Insinööri ostoksilla

Myyntimies Mynttinen

New Yorkin suurin tavaratalo - josta siis löytyy kaikkea - haki yleismyyjiä. Hakijajonossa oli ujonoloinen maalaispoika. Työnottaja oli jo kyllästynyt iltapäivään mennessä kaikenlaisiin itsensäkehujiin, ja tämä vaatimaton kaveri tuntui oikeastaan miellyttävältä.
- Oletkos ennen myynyt mitään?
- No kyllähän mie siellä maalla jottain ...
- No selvä, katsotaan viikon koeajalla.

Ensimmäisen työpäivänä pomo tuli vähän ennen sulkemista tarkastuskierrokselle:
- Montakos kaupaa teit?
- Yhen, semmosen insinöörin kanssa
- Voi helvetti, meillä myyjät tekevät vähintään 20-30 kauppaa päivässä. Montako senttiä siitä kaupasta herui?
- 200 000 taalaa
- Mitäh!!?? Mitä sinä myit?

- No ensin mie myin semmosen ongenkoukun, sit vähä suuremman, ja sit Rapalan uistinsarjan ja sit semmosen ankkurikoukun. Sit siimaa, ensin ohutta, sit muutaman vahvempaa ja lopuks barracuda-kestävää. Vavat ja kelat tietysti, eehä sitä muuten kunnolla ongita.

- Sit huomattiin yhessä, että venekin kalastuksessa tarvittaisiin. Mie vein sen veneosastolle, ja se halus semmosen Marine-9000 venneen kaikilla herkuilla. Sit se huomas, ettei sen vanha autonrämä jaksa tuommosta rotiskoo kiskoo. Mie vein sen auto-osastolle ja tehtiin kaupat Jeepistä trailerilla. Tais koko kauppa olla 199898 taalaa, senttejä en nyt ihan tarkalleen muista.

- VOI JUMANKEKKA!! Mies tulee ostamaan ongenkoukkua ja sinä myyt tuon kaiken!!!
- No ei ei, en se ihan niinkään menny. Se insinööri tuli ostaan muijalleen tampooneja. Mie sanoin, että tais siulla mennä viikonloppu vähän vähä pilolile. Mitähän, jos kävisit vaikka kalastamassa, se kun rentouttaa ...

4

2715

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • yksi nainen

      Voi voi miehet ja insinöörit. =D

      • Mynttinen

        Kiitos kommentista! Oli muuten hiton vaikea kääntää ameriikan kielestä, jos jotain vivahteita aikoo saada esiin. Korvasin alkuperäisen jutun keskilännen junttimurretta vähän itäsuomalaiseen vivahtavalla. Minusta juttu oli kääntämisen arvoinen. [email protected], jos haluat jutella enemmän.


      • ostamatta paras
        Mynttinen kirjoitti:

        Kiitos kommentista! Oli muuten hiton vaikea kääntää ameriikan kielestä, jos jotain vivahteita aikoo saada esiin. Korvasin alkuperäisen jutun keskilännen junttimurretta vähän itäsuomalaiseen vivahtavalla. Minusta juttu oli kääntämisen arvoinen. [email protected], jos haluat jutella enemmän.

        Meinaatkos tuota kommentti Naista samalla periaatteella. Kun tuli moikkaamaan palstalle, niin kohta teillä on kymmenen lastenlasta jaloissa pyörimässä.


    • venäläinen mä

      Tämän vitsin olen kuullut Venäjällä n.10 vuotta sitten. Sanasta sanaan käännetty suomen kielelle. Hyvä niin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olen tumma ja tulinen

      Ja vielä suora - en ollut sinua varten. n to m
      Ikävä
      160
      871
    2. Mitä kysyisit

      Mihin haluaisit vastauksen häneltä eli mitä kysyisit?
      Ikävä
      81
      726
    3. Tunnustuksia

      Haluatko tunnustaa jotain, mitä on sydämelläsi?
      Ikävä
      56
      718
    4. Sä et vaan töllö tajua että rakastuin

      Mikä stana siinä on niin vaikea ymmärtää?! Täh
      Ikävä
      46
      613
    5. Mitä luulet

      Mitä luulet kaivattusi ajattelevan sonusta? Onko jotain mitä haluaisit oikaista hänelle?
      Ikävä
      41
      601
    6. Kerro jokin

      👻 tarina
      Ikävä
      60
      562
    7. Vielä hyvinvointitalosta

      Suurin osa pyhäjärvisistä on sivistynyttä fiksua porukkaa ja on täysin hankkeen kannalla. Nyt vain pieni äänekäs joukko
      Pyhäjärvi
      71
      536
    8. Luule ja ajattele minusta

      mitä tykkäät nainen, olet ajat sitten antanut itsestäsi ihan omanlaisen kuvan.. 😅
      Ikävä
      44
      527
    9. Suhde sinuun on ollut yhtä draamaa

      ilman draamaa ja suhdetta. 😅 Oikeasti ei naurata. Nainen, olet pitänyt minut pihdeissäsi. Tunne on välillä vahva ja su
      Ikävä
      35
      515
    10. 26
      511
    Aihe