Moi!
Onko kellään kokemuksia delhistä ja kathmandusta monsuunikaudella? suunnittelemme reissua heinäkuuksi..( lähtö 10.7, paluu kuun lopussa).. onkohan reissu täysin turhaa hotellissa hengailua?
Kiitoksia vastaajille!
Onko kellään kokemuksia delhistä ja kathmandusta monsuunikaudella? suunnittelemme reissua heinäkuuksi..( lähtö 10.7, paluu kuun lopussa).. onkohan reissu täysin turhaa hotellissa hengailua?
Kiitoksia vastaajille!
Vastaukset 1
Vanhimmat
alkaminenhan saattaa vaihdella vuosittain aika tavalla.
Me ollaan eri pituisia ajanjaksoja Delhissä joka kesä, ja esim. viime kesänä monsuunikausi alkoi siellä kunnolla vasta elokuun alussa. Toisaalta taas kesällä 2004 sateet alkoivat jo kesäkuun puolessa välissä. Oli miten oli, niin sade ei ole yhtä jaksoista, joten ei sen puoleen kannata jättää matkaa tekemättä.
Nyt ollaan lähdössä reissuun kesäkuun puolivälissä. Alustava suunnitelma on olla ekaksi muutama päivä Delhissä hoitamassa asioita, lentää pariksi viikoksi Kashmiriin, sen jälkeen pariksi viikoksi Nepaliin (jossa en ole aikaisemmin käynnyt) ja sitten vielä kierrellä pari viikkoa Intiassa.
Nepalilaisten tuttavien kertoman perusteella sateet alkavat kesäkuussa ja jatkuvat läpi kesän, joten eiköhän siellä kastuta. Hyvänä puolena he pitivät sitä, että Kathmandussa ei ole silloin niin paljon turisteja. Yks' lysti, me olemme menossa sinne työasioissa, joten ihan sama sataako vai paistaako.
Ja niin kuin tällä palstalla on monesti todettu, niin monsuunia pääsee pakoon vuorille. Sinne ei varsinainen monsuuni yllä, ja sitä paitsi Intian kesä on vuorilla parhaimmillaan kesäkuun puolesta välistä aina elokuun loppuun asti.