2. En löydä sinua

      En löydä sinua täältä, etkä sinä varmaankaan minua. Ennen kirjoitin selkeillä tunnisteilla, nyt jätän ne pois. Varmaan k
      Ikävä
      26
      4858
    3. Ketä julkkista

      kaivattunne muistuttaa?
      Ikävä
      50
      4308
    4. Tunniste

      Jonka vain sinä ja kaivattusi tietää. ⬇️
      Ikävä
      62
      3867
    5. Opettelen sun jokaisen virheen

      ja rakastan sua.
      Ikävä
      51
      3246
    6. Miten, milloin

      Se onnistuisi sun luona
      Ikävä
      50
      3060
    7. Miten mä olisin

      Rohkeampi lähestymään häntä. En tiedä. En osaa nykyään edes tikusta tehdä asiaa vaan käyttäydyn päin vastoin välttelen.
      Ikävä
      54
      2790
    8. Ne oli ne hymyt

      Mitä vaihdettiin. Siksi mulla on taas niin järjetön ikävä. Jos haluat musta eroon päästä niin älä huomioi mua. Muuten kä
      Ikävä
      26
      2716
    9. Haluan huomiota sulta

      nainen…tiedoksi. 😥❤️ -M-
      Ikävä
      43
      2511
    10. Anteeksi kun käyttäydyn

      niin ristiriitaisesti. Mä en usko että haluaisit minusta mitään, hyvässä tapauksessa olet unohtanut minut. Ja silti toiv
      Ikävä
      42
      2415
    Aihe