Siis miten on, monessako asteessa mikrofleecen oikein saa pestä? Mietin tässä vaan että ku se on meillä ihoa vasten niin häviääkö bakteerit 40 asteessa? Apua!! auttakaa ku olen niin alussa näitten kanssa!!
Vastaukset 3
- merkkinen?
Mä oon ainakin pessyt 60 asteessa. Puhutko nyt tietyn merkkisestä vaipasta vai jostain pelkästä kankaasta? Eikö niissä ole pesuohjetta?
Muista käyttää oikeanlaista pesuainetta eli ei mitään zeoliittitöhnää tukkimaan vaippaa... eikä saa olla yli 5% saippuaa. Ja kosteussulkukuoret menee valkaisuaineista pilalle.- kiitos!
Olen siis saanut itsetehtyjä kestovaippoja mitkä ovat uusia niin en ollut ihan varma ja puhun nyt sisävaipasta, joten kiitos paljon! Nyt siis kone pyörimään :)
- villat villapesussa
Itse olen pessyt kaikki vaipat 60asteessa, joskus Muovittomat vaipat 90asteessa (jos on ruvennu imut haisemaan kastuessaan ym.).
Villakuoret tietenkin olen pessyt 30-40asteen villapesussa.
Melkein kaikki kankaat kestää 60 asteen pesun, se mikä ei kestä, sitä kannata käyttää vaipoissa (ennen ompelua kannattaa pestä 60asteessa, jotta tietää soveltuuko se). Enimmäkseenhän ne vain kutistuvat eri tahtiin, jos pesee liian kuumassa, vaipasta tulee epämuodostunut, mutta imee silti hyvin!! Pieni kosmeettinen haitta.
Jos pesee alhasissa asteissa, joutuu käyttämään vahvempia pesuaineita, jotka saattavat ärsyttää pikkupeppua.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 139836
- 81726
- 56708
- 46603
Mitä luulet
Mitä luulet kaivattusi ajattelevan sonusta? Onko jotain mitä haluaisit oikaista hänelle?41591- 60552
Vielä hyvinvointitalosta
Suurin osa pyhäjärvisistä on sivistynyttä fiksua porukkaa ja on täysin hankkeen kannalla. Nyt vain pieni äänekäs joukko71536Luule ja ajattele minusta
mitä tykkäät nainen, olet ajat sitten antanut itsestäsi ihan omanlaisen kuvan.. 😅44527Suhde sinuun on ollut yhtä draamaa
ilman draamaa ja suhdetta. 😅 Oikeasti ei naurata. Nainen, olet pitänyt minut pihdeissäsi. Tunne on välillä vahva ja su35505- 26501