Tämän hetken trendi on yksityistää kunnan palveluja kovalla kiireellä,kustannus säästöihin vedoten.
Esimerkiksi vanhusten palvelut ovat yksi parhaista rahan lypsyautomaateista,vanhusten kustannuksella huononnetaan heidän hoitotasoaan.Pelkästään voittojen maksimoimiseksi,ei kai muuten yksityiset hoivakodit olisi innokkaasti hamuamassa vanhuksin hoitosopimuksia kunnilta!
Kunnan isät ovat mukana tässä bisneksessä,osakkaana perheen jäsenensä tai bulvaaninsa kautta!!
Nämä innokkaimmat yksityistäjät ovat käytännössä suurin hyötyjä,tästä vanhusten hoivapalvelujen myynnistä.
Esim. Tampereella jaetaan vanhuksille eineslaatikoissa kylmää ruokaa,kun ennen saivat lämpimän ruuan pöytäänsä!
ps.Eikä nämä meidän vanhuksemme ole kantaneet raskaimman taakan suomen nostamisessa Eu kelpoiseksi länsimaaksi.
Tämäkö on palkka heidän uhrauksistaan suomen eteen,hävetkää
päättäjät!
Valvokaa edustajianne
1
191
Vastaukset
- jonkun kustannuksella
Kuntien sisällä on palveluita joita herrat haluavat järjestellä "yrittäjä"kavereilleen,alihintaan saavat bisneksen itselleen(tietysti kaverin tuella).Vuosi mennään suunnilleen vanhalla tasolla,sitten alkaa kustannusten karsinta ja taksojen nosto.Täytyyhän sitä ajatella veronmaksajaa(häh hää),ja tulouttaa itselle mukava tili.
Esimerkiksi vanhusten huollossa,henkilökunta minimoidaan palkataan huonoilla sopimuksilla henkilökuntaa(mitkähän lie valinta kriteerit!).Vanhusten hoiva(vai miksi sitä pitäisi kutsua)on minimaalista ulkoilutus,pesut,vaipanvaihdot.Mitenkähän on lääkityksen laita annetaanko vain unilääkkeitä ja unohdetaan muut välttämättömät lääkkeet(nehän maksavat).Saati että vanhuksille järjestettäisiin henkisesti piristävää ohjelmaa!
Vanhuksia on helppo laiminlyödä kun edes lähiomaiset eivät käy katsomassa,ainoastaan silloin tulee kiire kun vanhus kuolee ettei vaan jää ilman!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
20v on otettu kiinni
Tulipalo oli sytytetty joten murhasiko ex omat lapsensa ja heidän Äidin. Tuskin sitä kukaan ohikulkijakaan sytytti.1469587Somali ei kätellyt Stubbia Linnan juhlissa
Miksei somali osaa noudattaa hyviä käytöstapoja. https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/563a3dea-fa3f-41f3-b64f-406d26735404Kuka on menehtynyt?
https://yle.fi/a/74-20198293 Kuulemani mukaan ryyppyporukka ollut hapualla ja kuolemanenkeli (F.G) eli mies jonka seuras273799- 492634
IL - Auerin lapsia oli houkuteltu rahalla Annelin puolelle?
16:12 Outoja väitteitä Sijaisäidin mukaan Auerin lapsia koetettiin houkutella nettipalstoilla muuttamaan kertomuksiaan632319- 712033
Savonlinan perhesurma, epäilty mies romani, äiti kantaväestöä
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011676508.html Savonlinnan seudun romaniyhdistyksestä kerrottiin lauantaina IS:lle, e1441981Savonlinnan murhapolttaja romani
Ainakin IS kertoo. Arvasin heti ettei ole normi valkolainen suomalainen.2311760Nainen, ota nyt rauhallisesti
Älä ota kaiken maailman murheita päällesi. Sulla on tapana ottaa elämä liian vakavasti. Ei aina, mutta joskus menee vähä1401481- 391280