Onko se ominaisuuksiltaan ja käytöltään kaukanakin aidosta Photoshopista?
Minä myönnän sen, että hommasin virtuaali Windowsiin keygeneraattorin ja laitoin Photoshop CS3:sen mac-koneeseeni toimimaan. Nyt kummiskin hommasin uuden macin ja ajattelin, että yritän välttää piraatti tuotteiden käyttöä ja asensin tähän Gimpin.
Mutta tämä Gimp saa minut raivon partaalle! En löydä tästä edes crop -toimintoa, jolla rajata joku alue kuvasta helposti, muista toiminnoista puhumattakaan. Jotenkin tämä Gimp on niin "ihmeellinen" käyttää?
Ja se on kumma, että miten sitä tottuu johonkin. Gimpissä heti ärsyttää se kun Photoshopissa olen tottunut siihen, että jos työpöytää klikkaa, niin Photoshop häviää kätevästi pois näkyvistä. Gimp on ja pysyy päällä.
Photoshop on kummiskin minun satunnaiseen kotikäyttöön liian kallis ja olen harkinnut tuota Elements versiota, koska se ei ole liian kallis. Mutta tekeekö sillä mitään? Onko se liian rajoittunut? En minä nyt photoshopillakaan mitään ihmeellisiä tee, ei sen puoleen, siihen on vaan niin tottunut.
Minkälainen on Photoshop Elements?
2
940
Vastaukset
- mika2
.... sehän on aito photoshop, mutta joo on se aika kaukana siitä täysversiosta. Sun pitää selvittää mitä ominaisuuksia kuvankäsittelyssä tarvitset ja mitä työkaluja käytät ja niistäkin vielä se mitä ilman et voi elää. Ohjelman uudelleen opettelua et oikein voi välttää, mutta jos hanskaat kuvankäsittelyn perusjutut niin saman logiikan mukaan kaikki softat toimii.
Se Gimp on kyllä erinomainen softa, mutta macissa sitää käytetään siinä X11 ikunassa mikä on vähän ärsyttävä piirre siinä. Jos haluat monipuolisen ja hyvän softan niin alle satasella saat Photolinen, joka on hyvin lähellä photoshopin täysversiota työkalujensa puolesta (itse asiassa niin lähellä etten edes tiedä mitä sellaista photarissa olisi mikä photolinesta puuttuisi). Lisäksi se on photariin verrattuna hillittömän nopea ja kevyt ja tukee macissakin kuuskytnejä bittisiä prosesseja mitä ei edes photari vielä tue. No siinäkin pitää kuitekin vähän pläräillä valikoita että ne tutut työkalut löytyy ja ohjelman logiikka avautuu.
Jos et tarvitse niin monipuolista softaa niin ilmaiseksi saat seashoren, joka pohjaa gimpiin (ei vain ole niin monipuolinen) ja toimii osx:n käyttöliittymässä ilman erillisiä ikkunamanagereita kuten muutkin osx softat. Pienellä rahalla saat Pixelmator softan joka on ehkä paras macille tehty kuvankäsittelysofta, mutta valitettavasti ei kovin monipuolinen ei edes ihan gimpin veroinen vaikka pohjaakin gimpin koodiin.
Photoshop elements on vuosien varrella kyllä kehittynyt moipuolisemmaksi, mutta kun se on kotoisin samasta kuvankäsittelyn neuvostoliitosta kuin photoshop cs:kin niin se on aika järkälemäinen softa vain ilman niitä runsaita ominaisuuksia jotka täysphotarista löytyy. - 1stMacFinn
Jos et tarvii CMYK värejä, Elements riittää hyvin. Se on merkittävin ero.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Klaukkalan onnettomuus 4.4
Klaukkalassa oli tänään se kolmen nuoren naisen onnettomuus, onko kellään mitään tietoa mitä kävi tai ketä onnettomuudes1024457Yleltä tyrmäävä uutinen
Ylen uutisen mukaan Raamattu on keksitty n. 2600. Putoaako kristinuskolta pohja kokonaan alta pois? https://yle.fi/a/743821178- 1861052
Pakko kertoa mies
Äitini tietää, että olen ihastunut sinuun. 😳 halusin että hän näkisi sinun kuvan ja pyysin googlaamaan sinua. Kommentti1091032Sinä vain tulit elämääni
Ja joku tarkoitus sillä on ollut. Näyttämään mitä olen ja kuinka arvokas voisin olla. Se muutti ja käänsi elämäni suunna83903Millaisia ajatuksia on kaivatusta ja tilanteestanne tänään?
Kerro omista mietteistäsi tai lähetä terveisiä. Ehkä hän lukee ja lähettää sinulle takaisin omia mietteitään.47901- 64891
Riitta-Liisa ja Toni Roponen: Ero! Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa.
Riitta-Liisa ja Toni Roponen eroavat. Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa. – Talvi on ollut elämäni synk10847- 64846
Onko se niin
Että meillä molemmilla on niin isot egot ettei voi alentua myöntämään kuin tykkää toisesta64816