Miksi Mac eikä PC ?

peruskayttöön

Mac on varmasti joissakin toiminnoissa ja käyttötarkoituksissa edellä pc-laitteita.

Suurin osa ihmisistä kuitenkin käyttää tietokonettaan vain nettisurffailuun, sähköpostiin, valokuvien tallentamiseen ja niiden peruskäsittelyyn sekä musiikin lataamiseen ja tallentamiseen.

Missä näissä perustarpeissa Mac muka on todella pc:tä parempi ja sen kaksinkertaisen lisähinnan arvoinen ?

4

1026

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mac..

      "suurin osa ihmisistä kuitenkin käyttää tietokonettaan vain nettisurffailuun, sähköpostiin, valokuvien tallentamiseen ja niiden peruskäsittelyyn sekä musiikin lataamiseen ja tallentamiseen."

      Eli juuri nämä asiathan voi tehdä macillä kuin millä tahansa PC koneella. Mutta tietokoneisiin pätee myös paljon muutkin asiat, kuten tietoturva, tätä kautti Windows koneiden hidastuminen jne.. Macillä voit tehdä nämä asiat paljon helpommin ja mukavammin. Macillä ei tarvi pelätä viruksia yms.

      Pitää myös muistaa se, että Mac ei ole Windows. Eli sillä ei niinkään pelata viimeisimpiä hittipelejä jne. Mutta jos nämä eivät haittaa, kyllä Mac on hyvä ja varma vaihtoehto tavalliselle PC koneelle.

      • mac..

        Pitää myös huomioida, että Apple ei valmista halpakoneita, mitä suuri osa markettien PC koneista edustaa. Tämä tietokoneiden hinta ei näy heti päällepäin, vasta pienen käytön jälkeen huomaat ne pienet ja hienot erot, mistä Apple Mac koneiden hinta tulee. Konetta ei tarvitse koskaan edes sammuttaa, sen saa suoraan nukkumis tilaan sekunnissa ja kone herää myös sekunnissa. Tätä ominaisuutta en ole nähnyt vielä missään PC koneessa ja paljon muuta.. paljon muuta.. :)


    • >Missä näissä perustarpeissa Mac muka on todella pc:tä parempi ja sen kaksinkertaisen lisähinnan arvoinen ?

      Ei missään, sillä Maceissa ei todellakaan ole kaksinkertaista lisähintaa vastaavaan PC:hen verrattuna. Macissa on myös ominaisuuksia joita et samanhintaisestakaan PC:stä löydä ikinä, kuten särkymätön virtaliitin (ja niitä särkyviä särkyy _paljon_). Lisäksi Macin jälleenmyyntiarvo on ylivoimaisesti parempi kuin lähes kaikilla muilla merkeillä.

    • hoituu millä tahansa

      Eihän peruskäyttöön nykyään tarvita tietokonetta ollenkaan. Asiat hoituu yhtä helposti kännykällä, iPod touchilla, pelikonsolilla tai jollain muulla töllöön viritettävällä nettipurkilla.
      Mutta kyllä tietokonetta oikeasti tarvitsevalle Mac tarjoaa aika paljon pikkurahalla.
      Itse en ehkä kuitenkaan ole paras henkilö arvioimaan asiaa kovin objektiivisesti, koska useimmat tuottavassa toiminnassani tarvisemani softat on saatavilla ainoastaan Maceille.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Rakastatko?

      Ala kertomaan se ja heti
      Ikävä
      82
      3333
    2. Mikä haluat olla kaivatullesi?

      1. Kaveri 2. Ystävä 3. Panokaveri 4.puoliso 5 jokin muu
      Ikävä
      95
      3003
    3. Kosiako meinasit?

      Voi sua rakas ❤️
      Ikävä
      53
      2262
    4. Mietin että

      Onko tästä enää paluuta entiseen? Ainut asia joka päiviini toi taannoin iloa, oli meidän yhteinen hassuttelu ja huumorin
      Ikävä
      20
      1695
    5. Sytyttikö hallin lapsi vai joku mielipuoli

      Onko tietoa? Toivon jälkimmäistä
      Vimpeli
      20
      1694
    6. Nyt rupeaa löytymään talonmiestä ja muuta sankaria hallipaloon

      Kyllä on naurettavia juttuja tuossa paikallislehdessä, että saa tosiaan nauraa niille..
      Vimpeli
      11
      1630
    7. Olisitpa rakkaimpani

      Kaipaan sinua. Ikävä sinun läsnäoloa ja kaikkea sinussa. Päivistä, jolloin nähdään tulee onnellisia päiviä. Sinun seuras
      Tunteet
      6
      1498
    8. Tajusin vaan...

      Että olen pelkkä kroonistunut mielisairas. Olen sairauspäissäni luullut itsestäni liikaa. Luulin, että olen vain korkein
      Ikävä
      22
      1458
    9. Aaamu on täällä taas!

      Hyvää ja rauhallista työpäivää rakkauteni. Kunpa vaan hymyilisit enemmän. Toivon, että joku kaunis päivä kanssani et vaa
      Ikävä
      13
      1391
    10. Noin ulkonäkö-jutut ei multa

      Nainen, koskaan en ole kirjoittanut siitä mitään ilkeää. Ei kuulu tapoihin
      Ikävä
      38
      1374
    Aihe