Millainen sää

matkailija82

Millainen sää Azoreilla on elo-syyskuun taitteessa? Olen lähdössä silloin mieheni kanssa viikon matkalle Azoreille ja paikka vaikuttaa houkuttelevalta, paratiisimaiselta, mutta tuo sää vähän arveluttaa...

3

770

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Elokuun maksimipäivälämpötilojen keskiarvo Ponta Delgadassa on 25,6 C, yön mininimien 18,4 C. Syyskuun vastaavat lukemat ovat 24,7 C ja 17,8 C.

      Elokuussa sadevuorokausia on keskimäärin 11 (sataa 0,1 mm tai enemmän), sademäärä keskimäärin 38,4 mm. Syyskuun vastaavat luvut ovat 16 ja 86,4 mm.

      Keskiarvot on on virallisista mittauksista 30 vuoden ajalta.

      Lämpötilojen vaihtelut Azoreilla ovat pienet - vuositasolla ne mahtuvat haarukkaan 11 C - 25 C. São Miguelin saaren korkein huippu on 1102 m:n korkeudessa. Matkailija tuskin liikkuu 700-800 m korkeammalla. Korkeammalla on luonnollisesti hieman viileämpää.

      Sateet ovat lyhytaikaisia. Vuorokauden kuluessa sää voi vaihdella pilvisestä aurinkoiseen ja sateisesta poutaiseen ja tuulisesta suhteelliseen tyyneen. Myrskyt eivät ole jokavuotisia, tuulen nopeus on valtaosalta luokkaa 10-30 km/t (2,8-8,3 m/s).

      Azorit eivät ole Aurinkorannikko, jossa aurinko porottaa 3 kk ja tulee korkeintaan muutama pisara vettä. Vihreys ja vehmaus ei olisi mahdollista ilman riittäviä sateita. Kosteuden haihtuminen vulkaanisesta maaperästä on erittäin nopeaa.

      Elokuussa ja syyskuun alussa Azorien luonto näyttäytyy yleensä kuivimmillaan. Esim. viime kesänä niukkasateisuus aiheutti ongelmia São Miguelin saarella. Ponta Delgadan vuotuinen sademäärä on noin 1000 mm, Helsingin noin 650 mm.

      UV-indeksi on elokuussa usein luokkaa 10.

      Säästä Azoreilla Azoreilla on tällä palstalla kysytty useasti. Nämä keskustelut löytyvät selaamalla tai hakutoiminnolla Laaja haku, jolla voi sulkea pois epäolennaisia hakutuloksia.

    • Ilmankosteus Azoreilla on keskimäärin luokkaa 70-80 %, mikä saa ilman tuntumaan lämpimämmältä kuin pelkkä asteluku antaisi odottaa.

      Mitää erityistä sadevarustusta São Miguelilla ei tarvitse, jos saareen tutustuu valmisretkillä tai autolla liikkuen. Vaelluksilla on veden pitävä varustus hyödyllinen mahdollisen sumun ja sadekuurojen varalta.

      Aurinkotuntien määrä kesäikaan (joksi syyskuu osittain vielä lasketaan) on keskimäärin 6,5 t.

      • Azoreilla

        Kiitos Masseur vastauksistasi! Nyt tiedän millaista säätä odottaa Azorien lomalla.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?

      Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta  – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,
      Maailman menoa
      73
      4271
    2. Miksiköhän vasemmistossa on niin paljon ns. tapatyöttömiä ja muita köyhiä?

      Tokihan Minja Koskela oli sitä mieltä, että ei terveenkään ihmisen ole pakko tehdä töitä, sitä neuvoa moni vassu noudatt
      Maailman menoa
      17
      2738
    3. Olit ihan

      Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu
      Ikävä
      24
      2497
    4. Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue

      se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod
      Maailman menoa
      15
      2432
    5. Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?

      "Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu
      Maailman menoa
      109
      2318
    6. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      110
      2194
    7. Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa

      Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e
      Maailman menoa
      99
      2151
    8. Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa

      Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.
      Luterilaisuus
      609
      1946
    9. MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa

      TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,
      Suomalaiset julkkikset
      14
      1945
    10. Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle

      Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S
      Maailman menoa
      23
      1683
    Aihe