Punkki

Chihu...

Voihan nenä...Meillä 1 punkki vaikka käytössä on Frontline.(laitettu7/5)
Olen lukenut niin paljon eri tietoo.

-Miten punkin purema vaikuttaa koiraan?(oireet)
-Onko se niin vaikka olis mimmoset esto mömmöt niin ne tarttuu silti koiraan?
-Jos on esto lääke. Punkki ei ime verta mutta voi silti olla turkkissa?

Olen lukenut Bayvantic'ia-sta. Onko se sitten semmoinen että niitä ei tartu OLENKAAN?

"Ongelma" on Vaimoni. Hän inhoo kaikkia pikku ötökiä. Varsinkin hämähäkkin näköisiä. Nosti hirveen metakan.
-Nyt ne sitten tarttuu lapsiin. Nehän leikkii koirankans koko ajan. Ei sitä voi pitää mattoja eikä mitään. Sehän on vältämätöntä enen ku ne on lapsissa.Vaimoni huus.

Olen ositain samaa mieltä. En tietenkää halua punkki tartuntaa lapsileni. Mutta voihan ne saada sen punkkin ihan muualtakin.

Enkä voi millään välttää nurmikoita se on sula mahotomuus. Ja mitä koira elämää se on? Ei Nipsu oo mikää pehmo chihu jonka voi nostaa hylylle koristeeksi.
Kyllähän ne muakin hirvittää vaikka olen mies. Joka paikka kutisee ku ajatelee. Jos nytten ajatelette!! Olis pitäny ottaa kaiken huomioon. Sillon ku te ostitte pennun.
Näin ei nytte tässä tapauksessa tehty. Muuten meillä on kaikki ihan hyvin. Poitsu kasvaa ja voi muuten ihan hyvin. Äläkää nytten heitäkö kivillä.

7

2336

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • -jke-

      "Voihan nenä...Meillä 1 punkki vaikka käytössä on Frontline.(laitettu7/5)
      Olen lukenut niin paljon eri tietoo."

      Ethän ole pessyt koiraasi shamppoolla Frontline-annostelun jälkeen tai juuri ennen sitä? Aine leviää koiran turkissa olevaan luontaiseen rasvakerrokseen ja shamppoolla pesu vie tietenkin rasvan ja aineen mukanaan pois.

      "Miten punkin purema vaikuttaa koiraan?(oireet)"

      Punkin purema ei yleensä vaikuta mitenkään koiraan. Pieni osa punkeista kantaa kuitenkin borrelioosia joka voi tarttua myös koiraan.


      "Onko se niin vaikka olis mimmoset esto mömmöt niin ne tarttuu silti koiraan?"

      Kyllä se vähän niin on. Ei mikään tuote pysty tarjoamaan sataprosenttista suojaa.


      "Jos on esto lääke. Punkki ei ime verta mutta voi silti olla turkkissa?"

      Ei vaan näissä lääkkeissä on punkille jokin hermostomyrkkynä toimiva yhdiste jonka pitäisi tuhota punkit niiden tultua koiran turkkiin jo ennen kuin ehtivät kiinnittyä.

      "Olen lukenut Bayvantic'ia-sta. Onko se sitten semmoinen että niitä ei tartu OLENKAAN?"

      Bayvantic on hyvin saman tyyppinen kuin frontline. Eli tuhoaa koiran turkille tulleet punkit. Bayvanticissa vain on yhden vaikuttavan aineen sijasta kaksi vaikuttavaa ainetta. Toinen on varsinainen "myrkky" ja toinen tehostaa myrkyn vaikutusta.

      • ainetta käytä

        yhtäaikaa, se on koiralle myrkkyä. Jos vaihdat tuohon B niin vasta kun F vaikutusaika umpeutunut, pesusta huolimatta.


      • Chihu.

        Elikkäs en ole pessyt koiraa. Koira ei ainaskaan oireile tänään. Purema oli eileen 23/5 Soitan huomenna lekurille ja kyselen. Rupeen taas tutkimaan turkkia. Kiitos vastausista. Jos tulee jotain mieleen niin käyn täällä lukemassa.


    • antipunkki

      Scalibor pantaa koiralleni, apteekista ostin. Helppo käyttää, vaikutus kestää 5-6 kuukautta. Saa nähdä onko hyvä? ei ainakaan ole punkkia näkynyt.

      • desinfioida kohtaa mistä punkki on napannut? Ei kai sitä nyt ell tommosesta tarvitse soittaa, nekin siellä vaan sanovat että pitää putsailla.


    • ninsba

      meidän koiralla punkkipanta viime kesänä. punkki löytyi suoraan pannan alta :) ja panta oli uudehko, olisiko viikon ennättänyt olla.

    • näin on

      Punkkipanta toimii kun koira on puhdas ensiksi.Eli koira mieluiten pestään 3 viikkoa ennen punkkipannan laittoa jolloin koiran turkin rasva on tullut takaisin eli joka pesun jälkeen ei 3 viikkoon panta toimi.Sade eikä uinti haittaa.Punkkipantoja ei ole apteekkikamat muilla ei tee mitään eikä ne toimi ikinä.Muistaa pitää jotta panta toimii vasta noin 14 vrk:n jälkeen kun laitettu ja se on sitten oltava 24/7/koko kesä päällä ei sitä pois saa ottaa.
      Punkin puremakohtaa ei tartte mitään tehdä en ainakaan minä ja repinyt koirista satoja punkkeja elämäni aikana ei ikinä mitään.Punkkipanta ei estä koiraa tuomasta punkkeja turkissaan sisälle eli kyllä se punkkisyyni silti täytyy tehdä ellei halua itse niitä punkkeja ihmisiin.
      Koiriin ja kissoihin tarttuu ihan samat taudit kuin ihmiseen eli puutiaiaivokuume ja borreoloosi.Eivät ole immuuneja niille.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä mieltä olet?

      Miehestä jolla ei ole yhtään kaveria, ei facebookissa eikä livenä ja hän harrasta ja tekee kaiken yksin. Onko vähän outo
      Ikävä
      157
      1460
    2. Muistakaa pojat tämä.

      Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.
      Ikävä
      128
      1160
    3. Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin

      Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset
      Ikävä
      216
      859
    4. Oletko päättänyt

      Että luovutat minun suhteeni
      Ikävä
      64
      782
    5. Pahoin pelkään nainen

      että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus
      Ikävä
      60
      685
    6. Mikä sua mies vaivaa?

      Siis oikeasti.
      Ikävä
      46
      655
    7. 51
      642
    8. Annan aikaa jos sitä vielä tarvit

      mutta loputonta odottamista en kestä. Naiselle
      Ikävä
      52
      572
    9. Martina avaa suhdettaan

      IL 22.7: Martina avaa suhdettaan nuoreen Muhikseen. Nyt on jo vakavaa, on käyty syömässä Itä-Helsingissä. Onkohan muutt
      Kotimaiset julkkisjuorut
      187
      558
    10. En osaa kirjoittaa sulle edes anteeksipyyntöä

      Koska en tiedä miten voit. Olen hieman kauhuissani ja järkyttynyt, jos olen sinua ahdistanut. Tunteiden prosessointi o
      Ikävä
      29
      552
    Aihe