Mihin ilmansuuntaan aukeavat tontit ovat halutuimpia? Nyt olisi valinnanvaraa tonteissa, mutta ei hajuakaan mikä kannattaisi valita? Olisiko oleskelutilat hyvä sijoittaa aina etelään vai miten?
ilmansuunnat
julle
1416481
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 14
Vanhimmat
Nykyisessä asunnossa olohuone on itään. Huoneessa on hämärää aurinkoisinakin päivinä. Ero länteen suuntautuvaan keittiöön on valtava.
Paras tontti on sellainen, jossa takapiha suuntautuu välille etelä-länsi ja talon pitkä sivu tulee tiensuuntaisesti. Saat runsaasti valoa ja suojaisan takapihan.
Oleskelutilat niin että niiden ikkunat ja mahdollinen uloskäynti terassille on etelään tai länteen.
Keittiö/ruokailutila itään, niin aamuaurinko piristää kivasti.
Makuuhuone itäpuolella sopii ainakin aamuvirkulle, eikä ilta-aurinko lämmitä huonetta ennen nukkumaan menoa.
Autotalli, pesutilat, WC, vaatehuone tms. voi sijaita pohjoisseinällä.
Ilmansuuntiin kannattaa kyllä kiinnittää huomiota talon suunnittelussa. Monesti pakettitalot laitetaan tontille, niin että suuntia ei ole mietitty lainkaan (terassi pohjoispuolella jne.).
tontin kallistus mielestäni tärkein asia, eli etelä- tai länsirinne paras. Ja mahdollisimman korkealta. Myös tasamaa ok.
Se miltä puolelta tieliittymä, on tontin suunnittelulla hoidettavissa, vaikkakin esim. tyyppitaloissa on hyvin vähän esimerkkejä, joissa pääsisäänkäynti ja oleskelupiha on samalla puolella (näin jos tieliittymä lännestä-etelästä).
suuntaan paitsi alas?
Me saimme tontin joka on puiston vieressä. Näin ollen pistimme olohuoneen ja keittiön ikkunat näyttää puistoon päin eikä naapuritalojen seiniä ja ikkunoita. Talomme on tontin puistonpuoleisessa nurkassa ikkunat pääasiassa koilliseen ja ikkunoista näkyy puita. Kesällä ilta-aurinkoa voi nauttia terassilla. Toisaalta meillä on eteläpuolella varsinainen piha sekä suuri lasiterassi sekä makuhuoneen ikkunoita jos aurinkoa ja valoa kaipaa.
Samanlainen tontti meilläkin oli toisena vaihtoehtona. Mutta kun huomasin tilapäisasunnossa, kuinka pimeää itäkoilliseen osoittavassa olohuoneesa on, päädyin tonttiin, jossa sisääntulo on pohjoisessa ja takapiha etelän suunassa.
Jos valinnanvaraa ei ole ,niin mieluummin olohuoneesta katsoo hämärään metsään, kuin naapurin autotallin takana kasvavaan romukasaan.
ikkunoita mahdollisimman paljon. Valoa tulee runsaasti, mutta keskipäivän porotus ei niin kova kuin etelästä. Sisäänkäynti etelästä. Terassi lännen puolelle. Olohuoneen valoisuus on erittäin tärkeä asia, samoin lastenhuoneissa pitäisi olla luonnon valoa.
Kannattaisi tutustua mielestäni myös tontin rakennettavuuteen. Vaatiiko joku tonteista
paljon maansiirtotöitä? Paaluja? Onko tasainen?
Silmällä on vaikea sanoa esim koroista. Jos joudut nostamaan tontin pintaa esim 1m verran 1000 neliön alalla. Se on 1000 kuutioo maansiirtoa. Eli 100 nuppia tavaraa jne.
Me tappelimme puoli vuotta lattian korosta joka oli lähes metrin alempana kuin ympäröivä maa.
Omiin mittauksiini ei uskottu, vaikka kunnan merkitsemä mittapiste naapurin tontilla näytti selvästi maan korkeuden. Kun naapuri oli rakentanut perustukset ja talopaketin. Urputimme jälleen. Saimme pikkuhiljaa kinuttua ton metrin ylös viimeismmät sentit aloituskokouksessa jossa mukana ns. ammattilaisia. Käsittämätöntä että kaikkien talojen tulisi olla samassa tasossa vaikka talot laskevassa rinteessä alimmat 10 metriä alempana...
...muuten oikein, mutta 10 m3 nuppikuormina 1000 m3rtr (rakenneteoreettinen) tiivistettynä rakenteeseen tarkoittaa 1500-1600 m3itd (auton lavalla), joten lavalla olevia kuutioita menee sen verran ja tarkoittaa siis 150-160 nupillista täytemaata...
Muuten Tutustan kanssa samaa mieltä. Aina ei ilmansuuntia voi valita mieleisikseen, varsinkin jos rakennat asemakaava-alueelle.
Joo ilman suunnat on päätetty jo ajat sitten eikä niitä voi tosiaan valita... Kaava määrää yleensä talon sijoittelun tontille, mutta se ei kai koskaan puutu huonejärjestykseen. Huoneita sijoittaessa kannattaa miettiä niitä ilmansuuntia. Toisaalta voi olla hyväkin että kaupunki on jo rakentajan puolesta päättänyt talon suunnan ja sijainnin, ettei rakentajalle jää liikaa miettimistä.
Mielestäni takapiha, rinteen laskusuunta, olohuone ja terassi lounaaseen.
Terassin lippa varjostamaan kesän keskipäivän helteet pois ikkunasta mutta päästää kevätauringon paistetta sisään.
(iltapalalle ilta-aurinkoa, nukkumaan mennessä viileitä varjoisia huoneita, "superlasit" sinne missä kesäkuuman aurinko meinaa tulla sisään)
Semmoiset systeemit meille tulee. ...
Rakennuksen korkeusasema on todellakin hankala arvioida. Omaani ois voinut vielä hilata enemmän ylöspäin, se olisi helpottanut/vähentänyt kaivutöitä & tuonut säästöä. Kaivuumaita tuli reilusti yli 300 kuutiota. Ainakin 100 kuutiota turhaa.
Siis jos teet ryömintä tilan oli hyvä että lattian korko on noin 1 m yli ympäröivän maaston.
Tontilla rakennuksen tukee olla korkeimmalla kohdalla, jos ei rinnetalo. Maavaraiseen riittää 50 cm. Meillä oli 1m alle maaston tasamaatontilla.
Vasta ammattilainen pääurakoitsija myönis saman kun mä (maalaisjärjellä). Ilmeisesti tässä on kytkentöjä maansiitofirmat contra kaavoittaja?
Olisi pitänyt ajaa vähintään 1,5 m x 700 m2 maata pois rampin 200 m3. Nyttenkin jäi älyttömästi maata ja kiveä.
Jos kaava sallii kannattaa tehdä varsinkin puu/lauta seinäisessä talossa mahdollisimman paljon kattoa etelä/länsi puolelle (seinää vähän).
Aurinko porottaa ja tuulet usein lännestä (seinät kastuu sateella). Jos iso tontti voi pihalla oleskella ei suojaisella terassilla ole väliä. Silloin olohuone etelään. Keittiön olisi hyvä olla pohjoisessa ellei ilmastointia. Yleensä paljon ikkunoita jos vain mahdollista joka suuntaan.
Kannattaa miettiä myös omia tottumuksia ja mistä tykkää. Jos tykkää kesäillat grillailla, iso terassi länteen. Minusta paras makuuhuoneen ikkunan suunta on pohjoinen: (aamu)aurinko ei paista ja illalla ei ole kuuma. Oleskelutilat etelä-länteen valoisuuden maksimoimiseksi.
Tärkeätä on myös miettiä, mitä ikkunoista näkyy (naapurin ikkunat?). Paras olisi tietysti, jos takapiha avautuisi etelä-länteen ja samalla puisto-alueelle (eikä kun järvelle/joelle/merelle). Kaikkea ei vain voi aina saada. Muistellaanpa vaikka Laukaan asuntomessuja viime vuodelta (ökytalojen takapihat järvelle, mutta pohjoiseen).