rottistyttö

<3<3<3<3<3

Meille on tulossa rottistyttö ja toivoisin nyt teiltä rottistyttöjen omistajilta kertomuksia, kokemuksia arkipäivistä. Mitä kannattaa missäkin tilanteessa tehdä, ruokintaohjeita (nappulakoiraa tästä ei tule) ja miten ja missä vaiheessa olette koulutusta aloitelleet.

6

454

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • niin taas

      ...hankkii koiraksi rotikan, vaikka ei tiedä sen kasvatuksesta, ruokonnasta ja mikä keskeistä - koulutuksesta -. Kyllä nyt olen huolissani rotikan ja tytön tulevaisuudesta, sillä rottweiler ei ole ns. aloittelijan koira, vaan täynnä temperamenttia ja energiaa.

      • ja lämmin leipä

        Kiinnostaa vaan kuulla mitä te olette tehneet ja ruokkineet. Kokemusta koirista löytyy ja kotona tällä hetkellä yksi spk ja amstaffi. Uroksia kumpikin ja haluaisin kuulla nimenomaan kokemuksia narttujen omistajilta enkä tuollaisia keskenkasvuisten kommentteja!!!


      • ainakin...
        ja lämmin leipä kirjoitti:

        Kiinnostaa vaan kuulla mitä te olette tehneet ja ruokkineet. Kokemusta koirista löytyy ja kotona tällä hetkellä yksi spk ja amstaffi. Uroksia kumpikin ja haluaisin kuulla nimenomaan kokemuksia narttujen omistajilta enkä tuollaisia keskenkasvuisten kommentteja!!!

        Narttu koiran omistaminen ei niin paljoo ees poikkea uroskoiran omistamisesta.Siinä on vaan se ero et nartulla tulee juoksut.Ite alettiin kouluttamaan heti ku koira tuli kotiin.Ensin opetettiin nimi ja sen jälkeen istu&maahan.Me ruokimme pentua nutrolla.(ostettiin mustista&mirristä.)makso jotakin 50e.Kannattaa ostella vetoleluja jotta tulee kaikille kivalla tavalla arvojärjestys selväksi jotta ei tarvitse koiraa maahan iskeä alistamisen merkiksi.


    • ruokkisit

      ..kasvattajasi ohjeiden mukaan. Nappula on yleensä kasvavalle pennulle parasta, raakaruokinnalla voi saada aikaiseksi isoja, peruuttamattomia virheitä, jos ei tiedä mitä tekee.

      Toivottavasti otat pennun asiansa osaavalta kasvattajalta rekisteröitynä.

      • aina tätä....

        kyllä kuule ihan niillä nappuloillakin saadaan luusto pilattua. Itse kasvatan doggini raakaruokinnalla pennusta pitäen eikä ongelmia ole.


      • ei
        aina tätä.... kirjoitti:

        kyllä kuule ihan niillä nappuloillakin saadaan luusto pilattua. Itse kasvatan doggini raakaruokinnalla pennusta pitäen eikä ongelmia ole.

        koiralle saa antaa raakaruokaa vaan semmosia pienen pieniä nappuloita.
        niitä sen on kiva mutustella.
        hih.............


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka se jytkytti BKT:stä nyt 0,3 prosenttia pois

      Ja vain kolmessa kuukaudessa! Vuositasollahan tuo tarkoittaa reilun prosentin pudotusta. Pärjäisi varmaan lasketteluss
      Maailman menoa
      25
      9861
    2. SDP haluaa LISÄÄ veroja bensa-autoille!

      Sdp:n vaihtoehtobudjetti esittää polttomoottoriautoille lisää veroja Sdp esittää tuoreessa vaihtoehtobudjetissaan verot
      Maailman menoa
      76
      7294
    3. Mies, näen sinua hetken

      ja olet mielessä ikuisuuden. Toisia näen ikuisuuden ja he eivät jää mieleen hetkeksikään. Muistan jokaisen kohtaamisen
      Ikävä
      28
      4751
    4. Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus

      Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki
      Maailman menoa
      232
      3844
    5. Antti Lindtman kiitti valtiovarainministeri Purraa

      Ministeri Purra kertoi ottavasa vastuun EU:n alijäämämenettelyyn joutumisesta. Hän myös sanoi tietävänsä, että Lindtman
      Perussuomalaiset
      33
      3113
    6. Suomalaisten enemmistö on (ateisteja / fiksuja / sosialisteja)

      Tai jokin noiden yhdistelmä, koska S-ryhmän markkinaosuus päivittäistavarakaupasta on yli 50 prosenttia.
      Maailman menoa
      13
      2806
    7. Riikka Purra on ihana, jämpti

      Hän yrittää saada Suomen taas kuntoon. Sanoo asiat suoraan, eikä piiloudu kapulakielen taakse. Riikan kaltaisia päättä
      Maailman menoa
      109
      2753
    8. Brittiläinen vasemmistolehti: Sanna Marin oli vihdoin rehellinen

      Nyt tulee pahasti lunta tupaan Seiskan tähtitytölle. Ex-pääministerin kirjaa arvostellaan latteuksista ja itsekehusta.
      Maailman menoa
      18
      2608
    9. "Purra löylytti oppositiota", sanoi naistoimittaja Pöllöraadissa

      Kyllä, Purra tekee juuri sitä työtä mitä hänen tuossa asemassa pitää tehdä, hän antaa oppositiolle takaisin samalla mita
      Maailman menoa
      47
      2457
    10. Henkilökohtaisia paljastuksia Dubaista - Kohujulkkis Sofia Belorf on äitipuoli ja puoliso!

      Tiesitkö, että Sofia on äitipuoli ja rakastava puoliso? Sofia Belorf saa oman sarjan, jossa seurataan hänen Bling Bling
      Kotimaiset julkkisjuorut
      74
      2439
    Aihe