Insinööri ostoksilla

Myyntimies Mynttinen

New Yorkin suurin tavaratalo - josta siis löytyy kaikkea - haki yleismyyjiä. Hakijajonossa oli ujonoloinen maalaispoika. Työnottaja oli jo kyllästynyt iltapäivään mennessä kaikenlaisiin itsensäkehujiin, ja tämä vaatimaton kaveri tuntui oikeastaan miellyttävältä.
- Oletkos ennen myynyt mitään?
- No kyllähän mie siellä maalla jottain ...
- No selvä, katsotaan viikon koeajalla.

Ensimmäisen työpäivänä pomo tuli vähän ennen sulkemista tarkastuskierrokselle:
- Montakos kaupaa teit?
- Yhen, semmosen insinöörin kanssa
- Voi helvetti, meillä myyjät tekevät vähintään 20-30 kauppaa päivässä. Montako senttiä siitä kaupasta herui?
- 200 000 taalaa
- Mitäh!!?? Mitä sinä myit?

- No ensin mie myin semmosen ongenkoukun, sit vähä suuremman, ja sit Rapalan uistinsarjan ja sit semmosen ankkurikoukun. Sit siimaa, ensin ohutta, sit muutaman vahvempaa ja lopuks barracuda-kestävää. Vavat ja kelat tietysti, eehä sitä muuten kunnolla ongita.

- Sit huomattiin yhessä, että venekin kalastuksessa tarvittaisiin. Mie vein sen veneosastolle, ja se halus semmosen Marine-9000 venneen kaikilla herkuilla. Sit se huomas, ettei sen vanha autonrämä jaksa tuommosta rotiskoo kiskoo. Mie vein sen auto-osastolle ja tehtiin kaupat Jeepistä trailerilla. Tais koko kauppa olla 199898 taalaa, senttejä en nyt ihan tarkalleen muista.

- VOI JUMANKEKKA!! Mies tulee ostamaan ongenkoukkua ja sinä myyt tuon kaiken!!!
- No ei ei, en se ihan niinkään menny. Se insinööri tuli ostaan muijalleen tampooneja. Mie sanoin, että tais siulla mennä viikonloppu vähän vähä pilolile. Mitähän, jos kävisit vaikka kalastamassa, se kun rentouttaa ...

4

2677

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • yksi nainen

      Voi voi miehet ja insinöörit. =D

      • Mynttinen

        Kiitos kommentista! Oli muuten hiton vaikea kääntää ameriikan kielestä, jos jotain vivahteita aikoo saada esiin. Korvasin alkuperäisen jutun keskilännen junttimurretta vähän itäsuomalaiseen vivahtavalla. Minusta juttu oli kääntämisen arvoinen. [email protected], jos haluat jutella enemmän.


      • ostamatta paras
        Mynttinen kirjoitti:

        Kiitos kommentista! Oli muuten hiton vaikea kääntää ameriikan kielestä, jos jotain vivahteita aikoo saada esiin. Korvasin alkuperäisen jutun keskilännen junttimurretta vähän itäsuomalaiseen vivahtavalla. Minusta juttu oli kääntämisen arvoinen. [email protected], jos haluat jutella enemmän.

        Meinaatkos tuota kommentti Naista samalla periaatteella. Kun tuli moikkaamaan palstalle, niin kohta teillä on kymmenen lastenlasta jaloissa pyörimässä.


    • venäläinen mä

      Tämän vitsin olen kuullut Venäjällä n.10 vuotta sitten. Sanasta sanaan käännetty suomen kielelle. Hyvä niin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi persuilla ei ole firmoja?

      Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
      Maailman menoa
      83
      7101
    2. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

      Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
      Maailman menoa
      26
      7063
    3. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      109
      6168
    4. Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä

      Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?
      Maailman menoa
      45
      5414
    5. Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?

      Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik
      Maailman menoa
      84
      5238
    6. Demarikultin uhri kertoo

      Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
      Maailman menoa
      63
      5205
    7. Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?

      Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus
      Maailman menoa
      40
      5108
    8. Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi

      Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset
      Maailman menoa
      27
      4595
    9. Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä

      "Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv
      Maailman menoa
      16
      3467
    10. Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto

      vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html
      Maailman menoa
      300
      3390
    Aihe