Pihasauna

pian löylyihin

Kyllä on mukavaa ja rentouttavaa mennä pihasaunaan, kävin juuri lisäämässä puita,kohta löylyihin,siinä on tämänikäiselle mummulle lauantai-illan humaa.Joko saunoitte?

15

277

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Pihasaunasta?

      niin erinomaisen tekee,olen minäkin ollut pihalla olevassa yleisessä saunassa.

      • erinomainen sauna

        Ehkä se mukavuus tulee siitä,kun pitää vähän nähdä vaivaa sen lämmittämisen eteen,kantaa puita ja vettä,vaikka sisällä saisi saunan lämpimäksi yhdellä napin painalluksella.Ja sitten tietysti se erinomainen lämpö.


      • aivan liian

        yliarvostettua puuhaa.


      • Ulkosaunassa on (yleensä) lämpöeristeet hengittävät tai sitten esim. hirsiseinät pelkästään.

        Pihasaunoissa löyly on se mikä saa kehon lämpenemään kun taas norm. sisäaunassa esim. lauteet polttavat talkalistoa jo kuuden seitsemänkymmenen asteen vaiheilla.

        Ilman kosteudessa on myös yleensä suuri ero ja pihasaunassa kosteus erittyy hitaasti lämpenevistä rakenteista ja sisä saunassa kaikki kosteus pitää 'keinotekoisesti' sinne aikaansaada.

        Tässä pari eroavaisuutta ja onhan niitä muitakin, kuten niiden tilavuuserot ja sisäkorkeus ym.


      • emw34 kirjoitti:

        Ulkosaunassa on (yleensä) lämpöeristeet hengittävät tai sitten esim. hirsiseinät pelkästään.

        Pihasaunoissa löyly on se mikä saa kehon lämpenemään kun taas norm. sisäaunassa esim. lauteet polttavat talkalistoa jo kuuden seitsemänkymmenen asteen vaiheilla.

        Ilman kosteudessa on myös yleensä suuri ero ja pihasaunassa kosteus erittyy hitaasti lämpenevistä rakenteista ja sisä saunassa kaikki kosteus pitää 'keinotekoisesti' sinne aikaansaada.

        Tässä pari eroavaisuutta ja onhan niitä muitakin, kuten niiden tilavuuserot ja sisäkorkeus ym.

        on myös yksi tärkeä asia, joka useinkin siellä pihasaunassa toimii paremmin. En tiedä, rakennetaanko jo nykyisin asuntosaunat oikeaoppisesti mutta aiemmin niissä ei ilmanvaihto pelannut niinkuin pitäisi ja huono sauna pantiin usein sähkösaunan syyksi. No, ei se perussähkökiuas saunaan sovikkaan mutta kiukaaseen ja ilmanvaihtoon panostamalla sisäsähkösauna voi olla ihan hyvä sauna.


    • muistot''

      on minullakin ensimmäisen kotimme piharakennuksessa olleesta saunasta.
      Puilla lämmitettiin kiuas ja vesipata.

      Joskus iltamyöhäisellä kotiin käpsytellessä, kuutamon kumossa, oli saunapuhdas ruumis ja sielu.

      Nyt vain napsauttaa saunan "päälle", ei tarvi sahata, hakata puita - mutta, kumminkin.

      Muistot ja haaveet ovat sopivassa määrin mukavia.

      ¤
      ¤

    • sauna*

      Ja itsenäisenä rakennuksena on paras. Sillä siellä on ilmanvaihto ihan eri luokkaa, verrattuna rakennuksen sisällä oleviin. Löylyt ovat paljon makoisammat, ja vilvoittelu on huisin helppoa ja mukavaa. d;)

      ps. harmi kun ei ole sitä saunaa ollenkaan. Ihimeellinen Suomalainen.

    • on jo ja saunakahvitkin juotu. Onhan se puulämmitteinen pihasauna ihan toista kuin sähkökiukaalla varustettu sisäsauna. Varsinkin vanhassa saunassa on ihan oma tunnelmansakkin.
      Onhan sähkösauna vaivaton mutta täytyy sanoa, etten enään sitä kaipaa. Sisäsaunassa on sekin vika, että tahtoo huoneet lämmetä liikaa. Varsinkin kesäaikaan tahtoi saunominen lämmittää makuuhuoneen ikävän lämpimäksi.

    • henri|

      ja kaljaa, niin kyllä kaikenkaikiaan sisä-säkösauna on kaikista parhain, ja käytännölisin, vähällä vaivalla löylyyn, ja suihuun.

    • non-rec

      Rantasaunassa, puilla (tietysti!) lämpiävässä. Ja uimassa käyty. Tai no, kastautumassa lie kuvaavampi sana. Vesi on jotain 15-16-asteista.

      Ei hassumpi olotila nyt, pientä iltapalaa ja nukkumaan - saattaa Jane Austen jäädä väliin. Muuten, mielestäni nämä englantilaiset maalais/pappilaidylli-kirjat oli naurettavan naiiveja jo lapsena kun niitä luin. Telkkarista olen sittemmin joskus katsellut, ja ihan sama tunne tulee vieläkin, aina. Mikähän siinä on?

    • selänpesijäksi

      tällaisen pohjoisen äijän? Pihasaunasta unelmoidaan joka päivä

      • susa51

        Kelpuuttaisin, usko tai älä, selänpesijää tarvitaan.;))
        Saunan pitäisi ehdottomasti kesällä olla puulla lämpiävä, tilava sauna.
        Järvi tai meri siinä vieressä kastautumiseen ja uimiseen mieluitenkin.
        Meillä on sähkö-sekä puulla lämpiävä, järvi vain puuttuu ihan vierestä.
        Sähkösauna on mukava talvella, ihana lämmitellä ja karkottaa pakkasta.


      • selänpesijäksi

        ja puiden pilkkojaksi,liiterillinen oksasia kuusitukkeja odottaa raavasta miestä ja kirveen terottajaa,onneks oli niin tylsä kun hutasin jo itseäni säärivarteen pari kertaa ja kerran lenkkariin.

        Nyt vähän mietityttää koko kirves...

        Sauna on hidas läpiämään mutta ai mitkä pehmeät jälkilöylyt kun ei kiirettä pidä!

        Siellä lauteilla maatessa mielikin huuhtoutuu!


    • ei oo pihasaunaa, mut rantasauna kyl, tietäpitkin sinne on noin 700m ja järven yli noin 300-400m, joten siellä tulee kylvettyä paljonkin. Se mökki on kolmekymmetä neliöinen, elikkä sauna ja pieni tupa sekä isohko terassi.

    • mies oulusta

      pihasauna,pian mökille koko kesäksi,vain selänpesijä puuttuu.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko varattu minulle?

      Mieheltä kysyn.
      Ikävä
      157
      5860
    2. Mitä ensi viikolla tapahtuu?

      Mitä toivot, että ensi viikolla tapahtuu?
      Ikävä
      114
      5525
    3. Olen miettinyt kauan

      miten reagoisin, kun näen sinut taas. Ehkä ladannut tuohon hetkeen liikaa odotuksia. Ja sitten kun lopulta olit siinä, h
      Ikävä
      46
      5197
    4. Vanhempi mies

      Jos yritän ajatella sinut pois sydämestäni, ikävä ja surullinen kaipuu tulee kaksin verroin kovempana. Olit mun unessa
      Ikävä
      32
      3165
    5. Mitä Ajattelit Kun Näit Kaivattusi

      Ensimmäistä Kertaa?
      Ikävä
      55
      2729
    6. Ostiko maailma sinut minulta?

      Kun et enää resonoi kuin ennen. Kun et enää ihmetellen katso ympärillesi ja pohdi mitä mäen takana on? Ymmärrän ja tue
      Ikävä
      25
      2581
    7. On niin paha olla

      Tarviin jotain jolla turruttaa... Kuka voi auttaa.
      Ikävä
      43
      2260
    8. Noloa että kaipasin sinua

      Toivottavasti et tunnistanut itseäsi. Ikävissään sitä on aika typerä.
      Ikävä
      23
      2040
    9. Minne sä aina välillä joudut

      Kun pitää hakemalla hakea sut sieltä ja sitten oot hetken aikaa esillä kunnes taas menet piiloon, en ymmärrä 🤔❤️ Oot ta
      Ikävä
      13
      1830
    10. On niin vaikea olla lähelläsi

      En saa ottaa kädestäsi kiinni, en saa halata. En saa silittää hiuksiasi. Enkä saa sinua koskaan omakseni. ☔ Miehelle na
      Ikävä
      15
      1761
    Aihe