Lapsen ruoka Lissabonissa

Papea

Hei,

Tietäisikö joku löytyykö Lissabonin marketeista vastaavia äidinmaidonvastikkeita kuin Tutteli tai Nestlen NAN?
Ei viitsisi turhaan raahata mukaan.

Purkkiruokaa varmaan löytyy, mutta jää nähtäväksi maistuuko pikkukundille, kun ei Suomessakaan purkkikama oikein uppoa. Puurot (jauhe) otetaan varmaan mukaan. Ne ei paljoa paina.

4

761

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Portugalissa myydään yleisesti kansainvälisen suuryrityksen NAN-tuotteita. Toinen tavallinen lastenruokatuotemerkki on Blédina. Saatavana on myös Nutriben-merkkisiä tuotteita, ilmeisesti lähinnä apteekeista. Portugalissa imettäminen on ehkä vähäisempää kuin Suomessa ja tällä hetkellä äitejä kannustetaan imettämään.

      Tässä erään äidin kokemus purkkiruoista lomalta Azoreilla:

      "Paikalliset vauvanruuat olivat meidän pienokaisemme mieleen! Perunaa oli kaikissa, mitä näin, pienehkössä marketissa keskustassa. Sekä lisättyä suolaa oli 6kk ruuissa. Meillä oli mukana kotimaista ruokaa, mutta eipä piltit maistuneet, kun oli vaihtarina paikallista! Ostin satsin kotituomisiksikin. Myös hedelmäsoseet oli maukkaampia kuin kotimaassa, niissä ei ollut lisättyä sokeria."

      • Papea

        Hieno juttu! Ei oteta mukaan kuin pari purkkia Tuttelia ensi hätään.

        Mielenkiintoista nähdä mitä poika portugalilaisista purkkiruuista tykkää. En kyllä yhtään hämästyisi, jos maistuu paremmin kuin mauttomat suomalaiset. Jos ei maistu, niin sitten saa syödä aikuisten ruokia. Sardinhas, gambas ja robalo on ainakin itsellä jo mielessä.


    • Papea

      Vastaan itse itselleni reissun jälkeen.

      Äidinmaidonvastikejauhetta löytyi apteekeista hyvin. Purkkiruoan kanssa olikin sitten hankalampaa. Valikoimat niin apteekeissa kuin Restauradoresin vieressä olevassa Pingo Docessa olivat hyvin suppeat verrattuna Suomen tarjontaan. Kauppakeskus Colombon Continente hypermarketissa oli aika kattava valikoima.

      • Manitsemasi Pingo Doce on suhteellisen pieni. Näin ollen sen lastenruokavalikoimakaan ei voi olla kovin suuri. Apteekeiden tuotevalikoimassa lastenruoan osuus on luonnollisesti vähäinen, koska päätehtävä on kuitenkin lääkkeiden myynti. Apteekin tilat eivät riitä pitämään hyllyllä jokaista lastenruokamerkkiä. Isot supermarketit sijaitsevat vanhan ydinkeskustan ulkopuolella. Oletan, että El Corte Inglêsissä (Metro Sebastião, pari pysäkkiä Marquês de Pombalista ylöspäin) on kattava lastenruokavalikoima.

        Vakuutan, että kenenkään matkailijan ei tarvitse olla huolissaan, etteikö Portugalista lapsille purkkiruokaa löytyisi riittävästi loman ajaksi.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.

      https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.
      Maailman menoa
      84
      5067
    2. Persuja ei aluevaltuustoissa näy

      Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.
      Maailman menoa
      17
      3416
    3. Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni

      Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j
      Maailman menoa
      24
      2720
    4. Kerro kaivattusi nimi tai nimikirjaimet

      🌠 Tähdenlento! Kirjoittamalla kaivattusi nimen tai nimikirjaimet tähän, saattaa toiveesi toteutua.
      Ikävä
      58
      1780
    5. Miksi pitäisit enemmän

      Minusta kuin siitä toisesta?
      Ikävä
      47
      1576
    6. Mitä meidän välillä

      Tulee tapahtumaan vai tuleeko mitään?
      Ikävä
      94
      1352
    7. Tämmönen höpsö

      Höpönassu mä olen. En mikään erikoinen…hölötän välillä ihan levottomia. Tykkäisit varmasti jos olisin siellä sun vieress
      Suhteet
      44
      1346
    8. Alkuvuodesta poistuu työttömyyskorvaus kaikilta joilla on säästössä rahaa

      Tippuu korvaukselta iso määrä työttömiä.
      Maailman menoa
      239
      1275
    9. Hiljaisuus

      Tarkoittaa välinpitämättömyyttä, henkistä väkivaltaa ja kiusaamista. Olet valinnut hiljaisuuden.
      Ikävä
      73
      1048
    10. IS Viikonloppu 29.-30.11.2025

      Antti Skytältä 3-tasoinen ristikko. Pääkuvassa on harhauttava elementti, mikä saattaa hidastaa myös muiden kuin minun ra
      Sanaristikot
      54
      932
    Aihe