Suhteen. Päivittäin inhottavia lisälyöntejä. Lääkityksenä emconcor 2,5mg, menee jo 5mg päivässä. Olen kärsinyt näistä murrosiästä lähtien ja ne senkun lisääntyvät. Magnesiumit, b- vitamiinit ja karnosiini menee kokoajan, ei minkäänlaista helpotusta. Taustalla yleinen ahdistuneisuushäiriö joten joka kerran kun muljahtaa meinaa iskeä paniikki. Olo on aika epätoivoinen, kun ei helpotusta näy. Olen 43v. nainen. Kohtalotovereita ja kuinka pärjäätte niiden kanssa???
Epätoivoinen
9
318
Vastaukset
- olin
myös todella epätoivoinen lisärieni kanssa.vaikkei niitä tuhansia ollutkaan niin jokainen niistä sai kamalan paniikin aikaiseksi.sairastuin niiden myötä paniikkihäiriöön johon vuoden jälkeen uskalsin hakea apua.lääkitys helpotti sen verran,että pystyy olemaan suht rauhallinen niiden suhteen,paitsi kun niitä tulee peräkkäisinä niin silloin meinaa hikeä puskea kun pelottaa.kait se vaan on yritettävä tottua näihin kun ei ne poiskaan tunnu menevän.minulla myös muljahtelee päivittäin.tuleeko sinulla peräkkäisiä lisälyöntejä?kuinka paljon sinulla on niitä päivässä ja onko kammio vai eteisperäisiä?
- kaikki lisäaineet
ja syödä normaaleja hyviä luonnollisia rasvoja sekä kalaa. Puhdas ruoka rauhoittaa, monilla lisäaineilla on herkille ihmisille ei-suotuisia vaikutuksia.
Itse saan mm. makeutusaineista huonon olon, ja joistakin lisäaineisista ruuista tulee ihan kehno olo, harvoin niitä syön, koska olen karsinut syömiseni terveellisempään suuntaan. - lisäreistä
Mullakin menee xanor jonka pitäisi poistaa ahdistusta, mut en huomaa vaikuttavan. Kauhea jännitys kokoajan päällä. Mulla todettu kammio ja eteisperäisiä. Nyt alkanut tulla enemmän perättäisiäkin. Eilen tuli useita muljuja taas, parhaimpina päivinä tunnen vain yhden. Ensi maanantaina olisi rasitus ja ultra : / Kunpa voisi joskus olla sellaista aikaa ettei kokoajan olisi lisärit vaivana ja mielessä....
- Paniikkipalvelu
kahvi, energiajuomat, tee, kolajuomat, suklaa jne... kofeiinihan on yleisin rytminsekoittaja.
- lukuunottamatta
Suklaata silloin tällöin, karsittu jo vuosia sitten. Olen kärsinyt lisäreistä enenevässä määrin kohta kolkyt vuotta. Silti vaikka olen ilman em. aineita, lisäreitä vaan tulee.
- Paniikkipalvelu
lukuunottamatta kirjoitti:
Suklaata silloin tällöin, karsittu jo vuosia sitten. Olen kärsinyt lisäreistä enenevässä määrin kohta kolkyt vuotta. Silti vaikka olen ilman em. aineita, lisäreitä vaan tulee.
asetyylikysteiiniä, se tehostaa maksan toimintaa ja poistaa elimistöstä tehokkaasti myrkkyjä, jotka voivat olla vaivasi takana. Sitä käytetään suonensisäisesti parasetamoli- ja lyijymyrkytyksen hoitoon sairaaloissa, mutta terveyskaupoista löytyy kapseleita, 1 kapseli päivässä riittää.
Jos olosi helpottuu viikossa tai parissa, tiedät, että elimistössäsi on jotain myrkkyä, joka sitten pitää tunnistaa vuorokausivirtsasta, että selviää mitä jatkossa tehdään. Oireista päätellen kyseessä saattaisi olla hemoglobiinin kierrätykseen liittyvä häiriö, joka kerryttää porfyriinejä elimistöön, ne aiheuttavat kuvaamiasi oireita. Itselläni on ollut samoja oireita ja nautin karnosiinin lisäksi e-epaa, magnesiumia, b-vitamiinia sekä NAC:tä. Lisälyöntejä tulee vain sellaisina kausina, kun porfyyrineille sopivia oireita esiintyy muutenkin. Ne ovat vähentyneet viimeisen vuoden aikana, kun olen puhdistellut kehoani määrätietoisesti ... ja lääkäreitä kuuntelematta. - Paniikkipalvelu
lukuunottamatta kirjoitti:
Suklaata silloin tällöin, karsittu jo vuosia sitten. Olen kärsinyt lisäreistä enenevässä määrin kohta kolkyt vuotta. Silti vaikka olen ilman em. aineita, lisäreitä vaan tulee.
NAC on siis se asetyylikysteiini, se voi vaikuttaa eri lääkeaineiden pitoisuutta alentaen kun maksan toiminta tehostuu, joten tarkista lääkärin kanssa annostus jos sinulla on jokin elintärkeä lääkitys päällä.
- Täytyypä
Paniikkipalvelu kirjoitti:
NAC on siis se asetyylikysteiini, se voi vaikuttaa eri lääkeaineiden pitoisuutta alentaen kun maksan toiminta tehostuu, joten tarkista lääkärin kanssa annostus jos sinulla on jokin elintärkeä lääkitys päällä.
Kokeilla vielä tätäkin sitten. Tällä hetkellä menee karnosin, cardiomega, magnesium ja vahva b-vitamiini sekä beetasalpaaja emconcor. Kyllä tässä on valmis kokeilemaan mitä tahansa, että sais näitä vähemmälle.
Täytyypä kirjoitti:
Kokeilla vielä tätäkin sitten. Tällä hetkellä menee karnosin, cardiomega, magnesium ja vahva b-vitamiini sekä beetasalpaaja emconcor. Kyllä tässä on valmis kokeilemaan mitä tahansa, että sais näitä vähemmälle.
Minä olin jo niin iloinen kun aloin syömään magnesiumia, kalaöljyä ja ubikinonia. Pari viikkoa oli ihana olla kun ei ollut muljahduksia. Mutta nyt taas ne ovat alkaneet.
Voikohan muuten kalaöljykapselit (Lysin) aiheuttaa kuukautisten jälleen alkamisen parin kuukauden tauon jälkeen? Ikä 52v. ja menkkarit on ollu pari kuukautta pois.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sanna Marin teki sen, mihin muut eivät pystyneet - sote kerralla maaliin
Yli 15 vuotta Suomessa vatvottu sote-uudistus meni lopulta läpi Sanna Marinin hallituksen aikana. Edeltävät hallitukset8410511Pikkupersu osoitti olevansa hieman yksinkertainen
"Heikosti älykkyystesteissä pärjänneistä lapsista tulee muita todennäköisemmin ennakkoluuloisia ja konservatiivisia", uu1418774Marinin hallitus hyväksyi soten (105-77) vuonna 2021
vastaan äänesti Kok, persut, KD, Liike Nyt. Nyt on sitten käynyt niin kuin on käynyt. Pääkirjoitus: Sanna Marin jätti906067Jos on heikkolahjainen ja laiska koulupudokas, niin silloin äänestää vasemmistopuolueita
näin tämä on käytännössä aina mennyt. Jos ei älyä ole paljon suotu, niin ei silloin inssiksi opiskella, vaan päädytään604258Enää viisi yötä Sannan kirjaan
Ihan täpinöissään tässä odotellaan. Vaikea pysytellä aloillaan, kun koko ajan tekisi mieli jo kirjakauppaan rynnätä, mut524219Kannattaako suomalaisen duunarin enää äänestää vasemmistopuolueita
sillä eivät ne tunnu kovasti ajavan suomi-duunarin etuja. Jos katsotaan Vasemmistoliittoa, niin sehän on ihan feministi804070Sanna-kulttilaiset hehkuttaa edelleen Marinia, vaikka esim. Sote oli susi jo syntyessään
mutta kulttilaiset eivät ole järjen jättiläisiä, ja sanoihin Lasse Lehtinenkin, että Suomessa on pohjoismaiden tyhmimmät503719Professori: Maahanmuuttajien rikollisuutta hyssytellään - hävytöntä
Kriminologi Jukka Savolaisen mukaan ikä ja vaikeat olosuhteet eivät riitä selitykseksi. – Tutkitun tiedon valossa sanoi673179Marin teki sen mihin muut eivät pystyneet, vei susi-Soten maaliin
ja sitten hävittyjen vaalien jälkeen lähtikin vastuuta pakoon...... "Professori: sote-uudistus on täysi susi. Sosiaali73107IL - 100 000 potentiaalista sotilasta pakeni Ukrainasta!
"Ukrainasta nuorten miesten joukkopako Liki 100 000 asevelvollisuusikäistä miestä on poistunut Ukrainasta parin viime k672955