meillä bichon uros 1v.3kk ja ajatellaan suursnautserin ottamista,mielellään sekin olisi uros.kuinka paljon saman perheen uroksilla tulisi olla ikäeroa, ettei esim.tappeluja syntyisi tai tms.?ja olisiko bichon ja suursnautseri hyvä pari vaikka ovat erikoikoisia? kiitos jo etukäteen vastaajille!
urosten ikäerosta..
iidalainen
2108
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
olisi hyvä olla, silloin nuorimmainen on päässyt pahimman murinaiän ohi ja on laumassa aikuinen jäsen.
Ongelmia voi välttää sillä ettei ota ollenkaan narttuja, kun nartulla tulee juoksu (koira tietää sen ennen kuin ihminen) niin uroksilla alkaa kova välienselvittely kuka pääsee astumaan. Riittää että narttu on käynyt talossa joten ajatus siitä että narttu menee muualle juoksujen ajaksi ei käytännössä toimi.
Tärkeintä on että teidän laumassa on selvä johtajuus ja laumajärjestys. Koirat eivät saa olla ihmisen yläpuolella missään asiassa ja vain yksi ihminen komentaa koiria sekä sanoo viimeisen sanan. Pakka saadaan sekaisin jos kaksi aikuista vetää köyttä eri suuntiin. Laumajärjestystä kannattaa ylläpitää pienillä asioilla kuten sillä missä järjestyksessä ruoka annetaan, remmit laitetaan päälle tai ovesta kuljetaan. Ihmisille pienet asiat ovat kovin merkityksellisiä koirille.
juurikin että hierarkiassa koiran yläpuolella ei voi olla ku yks ihiminen?
kyllähä se niin on että ihimiset perheessä komentaa, kuha on oman perheen jäsen.
tärkiää toki on että käskyt on samat ja kaikki ymmärtää mite missäkin tilanteessa pittää toimia.. mutta pelekkä yks käskijä perheessä ei oikee toimi jos on useampi henkilö perheessä..