Myydäänkö huoltoasemilla valmista 2-tahtibensaa, vai vieläkö pitää itse tehdä bensa 2tahtiöljy sekoituksia?
Muistelen vaan lapsuuttani, kun mopolla päristeltiin ja silloin aina tankattiin tuota "mixtuuraa" tankkiin. Isi oli sekoitellut sitä ruohonleikkuria ja sahaa varten ;)
ruohonleikkurin bensaa
8
882
Vastaukset
- bentsa
Erikoinen on leikkuri, jos 2tahtia syö. Toki sellaisiakin on, mut nykykoneet 99% 4tahtisia.
Eli 95 tai 98 pelkästään tankkiin.
Ja jos sulla on 2T leikkuri niin huoltoasemilla ainakin 15 vuotta sitten myytiin 4% sekoitusta. Nykyisistä prosenttimääristä en tiedä. tosiaan kakstahti kone leikkurissa niin siihen saa valmista bensaa, huoltoasemilta, leikkureita myyvistä liikkeistä 5 tai 10 litran kannuissa.
- %/%
Ainakaan öljyn laadusta ei kannata pihistellä,jos kovaa kaasutusta kuten raivaus-saha tai hirsityöt ja polttopuu urakat synteettistä öljyä.Myös hajuhaitat pienenee.
- leikkureita
ainakin on kakstahtisia jostain 80-luvun alusta olemassa! itsekin hämmästyin, kun sellaisen näin, mutten saanut selvää mitä kakstahtikonetta se lähinnä olisi muistuttanut
- zxcvbnm
Kaksitahtiöljyä saa huoltoasemilta ja maatalouskaupoista. Nykyään käytetään 2% seosta eli 10 litraa bensaa ja 2 desilitraa kaksitahtiöljyä.
- lawnmover man
No nyt tuli kyllä kirjoiteltua ihan puuta heinää, hävettää oikein! Siis eihän tässä olekkaan kyseessä kaksitahtikoneet, vaan tosiaan nelitahtiset. Työnnettävät "Huski" ja "Jonssi" ;) Mikähän aivopieru tämäkin oli...
juu 4 tahtikoneitahan ne nykyään on ruohonleikkurit. meilläkin aikoinaan 2 tahtivehje ja oletuksena oli,että kun moottorisahat sun muut on 2 tahtikoneita, niin leikkuritkin olisivat.
sillä perus 95 bensalla pyörii ruohonleikkuri, mutta kyllä itse olen ajatellut sitä "biobensaa" ruveta leikkurissakin käyttämään. 2 tahtinen "biobensa" ei haise ollenkaan, joten moottorisahailuhommia ei kukaan tiedä sun tehneen, ellei olisi purua paikat täynnä. se 13-23€ 5 litraa ei taloutta kaada normaaleilla kesäsahailuilla ja leikkailuilla, varsinkin, kun ei käryt haittaa. Eipähän tarvitse keväisin vanhoilla bensoilla nykiä koneita käyntiin, kun tää alkydibensa säilyy hyvin tankissa muuttumattomana.- näin meillä
ahex kirjoitti:
juu 4 tahtikoneitahan ne nykyään on ruohonleikkurit. meilläkin aikoinaan 2 tahtivehje ja oletuksena oli,että kun moottorisahat sun muut on 2 tahtikoneita, niin leikkuritkin olisivat.
sillä perus 95 bensalla pyörii ruohonleikkuri, mutta kyllä itse olen ajatellut sitä "biobensaa" ruveta leikkurissakin käyttämään. 2 tahtinen "biobensa" ei haise ollenkaan, joten moottorisahailuhommia ei kukaan tiedä sun tehneen, ellei olisi purua paikat täynnä. se 13-23€ 5 litraa ei taloutta kaada normaaleilla kesäsahailuilla ja leikkailuilla, varsinkin, kun ei käryt haittaa. Eipähän tarvitse keväisin vanhoilla bensoilla nykiä koneita käyntiin, kun tää alkydibensa säilyy hyvin tankissa muuttumattomana.Itse olen myös siirtynyt pienkonepolttoaineeseen sahassa, raivurissa ja leikkurissa. Kyllä on mukava työskennellä kun ei tarvitse pakokaasuja hengittää. Kalliimpaahan se on mutta todella hintansa arvoista. Koneetkin pysyy paremmassa ja toimintavarmemmassa kunnossa. Suosittelen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Näin kun katsoit salaa ja
Hymyilit sieltä kaukaa 😍☺️ mutta hämmennyin ja tilanne oli niin nopeaa ohi etten oikeen kerennyt mukaan 😢 säteilit ku665655Povipommi, ex-Playboy-malli Susanna Penttilä avoimena - Paljastaa suhteestaan miehiin: "Olen..."
No nyt! Susanna Penttilä on OnlyFans-vaikuttaja ja yrittäjä sekä yksi uuden Petolliset-kauden kisaajista. Onpa 53-vuoti943011- 2772646
Katu täyttyy...
Hei, oli pakko laittaa vielä tää. Huomaan että olet suuttunut. Minähän sanoin että poistun, olit paikalla. Olin pettynyt362469Korjaa toki jos...
Koet että ymmärsin sinut kuitenkin aivan väärin. Jännittäminen on täyttä puppua kun et muitakaan miehiä näköjään jännitä232359Ympäristötuhoministeri Multala: "Olin humalassa"
Ruisrockin rokkimimmi myöntää: https://www.is.fi/politiikka/art-2000011407835.html Nämä ministerikuvatukset saavat ilm2611780Taas joku junan alle
Piltolan tasoristeyksessä: https://www.tilannehuone.fi/ Uutinen Iltalehdessä, Iltasanomissa, MTV:llä, Ylellä jne. Jossai601378Harmittaa...Lampsiinjoen sillat
Tulva vei toisen ja toinenkin hajosi. Mielellään korjaisin molemmat, mutta ei ole resursseja siihen hommaan. Ikää jo 72v131243- 881185
- 901166