tytöllä Akuliina
Outo nimi?
uuuu
8588
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
On outo, mutta hauskalla tavalla! Myös Aku on ihana!
on toi aika outo nimi... en antais omalle muksulle nimeks...
Ei se nyt ihan kamala ole, mutta aika hassu. Ja outo.
Mikä ihana nimi! Muistan, että jossakin lastenohjelmassa, jota katselin aamuisin pienenä, oli Akuliina-niminen kiva mummeli. Wanhanaikaiset nimet ovat nyt suurinta huutoa.
on yhtä outo ja sukupuoleton nimi kuin Lauriina, Aleksiina ja Nikoliina. Ei mun mielestä ainakaan kauniita nimiä tytölle.
Tuolla ylempänä keskustelussa esiintyy noi nimet Akuliinaa lukuunottamatta. Mielestäni karseita nimiä, enkä kiduttaisi lapsiani sellaisilla.
En minäkään tuosta nimestä pidä, mutta sen verran tuosta sukupuolettomuudesta, että tuo tulee nimestä Akvilina, joten ei ole suoraan väännetty Akusta, kuten voisi olettaa.
Fredrika, Henriikka, Mikaela? Yllättävän moni naisen nimi on väännetty miehen nimestä, ei ehkä yhtä selvästi kuin Akuliina. Nicolina on muuten yleisesti esiintyvä nimi ruotsinkielisessä väestössä, eikä sitä pidetä väännöksenä Nikosta sen kummemmin kuin Mikaelaakaan.
Tiedän yhden tytön, jonka nimi on Ainaliina.