Saakohan win98se:hen enää ilmaista virustorjunta-ohjelmaa,
jota vielä voisi päivittää?
Nyt juuri AVG-antivirus ilmoitti, ettei päivityksiä enää saa ja kattelin netistä muita ilmaisia, mutta niissä näyttää kans olevan, että pitäisi jo olla vähintään XP-kone.
Jos joku muistaa onko tästä jutellu aikaisemmissa keskusteluissa niin linkkikin olisi hyvä.
jota vielä voisi päivittää?
Nyt juuri AVG-antivirus ilmoitti, ettei päivityksiä enää saa ja kattelin netistä muita ilmaisia, mutta niissä näyttää kans olevan, että pitäisi jo olla vähintään XP-kone.
Jos joku muistaa onko tästä jutellu aikaisemmissa keskusteluissa niin linkkikin olisi hyvä.
Vastaukset 29
Vanhimmat
Ainakin tämä tulee mieleen. On monipuolinen ja ei pahemmin kuormita konetta:
http://www.freerav.com
Kiitän. Tuo oli minulle aivan uusi. Täytyy heti laittaa latautumaan.
OS requirements for Rising Antivirus:
* OS: Win98/98SE/Me/2000/NT/XP/2003/Vista
Minimum requirements:
* Processor: 500 MHz
* Memory: 64 MB
Näin vanhoja käyttöjärjestelmiä ei laiteta ollenkaan nettiin. Ovat turvattomia millä tahansa virustorjunnalla ja taitaa olla laitontakin:
http://www.heikniemi.net/kirj/jur/rikos/tlhair.html
Eli uudempi käyttöjärjestelmä koneeseen vaan.
Vai laitonta? Aivan uusi näkökulma asiaan. Enpä olisi arvannut, että rikoksen poluilla olisi voitu olla. Tämä on aikanaan uuden koneen mukana tullut käyttis.
Ei tähän koneeseen enää voi asentaa uudempaa ja kun tästä aika jättää niin menee SER-keräykseen koko toosa. Mutta saa nyt olla vielä aikansa tuossa kakkosnettikoneena.
Saako kysyä mitä palomuuria käytät?
aika rohkea juristi saa olla kun vie mökinmummon
laillisesti ostettuine win98-koneineen raastupaan.
Tietty samalla mummon 1952-mallinen polkupyörä
myös, siinä onnettomassa kun ei ole vaihteita ja
jarrukin pelkästään takapyörässä!
Mkar on ihan selvästi alan myyjä provikalla, senverran
aina uutta ja kallista on markkinoimassa.
Windows 98:n viimeinen käyttöpäivä oli vuonna 2006 ja jos koneessasi on edes 128Mt muistia, voi siihen uudemman laittaa helposti.
"aika rohkea juristi saa olla kun vie mökinmummon
laillisesti ostettuine win98-koneineen raastupaan.
"
Laissa kyllä luki, että tuomitseminen vaatisi näyttöä tahallisuudesta.
"Mkar on ihan selvästi alan myyjä provikalla, senverran
aina uutta ja kallista on markkinoimassa.
"
Uuden käyttöjärjestelmän saa koneeseen maksutta. Esimerkiksi Debian 5.0, jossa on vartavasten valinnat kevyemmille asennuksille että toimii vanhoissa koneissa.
Kyllähän se on jo kauan sitten huomattu ettet ihan täysillä kieroksilla käy jutuissa täällä, mutta toi on jo kaiken huippu! Muka rikollista mennä nettiin win98:lla :) :) Ei hyvää päivää! Sullekkin tekisi ihan hyvää päivittää oma käyttöjärjetelmäsi, alkaa olla jo pahasti buginen ja tahmea :D
Laissa lukee selvästi mitä tietoliikenteen häirintä on. Ja ylipäivätyllä käyttiksellä kerää sen täyteen haittaohjelmia ja saa näin koneen puskemaan roskapostia niin tämä käy tähän määritelmään. Tahallista verkkoliikenteen kuormitusta ja haittojen aiheuttamista muille kun bottikoneilla sitten DoSsataan palveluita nurin ja harrastetaan informaatiosodankäyntiä.
oikein tarkoitat?
"Ja ylipäivätyllä käyttiksellä kerää sen täyteen haittaohjelmia ja saa näin koneen
puskemaan roskapostia niin tämä käy tähän määritelmään."
Minä roikun netissä jatkuvasti vielä "ylipäivätymmällä" käyttiksellä, tässä on win95.
Eikä mitään haittaohjelmia eikä spammigeneraattoreita.
Äläkä ala sitä vakivirttä että kyllä on et vaan tiedä/huomaa/olet ääliö.
Kyllä minä tiedän ja huomaan enkä ole ääliö.
Kun huolehtii että virustorjunta/palomuurit/NAT ovat kunnossa
ja katsoo missä surffaa niin ei mitään hätää.
Sinulla taitaa tosiaan lusikka olla alan myyntipuolella, senverran sitkeästi
yrität aina uutta ja uutta myydä.
Vaan kun se ei riitä, että "katsoo missä surffaa". Haittaohjelmia tungetaan myös ns. "luotettaville" sivustoille. Saatat saada vaikka suomi24:stä jos se palvelin korkataan. Tiedän selvästikin asian paremmin kuin sinä.
"Sinulla taitaa tosiaan lusikka olla alan myyntipuolella, senverran sitkeästi
yrität aina uutta ja uutta myydä."
Näytä missä olen ollut myymässä jotain. Uuden käyttöjärjestelmän saa halutessaan maksutta.
Mulla on Sygate Personal Firewall. Se toimii oikein mainiosti tässä kokoonpanossa.
laita siihen matolaatikkoosi käyttikseksi M-Kar 2010 unemployed edition niin kaikki on hyvin
Toimiihan Avast! myös Win98 kanssa, mutta on ilmeisesti liian raskas ohjelma vanhalle koneelle:
http://www.avast.com/eng/system-requirements-avast-home.html
Tämän valitsinkin, enkä sitä aiemmin mainitsemaasi. Tämä Avasthan on vanha luotettava tuotemerkki. Saa nyt nähdä onko liian raskas pyörimään, mutta asentui nikottelematta.
Niin, kerrohan miten Avast! toimii. Yleensä em ohjelma vaatii kyllä koneelta riittävästi vääntöä.
Kone on kuin täi tervassa. Hidas tämä oli aikaisemminkin, kun oli AVG-antivirus, mutta nyt varmaan vielä vähän hitaampi.
Kyllä tällä vielä hätäsesti Iltalehden lukasee, mutta täytyy varata aikaa :)
Eli ei mitään nautintoa ole surffailu netissä. Koneessa on n. 250 megaa muistia. Ei se pienemmällä määrällä varmaan jaksaisi pyöriä ollenkaan.
Rising antivirusta!
itseään? Laitat siihen jonkun kevyen Linuxin niin ei tarvitse olla kuin täi tervassa.
Joo, vaihdoin jo :)
No sanotaanko, että toimii tämä Rising Antivirus ihan hyvin. Ei tästä vieläkään mikään surffitykki tullut, ehkä vähän nopeampi kuin äsken.
No kun kyseessä on kummiskin näin vanha kokoonpano, niin ei varmaan voi
odottaakaan mitään dramaattisia muutoksia parempaan. Jos olen oikein ymmärtänyt niin koneilla on tapana hidastua ajan myötä johtuen kaikesta roskasta mitä kertyy käyttikseen ja kiintolevyille. Varmaan paras olisi formatoida kiintolevy ja asentaa käyttis uudestaan ja sitten mentäskin maksiminopeudella vähän aikaa. Mutta se kuulostaa turhan työläältä tähän tarpeeseen nähden, koska koneella on kuitenkin paljon muutakin sälää asennettuna, esim vanhat office paketit ja ja corellDraw:t ja niiden dokumentteja ja siksi ei siihen jaksais ihan heti alkaa.
Miten suurta osaa mahtaa näytellä tuo palomuuriohjelma?
Aikaisemmin käytin Zone Alarmia, mutta sitten sekin taisi alkaa herjata, että pitää olla XP ja ei enää saanut päivityksiä. Raskaaksi sanoivat Zone Alarmia jotkut vanhoille koneille pyöritettäväksi. Nyt on Sygate Personal Firewall. Mahtaakohan se viedä paljon tehoja? Olisikohan olemassa joku tosi kevyt palomuuriohjelma?
Linux on varmaan hyvä vaihtoehto, mutta varmaan pitää olla Linux velho, että sen saa sitten toimimaan :)
On siis niin outo käyttis meikäläiselle, että ei uskalla ajaltellakaan vielä.
Tässä kevyt; http://www.looknstop.com/En/index2.htm
Kuukauden voit kokeilla, jos ei halu amaksaa niin koodit kyllä löytyy netistä
Linuxilla pärjää hyvin, tietokoneen kannalta. Mutta esim. pelit ovat kuitenkin hyvin Windowskeskeisiä, ja tuskin muuttuvat siitä lähivuosina, koska pelivalmistajat ovat kaupallisia aivan kuten Microsoft - sen lisäksi tuskin ATIa tai NVIDIaa voidaan pitää yleishyödyllisinä tai aatteellisina?
On vaikea nähdä Linuxia todellisena vaihtoehtona. Vaihtoehdon pitäisi tulla kilpailevan yrityksen taholta - markkinoitahan löytyy, muutama miljardi kuluttajaa ja käyttäjää. Vaihtoehto todennäköisesti kasvaa Intiasta / Kiinasta tms.
Mutta Win98 on kyllä vanhentunut. XPtä saa laillisestikin muutamalla kympillä, joten siinä kohtaa kyllä: "Miksi pitää kiduttaa?"
Oletko ollut tyytyväinen?
Tää on kyllä maksullinen löytyy versio myös ysikasiin http://download.drweb.com/demoreq/ Taäältä voit ladata täysversion katz.cd :)
"Avast! antivirus home edition" tietääkseni asentuu Windows 98 käyttikseen vielä (Windows 2000 ainakin asentuu).. on vielä kevyt ja tehokas :)
avast! Home Edition järjestelmävaatimukset:
http://216.12.205.130/eng/system-requirements-avast-home.html