Aloitteleva uistin kalastaj

MINUSTA MIES

Olen harrastanut perhostelua ja ajattelin voivani siirtyä uistin kalastajaksi. Kysyisinkin riittääkö vielä 10 vuoden perhokalastus tähän.

Eniten arveluttaa onnistuuko kerta-heitto.
Uistimen uinnin viritys arveluttaa myös, uintisyvyydestä puhumattakaan.

4

766

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • psykolooki

      Luultavasti olet addiktoitunut liikaa vispausliikkeeseen. Ainakaan ensimmäiseen pariin vuoteen ei saisi olla ihmisiä sataa metriä lähempänä, jos koukullisella vieheellä harjoittelet kertaheittoa. Voisi aivan hyvin ajatella että harjoittelisit merenrantataulun äärellä pari vuotta. Vapana toimii vappuhuiskasta tehty tikku aivan hyvin. Tai vappuhuiska. Jos alkaa kuulua yhtenäinen kahina, on vispausmoodi kytkeytynyt taas päälle.

      Kammasta saa hyvän kelausrefleksiäänen. Eli vasempaan käteen kampa piikit ylöspäin. Samalla kun oikealla kädellä teet kelausliikettä, vedät piikkejä vasemman käden peukalolla. Siinä oikean käden liikkeessä on hieman samaa kuin on heittonarun lappaminen jalkoväliin. Eli luultavasti tuo liike tuo nautintoakin heti. Mutta kun juttu on liian kauan ollut lappamispuolella niin muista palata kelan kampipuolelle.

      Kahlaamista ei tarvita niin paljoa uistellessa ja heitellessä. Sen voi korvata täyttämällä kahlaushousut mutaisella vedellä.

      • psykolooki

        Niin tuo ensimmäinen kahden vuoden jakso oli umpikelalle. Varmaankin sen huomasit, kun oikean käden kelausliikkeestä siinä selitettiin. Oletetaan siis ettet ole "vasenkätinen".

        Minulla on 40 vuoden kokemus heittelystä eli virvelöinnistä. Mainitsemasi syväysjuttu ja vieheitten viritys ei vielä ole ajankohtaista eli älä huolehdi liikaa. Hommaa vaan se vappuhuiska ja rantataulu.


    • lukihäiröinen

      Kyllä jonkin sortin kalastelu aina miehekkäämpää on kuin perhosluistelu. Eli vapakauppaan siitä nyt vaan joutuin. Ellet ole nainen. Jos olet nainen ei ole asiaa vapakauppaan vaan siihen viereen hamekangaskauppaan.

    • kelamies.

      "Eniten arveluttaa onnistuuko kerta-heitto."

      Myös olisi hyvä opetella yhdys-sanat ennen heittoongen hommaamista. Pervostelijoilla on tunnetusti kieli-ongelmia

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - Kansanedustaja tehnyt ITSEMURHAN eduskuntatalossa!!

      "IL:n tiedot: Kansanedustaja tehnyt itsemurhan Eduskuntatalossa Iltalehden tietojen mukaan kansanedustaja on tehnyt its
      Maailman menoa
      383
      8426
    2. Eemeli Peltonen teki itsemurhan eduskuntatalossa

      Kevyet mullat sitten vaan. Ei mulla muuta.
      Maailman menoa
      173
      2790
    3. Kuka pistetty kylmäksi

      Ketähän joutunu puukkohipan uhriksi? Tietääkö kukkaan?
      Kajaani
      13
      1122
    4. Oletko samaa mieltä

      Että on parempi olla erillään?
      Ikävä
      76
      988
    5. Sylikkäin.

      Sylikkäin, suudellen. Milloin haluaisit näin nainen tehdä ? Vain häntä ajatellen 😘. Tietenkin jos häntä asia kiinnosta
      Ikävä
      61
      893
    6. Postilaatikoista

      Tuntuu kaikki tietävän tekijän/tekijät, mutta miksi nimiä ei julkaista???
      Kihniö
      25
      886
    7. Nainen arvaa kuka

      En ikävä kyllä elä enää pitkään
      Ikävä
      55
      863
    8. Sano nyt kiertääkö

      Huhut meistä tai jostain muusta?
      Ikävä
      64
      832
    9. Mietin että

      Onko tarinallamme vielä luvussa tilaa kohtaamiselle vai jääkö se tähän.
      Ikävä
      46
      806
    10. Eemeli Peltosen viimeinen postaus Facebookissa!

      "Olen ollut kevätistuntokauden viimeisillä viikoilla paljon poissa eduskuntatyöstä. Sain toukokuussa hyvää hoitoa HUSiss
      Maailman menoa
      72
      782
    Aihe