ristiäiset

justme_84

Meille syntyi esikoinen pari viikkoa sitten ja nyt olen pohtinut koska voi rupee ristiäisiä valmistelemaan. Meille puhuttiin valmennuksessa että kirkkoa tms varauksia ennen pitäisi odotella väestörekisteristä (?) kirjettä. Kuinka pian sieltä yleensä kyseinen kirje tulee? Vai onko siinä mitään rajoituksia?

2

417

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mie vaan

      heti kun laitokselta tulee kotiin on syytä soitella pappia paikalle. Varsinkin kun kesä on tuloss aja lomat niin kiirettä niilläkin pukkaa..

      Lapsihan tulisi kastaa tai väestöreksteriin ilmoittaa 2kk:n kuluessa syntymästä eli aika pian jo. Jos kuulutte kirkkoon niin väestörekisteri ei kyllä mun mielestä lähetä teille mitään tai ei ainakaan pidä kiirettä.

      Ala van hoitaa asia akuntoon jos aiotte lapsen kastaa ja ajoissakin vielä.

      • väestörekisteristä

        Väestörekisteristä lähetetään kyllä "Lapsen tietojen ilmoittaminen" -lomake ihan kaikille riippumatta siitä kastetaanko lapsi vai ilmoitetaanko hänen nimensä maistraattiin.


        Ja totta puhut, papeilla on kiirettä kesäisin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä tahtuu Kasperi Viita/Suviviita

      Poliisia ja ambulanssia iso määrä.
      Seinäjoki
      84
      3232
    2. Mikä on kaivattusi

      ammatti?
      Ikävä
      75
      1291
    3. Kalasataman talossa lienee rakennusvirhe

      Ei pitäisi olla mahdollista parvekkeen kautta tulipalon kiivetä katolle saakka kuin korkeintaan ylimmästä kerroksesta.
      Maailman menoa
      177
      1220
    4. Kristillinen Kaste on syntisten kaste, ei itsensä uskoviksi julistaneiden kaste

      Raamatun mukaan vain syntisyyden vuoksi kastetut saavat kasteen hyödyn, syntien anteeksisaamisen ja Pyhän Hengen lahjan
      Kaste
      240
      1030
    5. Kaipaatko nainen

      Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd
      Ikävä
      103
      971
    6. Venäjä teki mahtavan iskun Kiovaan?

      Miksi Ukraina ei kykene tekemään Moskovaan yhtä mahtavia iskuja.
      Maailman menoa
      310
      932
    7. Onko kaivattusi ulkonäkö

      tarpeeksi miellyttävä? 🥕
      Ikävä
      43
      849
    8. Milloin ymmärsit

      Milloin tunnistit, että sinulle kirjoitetaan ja kuka kirjoittaa? Tarkka päivämäärä ja kellonaika 😉 Önnönnöö, jos ei os
      Ikävä
      78
      835
    9. Nojatuoli !

      Uutta kehiin, kun edellinen pikavauhtia täyttyi, pitäisikö kiittää näitä asian jouduttaneita? Pilvet leijaa, sadetta en
      80 plus
      124
      825
    10. Mökille pariksi viikoksi hänen kanssaan

      Ei teknologialaitteita. Niin ❤️
      Ikävä
      95
      817
    Aihe