Köyhyys vaati

Euroopan unionilta köyhyys direktiiviä turvaamaan köyhien hyvinvointia yhteiskuntaamme,"Rantaneuvos" Eero Seppänen Suomussalmi.
3407
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Minkälainen tuo esittämäsi köyhyysdirektiivin pitäisi olla joka poistaisi tämän yhteisen köyhyys ongelmamme, omiakin vähävaraisia on?
Noista ruoka avuista huolehtiminen on sysätty osaltaan kirkolle ja muutamalle pienemmälle avustus remmille kuten Hurstille stadissa.
Suomella on varakkaan maan maine euroopassa jonka vuoksi köyhyysdirektiivin vaatijat ovat keskieroopassa ihan lähellä venäjän rajaa olevissa maissa.
Me ei tällä väestöpohjalla jakseta tätä asiaa hoitaa satojen miljoonien kansojen puolesta euroopassa, pelkkä tahto ei elätä ketään. Jaksatko sinä Eero ?

Äänestä

Maailmassa käytetään miljarditolkulla rahaa alkoholin ja muiden päihteiden ostamiseen. Sekä niiden haittojen eliminoimiseen. Jos nämä rahavirrat siirrettäisiin siihen, että ihmiset pitäisivät toisistaan huolta. Niin jokapuolella riehuvaa nälkäongelmaa voitaisiin lievittää suuresti.

Puhumattakaan siitä, miten korruptio, kavallukset, väärennökset jne. nakertavat ihmiskunnan tekemän työn tulosta. Tällöin on aivan sama se, onko korruption ja kavaluuden välineenä pöydän alta sujahtava rahatukko? Tai onko se sopivan mukavan joukkion keskenään kehittämä ajatus siitä, mikä voisi olla erinomaista? Molempien seurauksena ihmisten rationalistinen ajattelu estyy ja kilpailu kuluttajien eduksi kaventuu.

Ihmisten uskallus myöntää se tosiasia, että paitsi heillä, niin myös muilla kuin heillä, on oikeus mielipiteen ja ajattelun vapauteen, on vielä lapsenkengissään. Koulutusta joka myös on tärkeää on nykyään tarjolla moneen lähtöön. Mutta sitä mikä ihmisyydessä on lopulta ratkaisevaa, eli ihmisen itsensä oikean, todellisen ja ehyen persoonallisuuden löytämistä, paikan ja tehtävän täyttämistä sosiaalisessa yhteisössä ja vastuunottamista tekemisiensä ja tekemättäjättämiensä seurauksista, sekä mm. näissä asioissa kilvoittelua ei osata arvostaa.

Äänestä

Unionissa on liikaakin direktiivejä, liikaa kallispalkkaisia virkailijoita jne. Suomessa taas liikaa tyhjäntoimittajia ehdokkaina.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


rantaneuvos1 kirjoitti:

Euroopan unionilta köyhyys direktiiviä turvaamaan köyhien hyvinvointia yhteiskuntaamme,"Rantaneuvos" Eero Seppänen Suomussalmi.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu