Tyttöystävä joutuu lusimaan parinviikon päästä Turun naistenvankilaan. Tuomio on 9kk. Minkälaiset mahikset on päästä tuolta avotaloon? Onko kovat jonot? Minkäläistä muuten on naisilla tuolla. Tyttöystävä on tummaihoinen tuleeko vaikiat ajat?
Turun vankila
Tyttöystävää linnaan....
5881
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Etkö sinä ja tyttöystäväsi tiennyt rikosta tehdessä, että voi sattua tapaturma ja jäädä kiinni? Kun tekee rikoksen täytyy kestää kantti myöskin lusia. Jos ei kantti kestä lusia, ei pidä tehdä rikoksia.
Mutta kun asiat ovat tuossa pisteessä, onnea elämään. Tuskin tuommosta reissua tarvii suljetussa talossa olla, mutta kuin ihan alku vaan. Enskertalainen kun istuu puolet.
Totta kai tiedetään. Sitä en tullut tänne kyselemään. Vastaa kysymykseen äläkä rupea antelemaan elämän neuvoja.
En tiennytkään, että siellä on naisten vankila. Sen kyllä tiesin, että Saramäessä on naisten paikkoja tietty määrä. Uskoisin, että tyttöystäväsi joutuu olemaan minimiajan siellä, ja sitten pääsee avotaloon haluasi tai ei.
Mitä tulee mustuuteen tai vaaleuteen, se ei ratkaise. Eniten ratkaisee oma käytös. Jos alku menee hyvin menee lopputuomiokin. Jos alussa töppää, on merkitty, ainakin miesten puolella.
Sä et paljon taida vankiloista tietää. Lain mukaan kaikilla vangeilla on oikeus suorittaa rangaistuksensa suljetussa laitoksessa. Avotaloon ei voida pakottaa.
Niinhän sitä voisi luulla. Monia muitakin oikeuksia on, mutta toteutus on eri asia.