ostosten

tuonti suomeen

moi!
siis hintalaput kannattaa ottaa ennen paluulentoa kaikista mitä ostaa niin pois? saako esim. korun säilytysrasian säästää vai pitääkö heittää pois? ja pitääkö sitä korua pitää paluu matkalla päällä eikä säilyttää omassa rasiassa matkalaukussa?

ja voiko metroa käyttää öisinkin (naiset)? onko jotain linjaa tai kellon aikaa jolloin ehdoton ei?

kiitos kaikille vastaajille!!:)

2

357

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • matkailija-x

      Schengen-rajan ulkopuolelta tulliraja on 430 EUR. Harvat joutuvat tullitarkastukseen Suomeen palatessaan, mutta jos tarkastukseen joutuu ja tullilla on epäilys tullirajan ylittämisestä, todistustaakka tavaran alkuperästä ja arvosta jää matkustajalle.

      Metroa voi käyttää turvallisesti ympäri vuorokauden, asemilla on aina ihmisiä ja poliiseja näkee paljon metrossakin.

      NYC on turvallline kaupunki. Tervettä järkeä liikkumiseen niinkjuin missä tahnansa, ei esim. humalassa sivukujille.

    • ei huijata...

      Niinkuin edellinenkin vastaaja sanoi, todistusvelvollisuus epäselvässä tilanteessa on sinulla. Eli varmuuden vuoksi vähänkin arvokkaammista ostoksista kuitit yms. ehdottomasti talteen! Koruja tai muutakaan arvokasta ei kannata laittaa ruumaan menevään laukkuun.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Näin lähellä

      Se on näin 🤏 lähellä että heitän hanskat tiskiin sun kanssasi.
      Ikävä
      68
      3119
    2. Kerro jotakin hauskaa. :)

      Kirjoita jotakin mukavaa vaikka kaivatustasi. :) Ei törkytekstejä kiitos. :)
      Ikävä
      74
      3024
    3. Mä sanon tän suoraan.

      Se on sun käytös mikä ajaa pois. Et välitä muitten tunteista kun omistasi.
      Ikävä
      68
      2880
    4. On olemassa tiettyjä sääntöjä!

      Ja jos aiot pärjätä mun kanssa niin teet vain niinkuin mä sanon. Mieheltä Naiselle
      Ikävä
      63
      2564
    5. Oliko pakko olla taas tyly?

      Miksi oot niin tyly mua kohtaan nykyään? Ei edes tunneta kunnolla. Katseita vaihdettu ja varmasti tunteet molemmin puoli
      Ikävä
      39
      2037
    6. Olen niin yksinäinen...

      ... puhukaa mulle jotain kivaa 🥺
      Ikävä
      60
      1647
    7. Hyvää huomenta

      Hyvää huomenta ja alkavaa viikonloppua ihanalle naiselle! Mitä ikinä teetkään, niin täälä sua yksi miekkonen ajattelee.
      Ikävä
      18
      1629
    8. Lähtisitkö nainen

      🚐Reissuun matkailuautolla🤔 👋😎❤️
      Ikävä
      35
      1605
    9. Huomenna heitän järjen

      romukoppaan ja annan tunteen viedä. Kerran tässä kuitenkin vain eletään. Muistan myös jonkun minua viisaamman sanoneen,
      Ikävä
      24
      1580
    10. Perjantai-ilta ootko nainen menos

      Bilettää löytyyks jäbii? Tai jotain muita
      Ikävä
      59
      1546
    Aihe