Pse 7 raw-->jpg

Miten saan muutettua raw kuvan jpg muotoon. Olen säätänyt valotusta raw-kuvasta ja tahtoisin nyt saada sen jpg muotoon.
Saa tallennettua vain tiff,psd,jpeg2000......

Tarkoitus olisi ottaa yhdestä raw kuvasta kolme versiota joista tekisin hdr-kuvan....onko jotain muuta tapaa tehdä se? Ohjelmina siis Photoshop Elements 7 ja Photomatix pro 3.1

kiitos vastauksista etukäteen :)
6579
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Save As ja valitaan haluttu tiedostomuoto ennen talletusta.
Sama homma kaikilla ohjelmilla.
On kyllä sellaisia Raw-converrttereita, jotka muuttaa suoraan kyselemättä oletuksena, mutta kuvankäsittelyohjelmat suosii aina omaansa.

Äänestä
  • Mutta pointti on siinä että save as osiossa ei ole vaihtoehtona jpeg:iä....
    eli miten toimitaan?

    Äänestä

  • ...... kirjoitti:

    Mutta pointti on siinä että save as osiossa ei ole vaihtoehtona jpeg:iä....
    eli miten toimitaan?

    Todennäköisesti kuva on 16 bittisessä muodossa ja sitä fotari ei pysty tallettamaan jpg muotoon, ratkaisu tähän on kuvan muuttaminen 8 bittiseksi.

    Äänestä

ihan vaan uteliaisuutta.

Mikä järki on muuttaa raw kuva jpg kuvaksi miksei suoraan tiff.

Johtuuko siitä että tulostat ne jossain kuvanliikkeessä?

Äänestä
  • "Mikä järki on muuttaa raw kuva jpg kuvaksi miksei suoraan tiff."

    enemmänkin, et mikä järki muuttaa se tiffiksi.
    tiff vie hitosti tilaa, eikä sitä voi oikein käyttää mihinkään hyödylliseen paitsi arkistointiin, johon jo olemassa oleva raw:kin käy oikein hyvin.

    Myöskin jos kyseessä on kuvan teettäminen paperille, niin tiff on melkolailla turha välivaihe, sillä hyvälaatuinen jpg toimii oikein hyvin teemassa täössäkin.
    Tiffinä lähettäessä saa vaan odotella siirtoa eikä hyödy mitään, sillä kuvateettämön kone muuttaa tiffin kuitenkin jpg-muotoon ennen kuin se paperille laitetaan.
    Ja vaikka se en tekisikin tiffinä, ei laadullista eroa ole jos jpg:tä ei ole pakattu turmiolle.

    Äänestä

  • Jos sinulla olisi edes aavistus siitä miten hyvin jpg kuvaa pystyy muokkaamaan, niin unohtaisit tiffin. Akateemisesti tiffi on häviämätön, jpg oikein pakattuna ajaa saman asian.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Pikkasen apua kirjoitti:

Miten saan muutettua raw kuvan jpg muotoon. Olen säätänyt valotusta raw-kuvasta ja tahtoisin nyt saada sen jpg muotoon.
Saa tallennettua vain tiff,psd,jpeg2000......

Tarkoitus olisi ottaa yhdestä raw kuvasta kolme versiota joista tekisin hdr-kuvan....onko jotain muuta tapaa tehdä se? Ohjelmina siis Photoshop Elements 7 ja Photomatix pro 3.1

kiitos vastauksista etukäteen :)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu